Przejęcie zarządu od dewelopera

Czyli podstawy i podstawy podstaw ...
Wiadomość
Autor
jar188
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 08-12-2009, 16:43

Przejęcie zarządu od dewelopera

#1 Post autor: jar188 » 10-12-2009, 13:23

Witam,

Wiem, że temat był poruszany już wielokrotnie, przejrzałem sporą część i poczytałem co nie co ale wciąż mam pytania na które nie znalazłem tu odpowiedzi (może za mało szukałem).

1. Jeżeli w AN wpisane jest powierzanie zarządu deweloperowi przez rok czasu to czy można zmienić to bez podawania przyczyny i w dowolnym czasie, wpisany jest w AN 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

2. Rozliczenia z deweloperem - w umowie przedwstępnej i AN wpisane mamy zapis o płaceniu za eksploatacje od momentu odbioru mieszkania który de facto odbył się kilka miesięcy wcześniej niż uzyskane pozwolenie na użytkowanie i podpisanie AN.
Problem w tym, że w momencie podpisywania AN deweloper obiecał nam ustnie (każdemu z osobna w obecności notariusza) o nienaliczaniu żadnych opłat oprócz liczkowych.
Teraz coś się mu odwidziało i przysłał rozliczenie za trzy miesiące (kwiecień, maj i czerwiec) sprzed podpisania AN. Wiem, że pewne opłaty mogę zakwestionować ale czy mogą powołując się na umowę ustną w ogóle ich nie płacić???

3. Jak jest z wystawianiem faktur przez dewelopera-zarządce (doczytałem że wcale nie muszą to być faktury VAT, a są) bo w tej chwili mamy wolna amerykankę na osiedlu, w zasadzie jest kilka typów faktur ze wstecznymi opłatami, czy nie ma obowiązku wystawiania faktur miesięcznych???

Jak się powtarzam z pytaniami to z góry przepraszam.
Ostatnio zmieniony 10-12-2009, 13:44 przez jar188, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Przejęcie zarządu od dewelopera

#2 Post autor: jaceko » 10-12-2009, 17:20

1. - Możecie wypowiedzieć w dowolnym czasie, ale z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

2. - Notariusz zapewne był wybrany przez dewelopera. Myślę że możesz spróbować uzyskania od dewelopera potwierdzenia na piśmie umowy ustnej(wezwij do tego pisemnie z kopią pisma do notariusza), ale osobiście wielkiej nadziei bym nie miał skoro teraz inaczej śpiewa.

3. - Jeśli wystawiają faktury to sami sobie robią w poprzek - będą musieli odprowadzić VAT bez względu na to jak spóźnią się płacący. Wystarczy w zupełności zawiadomienie o opłatach. Jeżeli oczywiście zostały one ustalone już przez Wspólnotę.
Warto sprawdzić czy jako Wspólnota macie odrębne, swoje konto w banku. Deweloperzy często używają swojego konta firmowego co trzeba natychmiast zmienić.
Mam tu na myśli wszystkie opłaty naliczane po podpisaniu AN.
Jeśli chodzi o wszystkie opłaty za okres sprzed podpisania AN to możliwe że ze względu na księgowość muszą wystawiać faktury.
Ostatnio zmieniony 10-12-2009, 17:35 przez jaceko, łącznie zmieniany 4 razy.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jar188
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 08-12-2009, 16:43

Odp.: Przejęcie zarządu od dewelopera

#3 Post autor: jar188 » 10-12-2009, 17:35

Dzięki za odpowiedź,
Wystawiają Faktury Vat (nie wiem czy dobrze rozumiem ale to my chyba płacimy o ten Vat więcej) ale ostatnio wystawili jedną za mc ostatni i dopisali do niej za miesiące wsteczne a my chcemy rozbicia (to druga opcja, gdyby nie można było powołać się na umowę ustną) faktur z wyszczególnieniem za co mamy zapłacić za te wsteczne -tu robią nam problem.
Opłaty zostały ustalone przez Dewelopera, no ale my się na nie zgodziliśmy (generalnie jeżeli chodzi o ich wysokość to nie jest tak źle).

A jeszcze jedno poboczne pytanie.
Od momentu powstania WM czyli podpisania AN deweloper staje się właścicielem mieszkań i zarządcą (w AN jest zapis powierzenia Spółce Zarządu Nieruchomością wspólną).
Czy deweloper może wtedy dokonywać zmian w budynku (dzielenie mieszkań które powoduje powiększenie korytarz,przeróbki instalacji Elektrycznej,co i cw, wentylacji) bez zgody reszty mieszkańców???

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
jaceko
moderator
moderator
Posty: 3325
Rejestracja: 25-09-2008, 21:09
Lokalizacja: Lublin

Odp.: Przejęcie zarządu od dewelopera

#4 Post autor: jaceko » 10-12-2009, 17:40

jar188 pisze: Opłaty zostały ustalone przez Dewelopera, no ale my się na nie zgodziliśmy (generalnie jeżeli chodzi o ich wysokość to nie jest tak źle).
To znaczy uchwaliliście te stawki czy nie?
jar188 pisze: Od momentu powstania WM czyli podpisania AN deweloper staje się właścicielem mieszkań i zarządcą (w AN jest zapis powierzenia Spółce Zarządu Nieruchomością wspólną).
Tego nie rozumiem. Po podpisaniu AN to Wy jesteście właścicielami, to że deweloper sobie pozostawił część nie ma nic wspólnego z powierzeniem zarządu.
jar188 pisze: Czy deweloper może wtedy dokonywać zmian ...
Nie, a jak to uzasadnia?
Ostatnio zmieniony 10-12-2009, 17:46 przez jaceko, łącznie zmieniany 2 razy.
Tolerancja winna być akceptacją odmienności kultury, a nie jej braku. Kultura to między innymi poszanowanie praw innych.
Przeczytaj zanim kupisz mieszkanie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: Przejęcie zarządu od dewelopera

#5 Post autor: bykira » 10-12-2009, 17:42

jar188 pisze:Czy deweloper może wtedy dokonywać zmian w budynku (dzielenie mieszkań które powoduje powiększenie korytarz,przeróbki instalacji Elektrycznej,co i cw, wentylacji) bez zgody reszty mieszkańców???
Nie może !

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jar188
.
.
Posty: 19
Rejestracja: 08-12-2009, 16:43

Odp.: Przejęcie zarządu od dewelopera

#6 Post autor: jar188 » 10-12-2009, 20:04

jaceko pisze: To znaczy uchwaliliście te stawki czy nie?

Stawki ustalił deweloper ale jak pisałem nikt w to nie wnikał bo nie były za wysokie. Oczywiście teraz gdy nosimy się ze zmianą wszytko będzie trzeba i tak przejrzeć

jaceko pisze: Nie, a jak to uzasadnia?

W ogóle tego nie uzasadnia. Zrobił zgłoszenie do urzędu i dzieli mieszkania (generalnie szkody na rzecz WM tymi zmianami nie robi, ale chodzi mi tu raczej o samowolę dewelopera i o zasady), prawdopodobnie do zmiany będą AN, koszt ma pokryć deweloper.

Widzę ,że przed naszą WM jeszcze duuuuużo pracy a zmiana zarządcy to pierwsza rzecz do zrobienia. Trochę tu poczytałem i rozjaśniło mi się w głowie to i owo.

Jeszcze jedno pytanko związane z owym nieszczęsnym zapisem w AN o powierzeniu ZARZĄDU deweloperowi i 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Rozumiem, że w tej chwili możemy powołać radę wspólnoty (do kontrolowania wydatków) ale nie będzie miało ona miała mocy prawnej do czasu zmiany zarządu (chyba że źle rozumiem)???
Ostatnio zmieniony 10-12-2009, 20:40 przez jar188, łącznie zmieniany 5 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC dla początkujących...”