A co myślicie o wzorze podanym na stronie zarządca.pl???

Tu możecie zmieszczać pliki , przydatne wzory umów ,formularze itp.
Wiadomość
Autor
jasna_olera
.
.
Posty: 37
Rejestracja: 17-03-2009, 01:45

A co myślicie o wzorze podanym na stronie zarządca.pl???

#1 Post autor: jasna_olera » 12-11-2009, 17:42

Interesuje mnie to dlatego, że sama nie jestem w stanie ocenić przydatności tej umowy: http://www.zarzadca.pl/content/view/630/85/
Obecnie z zarządcą mamy podpisana umowę zgodnie ze wzorem dostępnym na waszym forum, z tym że w naszej jest mowa o administrowaniu.
I teraz śledząc dyskusję tutaj http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,1014 ... daja_.html
zastanawiam się czy nie lepiej podpisać umowę o zarządzanie?
Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii? Dziekuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

cogito
.
.
Posty: 336
Rejestracja: 10-12-2005, 22:52
Lokalizacja: Kaszuby

Odp.: a co myślicie o wzorze podanym na stronie zarządca.pl???

#2 Post autor: cogito » 12-11-2009, 21:39

Tu na Forum była wyjaśniana różnica pomiędzy zarządzaniem, a administrowaniem.
Sama nazwa w umowie nie jest istotna. Ważne jest, czy chodzi o zarządzanie w rozumieniu art.18 UoWL, jeżeli zarząd został powierzony, czy o administrowanie w przypadku, gdy Wspólnota posiada wybrany spośród właścicieli Zarząd Wspólnoty.
Przeważnie właściciele sami się zarządzają, wybierając Zarząd Wspólnoty, który do pomocy zatrudnia administratora.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Tajemnicza umowa.

#3 Post autor: Haneczka » 13-11-2009, 01:07

a co myślicie o wzorze podanym na stronie zarządca.pl???
Nie wiadomo w zasadzie, jaka jest to umowa (?) - jeśli chodzi o tytuł, bo z treści jednoznacznie wynika, że jest to umowa o administrowanie - czyli umowa zlecenia czynności administrowania licencjonowanemu.
jasna_olera pisze:Interesuje mnie to dlatego, że sama nie jestem w stanie ocenić przydatności tej umowy: http://www.zarzadca.pl/content/view/630/85/
Wiesz, na to należy spojrzeć Kocim Okiem 8) , inaczej nie da rady jej ogarnąć, bo:

Ustawa o gospodarce nieruchomościami:
Art. 185
1. Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:
1) zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;
2) zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;
3) zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;
4) bieżące administrowanie nieruchomością;
5) utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;
6) uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.

A tutaj: http://www.zarzadca.pl/content/view/630/85/
W tekście tej "przykładowej" umowy:
§1.
2.Przedmiotem umowy jest świadczenie usług w zakresie zarządzania nieruchomością w rozumieniu art. 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej.

Skoro to mają być usługi w zakresie zarządzania nieruchomością w rozumieniu uogn to musi być możliwość podejmowania decyzji i dokonywanie czynności z tym związanych jednocześnie.
W sytuacji, kiedy wybrany jest zarząd właścicielski decyzje w zakresie zarządu zwykłego należą wyłącznie do niego, a wykonywanie czynności z nim związanych zostaje zlecone licencjonowanemu zarządcy (w tym przypadku staje się on tylko administratorem), a ta umowa nie jest wcale umową o zarządzanie.


Aha i jeszcze to z "przykładowej umowy":
§ 2
l. Zarządca ponosi pełną odpowiedzialność za zarządzanie nieruchomością wspólną zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa .

Jak on może zarządzać tą nieruchomością bez powierzenia mu zarządu???????
To prawo właścicieli i zarządu wspólnoty, a zarządca w tym przypadku - administrator, czyni jedynie to, o czym oni zadecydują, pełni funkcje wykonawcze - zgodne z treścią zawartej umowy.
jasna_olera pisze:Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii?
Ten wzór to pomieszanie z poplątaniem, nietrzymający się konkretnej sytuacji.
Nazwa tej umowy, taka jaka przyszła akurat do głowy - enigmatyczna.
Ostatnio zmieniony 13-11-2009, 01:32 przez Haneczka, łącznie zmieniany 4 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Joanna
.
.
Posty: 768
Rejestracja: 12-05-2008, 23:39

Odp.: a co myślicie o wzorze podanym na stronie zarządca.pl???

#4 Post autor: Joanna » 13-11-2009, 03:05

Z orzecznictwa KOZZ (str.11)
"Komisja podkreśliła, ze z wyjaśnień złożonych prze zarządcę nieruchomości wynika, że nie odróżnia on funkcji sprawowanej przez zarząd i zarządcę nieruchomości."

Zarząd działa na podstawie wyboru albo powierzenia przez właścicieli.

Zarządca nieruchomości działa TYLKO na podstawie umowy zawartej z właścicielami lub wspólnotą (a wtedy wspólnota musi mieć zarząd - bo wspólnota jako taka umowy nie zawrze) lub ...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jasna_olera
.
.
Posty: 37
Rejestracja: 17-03-2009, 01:45

haneczko dziekuję

#5 Post autor: jasna_olera » 13-11-2009, 13:21

wiele mi naświetliłaś, zresztą w dyskusji na gazecie też chyba brałaś udział, prawda?

W każdym bądź razie przyznam szczerze, fakt bycia w zarządzie wspólnoty wcale mnie nie cieszy, to ciężka praca wymagająca dokształcania się i czytania, na to nie mam czasu niestety. Boję się,w związku z moją nikłą wiedzą, odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Zastanawiam się więc czasami ja tą odpowiedzialność od siebie odsunąć. Rozważam ustąpienie i zaproponowanie zarządu licencjonowanej firmie (o ile wspólnota się zgodzi), z drugiej strony sytuacja naszej nieruchomości jest zła i boje się, że będzie jeszcze gorzej. A chętnych do zarządu włascicielskiego poza obecną trójką brak. Za to z upodobaniem nas rozliczają :confused:
Ostatnio zmieniony 13-11-2009, 13:24 przez jasna_olera, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Janusz Gdański
.
.
Posty: 853
Rejestracja: 11-07-2006, 13:35

Odp.: a co myślicie o wzorze podanym na stronie zarządca.pl???

#6 Post autor: Janusz Gdański » 28-02-2010, 08:32

Czy wyżej to faktycznie cytat z orzeczenia KOZ-y? Jeśli tak, to chyba należałoby członkow KOZ-y przeszkolić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pliki, formularze, wzory umów itp.”