Wzory uchwał

Tu możecie zmieszczać pliki , przydatne wzory umów ,formularze itp.
Wiadomość
Autor
czajnik

Odp.: Wzory uchwał

#7 Post autor: czajnik » 23-03-2007, 09:36

Nie ściągałem tych wzorów i nie wiem kompletnie co w nich jest, ale za to mam propozycję. Może Janusz Gdański zaproponuje jakieś konstruktywne uwagi, które pomogą ulepszyć te wzory. Będzie wtedy tak, że w wydawnictwie będą wzory uchwał rozczarowujące, a na forum wspólnoty będą ulepszone i jak się wszyscy w końcu zorientują, to będą je ściągać stąd, zamiast z wydawnictwa.

Ja oczywiście w wolnej chwili też je ściągnę i jeżeli będę miał coś mądrego do napisania, to na pewno napiszę.

[ Dodano: Pią 23 Mar, 2007 ]
No i jak napisałem, tak zrobiłem. Ściągnąłem ten plik, przeczytałem pobieżnie i póki co mogę się wypowiedzieć odnośnie pytania nr 2 Janusza Gdańskiego.

W mojej opinii rozróżnienie remontów i modernizacji jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ remont i modernizacja to są dwie różne sprawy. Przez remont należy rozumieć wykonanie prac przywracających pierwotny stan techniczny i użytkowy obiektu lub jego poszczególnych elementów, nie zwiększający jego wartości początkowej. Dokładną definicję remontu możemy znaleźć w ustawie Prawo budowlane.

Z tego punktu widzenia prace polegające np. na wymianie nieszczelnych okien, wymianie zużytej stolarki drzwiowej, wymianie wykładzin podłogowych, posadzek itp., będą służyć przywróceniu pierwotnej wartości użytkowej budynku.

Jeżeli jednak prace przyczynią się do zwiększenia wartości początkowej użytkowanego obiektu (a także zwiększenia wartości użytkowej), będzie to już z całą pewnością inwestycja, dlatego będziemy mieli niewątpliwie do czynienia z modernizacją, a nie z remontem. Przykładem takiej modernizacji będzie ocieplenie wełną mineralną poddasza, które wcześniej nie było ocieplone (przykład, który wyjąłem ze ściągniętego pliku - uchwała w sprawie planu remontów i modernizacji na rok ...). Co innego, gdyby wcześniej poddasze było ocieplone i wymienialibyśmy jedynie ocieplenie np. watą szklaną na wełnę mineralną.

[ Dodano: Pią 23 Mar, 2007 ]
Znalazłem jeszcze coś, na podstawie czego utwierdzam się w przekonaniu, że remont i modernizacja to dwie różne sprawy, choć przykład należy stosować rozważnie, bo dotyczy podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a nie wspólnoty mieszkaniowej.

Proszę zajrzeć tutaj: http://www.is.gdansk.pl/regulation.php?rid=1490
a następnie proszę o opinię.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Janusz Gdański
.
.
Posty: 853
Rejestracja: 11-07-2006, 13:35

Odp.: Wzory uchwał

#8 Post autor: Janusz Gdański » 23-03-2007, 12:41

Przecież nie twierdziłem, że remont i modernizacja to to samo! Na ten temat się nie wypowiadałem. Moja uwaga dotyczyła jedynie braku uzasadnienia na umieszczanie definicji tych pojęć w treści uchwały. Uważam, że konstrukcja uchwały powinna być czytelna i nie zaśmiecona niepotrzebnymi zapisami. Konkretnie - projekt uchwały powinien zawierać odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Kto uchwala
2. Z jakiego aktu prawnego wynika jego prawo do podjęcia uchwały (podstawa prawna)
3. Co uchwala
4. Kiedy uchwała wchodzi w życie i kto ma obowiązek ją wykonać
Oczywiście - w zależności od kwestii, której uchwała dotyczy, mogą być potrzebne inne jeeszcze zapisy, ale zamieszczanie w treści uchwały jakichkolwiek definicji powszechnie znanych pojęć lub niepotrzebnych informacji jest absolutnie niecelowe. Jeśli nie mam racji, to dlaczego?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Wzory uchwał

#9 Post autor: czajnik » 23-03-2007, 13:25

No tak, widocznie opacznie zrozumiałem intencje piszącego. Spotykam się bardzo często z utożsamianiem tych dwóch pojęć, a to najlepszy dowód, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie definicje się w uchwale znalazły. Zwłaszcza, że ten wzór uchwały (domniemam, że dyskutujemy o tym samym wzorze) dotyczy "... utworzenia funduszu remontowego i przyjęcia regulaminu gromadzenia i wydatkowania środków finansowych w ramach funduszu remontowego", a przecież fundusz remontowy tworzy się raz, a nie co roku. Więc może nie przesadzajmy z tym zaśmiecaniem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Janusz Gdański
.
.
Posty: 853
Rejestracja: 11-07-2006, 13:35

Odp.: Wzory uchwał

#10 Post autor: Janusz Gdański » 24-03-2007, 08:01

Pozostanę jednak przy swoim zdaniu. Uważam wzory uchwał, o których dyskutujemy, za nieudaną amatorszczyznę i nikomu bym ich nie polecał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Wzory uchwał

#11 Post autor: czajnik » 24-03-2007, 14:11

Nie będę polemizował. Aż tak dokładnie ich nie analizowałem. Może więc na tym forum powstaną wspólnym wysiłkiem nowe, lepsze wzory uchwał?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Janusz Gdański
.
.
Posty: 853
Rejestracja: 11-07-2006, 13:35

Odp.: Wzory uchwał

#12 Post autor: Janusz Gdański » 24-03-2007, 14:27

Schemat zaproponowałem wyżej. Powinien wystarczyć, chociaż nie twierdzę, że musi być stosowany. U mnie to działa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pliki, formularze, wzory umów itp.”