Jak odebrać mieszkanie bez kłopotów?

Czyli podstawy i podstawy podstaw ...
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Jak odebrać mieszkanie bez kłopotów?

#1 Post autor: andy » 17-07-2009, 09:59

Jak odebrać mieszkanie bez kłopotów?

Jeśli niedługo wprowadzasz się do wymarzonego M, warto już teraz pomyśleć, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania. Ostrożność nie zawadzi, a dzięki temu możesz oszczędzić czas i pieniądze

Zanim przystąpisz to odbioru mieszkania, na chłodno oceń własne umiejętności. Zastanów się, czy nie potrzebujesz pomocy np. inspektora budowlanego lub znajomego specjalisty. Jeśli sam nie jesteś specem w tej dziedzinie, to lepiej nie ryzykować. W końcu od odbioru i sprawdzenia, czy mieszkanie nie ma wad, zależy to, jak się później będzie w nim mieszkało. Za około 200-400 zł możesz wynająć osobę znającą się na fachu, która dokładnie obejrzy twoje mieszkanie i znajdzie niedoróbki, których zwykły człowiek nie zauważy. Inspektora znajdziesz choćby poprzez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (telefony do oddziałów Związku są na stronie internetowej www.zgpzitb.org.pl). Specjalista będzie dokładnie wiedział, jakie normy powinno spełniać nowe mieszkanie (np. grubości tynków czy posadzki), ty tego wiedzieć nie musisz.

Ale o jakości wykonania naszego lokum warto myśleć już dużo wcześniej, to znaczy w trakcie jego budowy. Już wtedy można kontrolować, jak postępują prace. Warto zaglądać do mieszkania w różnych porach, przy odmiennych warunkach atmosferycznych. Przykładowo w ciągu upalnego i bezwietrznego dnia ciężko będzie nam zauważyć nieszczelność okien. Co innego jeśli do mieszkania wybierzemy się w porze deszczowej.

O terminie odbioru lokalu deweloper czy spółdzielnia informuje odpowiednio wcześnie na piśmie. Choć zdarza się, że przy opóźnieniach w harmonogramie zamiast informacji o odbiorze przysyła nam aneks do umowy, w którym jest informacja o przesunięciu terminu odbioru.

Odbioru najlepiej dokonywać w dzień, gdy jest dobre oświetlenie. W ten sposób łatwiej ci będzie wychwycić ewentualne wady. Pamiętaj, że z odbiorem nie ma co się spieszyć. Lepiej podejść do niego na spokojnie. Nie ma się co przejmować, jeśli przedstawiciel dewelopera będzie nas popędzał. Warto sprawdzić każdy szczegół, bo mieszkanie będzie ci służyło przez lata i nie ma sensu później dopłacać do ewentualnych napraw.

UWAGA! Nie warto odbierać jeszcze niegotowego mieszkania. Najpierw niech deweloper zakończy prace i odda ci lokal w takim stanie, jaki ustaliliście w umowie.

Przede wszystkim narzędzia

Jeśli nie korzystasz z usług specjalisty, pamiętaj, żeby zabrać ze sobą komplet podstawowych narzędzi. Przydadzą się m.in.:

- ołówek i notes

- latarka - w nowym mieszkaniu zazwyczaj nie ma jeszcze oświetlenia, warto mieć więc latarkę, żeby móc zajrzeć w różne zakamarki

- poziomnica - to narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz piony i poziomy

- duży kątownik - pomoże ci sprawdzić, czy w pomieszczeniach są zachowane kąty proste

- miarka - dzięki niej możesz wymierzyć pomieszczenia i obliczyć ich powierzchnię, w ten sposób możesz policzyć, czy metraż mieszkania zgadza się z projektem

- aluminiowa łata (2 m długości) - posłuży ci m.in. do sprawdzenia, czy ściany są proste, czy nie mają wypukłości i wklęsłości

- zapalniczka - do sprawdzenia wentylacji

Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą projekt mieszkania i umowę ze wszystkimi aneksami - dzięki temu można ocenić, czy mieszkanie jest zgodne z projektem i standardem wykonania zapisanym w umowie.

Ważny każdy szczegół

Odbiór zazwyczaj trwa do kilku godzin. Wszystko zależy od tego, jaka jest jakość wykonanych robót i jak wiele jest wad i niedoróbek w mieszkaniu.

Już wchodząc do budynku, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie na zewnątrz, czy na klatkę schodową, zobacz, czy działa domofon.

Od czego zacząć oględziny własnego lokum?

Na początku warto sprawdzić, czy mieszkanie, które oddaje w twoje ręce deweloper, jest zgodne z tym, co podpisywałeś w umowie. Sprawdź więc, czy lokal jest wykonany zgodnie z projektem i czy ma taką powierzchnię, jaka była ustalona w umowie. Zmierz miarką wszystkie pomieszczenia. Zwróć uwagę na szczegóły, zobacz, czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z ustalonym wcześniej standardem wykończenia.

Drzwi wewnętrzne i wejściowe

Najważniejsze, by się łatwo otwierały i zamykały. Muszą jednocześnie być szczelne (powtórz test z paskiem papieru). Sprawdź, czy nie są uszkodzone lub porysowane. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy drzwi trzymają pion. Zwróć uwagę, czy dolna krawędź drzwi nie jest zbyt nisko, bo wtedy może nie być miejsca na położenie klepki, paneli albo terakoty na podłodze.

Okna, drzwi balkonowe, parapety

Okna i drzwi powinny się łatwo otwierać i zamykać. Przy całkowitym zamknięciu muszą być szczelne - możesz to sprawdzić, np. wsuwając pasek papieru pakowego pomiędzy okno a ościeżnice. Jeśli po zamknięciu okna możesz łatwo wyjąć pasek, to oznacza, że okno jest nieszczelne. Jeśli otworzymy okno czy drzwi na balkon, powinno ono pozostać w tej samej pozycji. Jeśli samo się otwiera lub zamyka, może to oznaczać, że jest źle wyregulowane lub co gorsza - źle osadzone. Według polskich norm dopuszczalne odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości okna, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości ościeżnicy.

Warto popatrzeć, czy okna nie mają jakichś wad fizycznych. Zwróć uwagę, czy szyby i ramy okienne nie są porysowane (mogło do tego dojść np. w czasie transportu). Obejrzyj też parapety - czy na zewnętrznych jest spadek (jeśli nie ma, to woda deszczowa może stać przy ścianie i powodować zawilgocenie ścian), czy są dobrze uszczelnione przy oknie.

Ściany, sufit, tynki

Zwróć szczególną uwagę na to, czy powierzchnie są równe. Sprawdź, czy ściany nie mają wybrzuszeń lub pęknięć (nierówności można sprawdzić za pomocą łaty). Opukaj podejrzane miejsca - w ten sposób możesz sprawdzić, czy tynki nie odpadają. Zarysowanie tynku na styku ścianki działowej i nośnej może oznaczać nieodpowiednie ich łączenie. Zbadaj, czy zachowane są piony na ścianach, sprawdź kąty proste za pomocą kątownika. Zwróć uwagę na strukturę tynków, zobacz, czy nie ma śladów wilgoci (nie tylko jeśli masz mieszkanie na ostatnim piętrze budynku). Ewentualne ślady zacieków czy pleśni mogą świadczyć np. o nieszczelności instalacji.

Podłoga

W przypadku podłogi szczególnie przyda się łata oraz poziomnica. Dzięki tym narzędziom sprawdzisz, czy są zachowane poziomy i czy nie ma na podłodze wybrzuszeń lub wgłębień. Jeśli wylewka nie jest płaska, to później ekipa wykańczająca mieszkanie może mieć kłopot z położeniem paneli, klepki lub terakoty. Zwróć szczególną uwagę na to, czy wylewka nie jest grubsza przy ścianach i w narożnikach.

Instalacje

To bardzo istotny element mieszkania, którego na pierwszy rzut oka nie widać. Warto więc dokładnie przyjrzeć się, czy kratki wentylacyjne są w dobrym miejscu, czy gniazdka elektryczne są tam, gdzie być powinny, czy kaloryfery są na swoim miejscu i czy są dobrze przymocowane. Za pomocą zapalniczki lub kartki papieru możesz zobaczyć, czy jest ciąg w kanałach wentylacyjnych. Zdarzają się przypadki, gdy instalacja działa, ale w drugą stronę - to znaczy zamiast zasysać powietrza, wydmuchuje je.

Zwróć uwagę, czy w mieszkaniu woda (odpływy i dopływy) jest doprowadzona w odpowiednich miejscach (zgodnie z planem mieszkania) i czy nie widać przypadkiem śladów wilgoci w okolicach dopływów wody. Sprawdź też, czy w łazience nikt nie zapomniał o podłączeniu do pralki, a w kuchni o podłączeniu do zmywarki.

Sprawdź, czy w domu jest oświetlenie (musisz mieć do tego zestawy - oprawki i żarówki), czy kontakty działają (możesz w tym celu użyć specjalnego śrubokrętu, tzw. próbnika, który po włożeniu do kontaktu powinien się świecić). Zobacz, jak działają korki i czy po ich wyłączeniu rzeczywiście prąd jest odcinany.

Sprawdź, czy doprowadzona jest instalacja gazowa (jeśli jest w budynku).

Garaż, piwnica, balkon

Nie zapomnij o tym, co kupujesz razem z mieszkaniem, czyli o pomieszczeniach dodatkowych. Upewnij się, że miejsce garażowe, które dostałeś, to dokładnie to, które jest zapisane w umowie. Zmierz je. Podobnie zrób z piwnicą czy komórką. Nie zapomnij o balkonie czy tarasie - zobacz, czy jest on wykonany zgodnie z umową (np. czy kafelki na nim są mrozoodporne i czy balkonowe barierki nie rdzewieją). Zwróć też uwagę, czy na balkonie jest spadek, by w czasie deszczu nie stała na nim woda.

Jeśli odbierasz mieszkanie wykonane pod klucz, dodatkowo zwróć uwagę na:

- glazurę i terakotę, podłogi - czy są dobrze położone, czy płytki przylegają dobrze do ściany (możesz tu wykorzystać metodę stukania)

- biały montaż (umywalka, wanna, sedes) - sprawdź, czy są dobrze podłączone i czy nie są uszkodzone.

PAMIĘTAJ! Po dokładnym obejrzeniu lokalu wszelkie usterki trzeba wpisać do protokołu odbioru. Deweloper musi zobowiązać się do ich poprawienia w określonym terminie. Ale jeśli lokal ma poważne wady niepozwalające na użytkowanie, po prostu nie podpisuj protokołu i domagaj się całkowitego usunięcia wad. Jeśli w protokole nie znajdą się żadne uwagi, to wtedy powstanie domniemanie, że z mieszkaniem jest wszystko w porządku. W takiej sytuacji trudniej będzie ci wywalczyć w sądzie naprawienie fuszerek - musisz wtedy udowodnić, że wady faktycznie były, np. dzięki świadkom, a nie że powstały już w trakcie użytkowania.

Usterki pojawiły się późnej? Nie wszystko stracone!

Niestety, nawet jeśli wydaje ci się, że wszystkiego dopilnowałeś w czasie odbioru, nie znaczy to jeszcze, że usterki nie pojawią się później. Jeśli tak się zdarzy, nie ma się co jednak załamywać. Sprzedaż mieszkań jest bowiem objęta trzyletnią rękojmią ustawową obejmującą konstrukcję budynku. W przypadku wykończenia mieszkania (np. ułożenie parkietu czy płytek) obowiązuje roczna rękojmia.

Rękojmia przysługuje, gdy "rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy" - tak wynika z zapisów kodeksu cywilnego. Mówiąc prościej, rękojmia przysługuje, gdy kupiony lokal nie nadaje się do zamieszkania ze względu np. na dziurawy dach czy nieszczelne instalacje.

Deweloper jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Dodatkowo nie ponosi odpowiedzialności za wady fizyczne, które powstały po przejęciu mieszkania przez nabywcę (np. jeśli dzieci, grając w piłkę, wybiją ci szybę w oknie). Wyjątkiem są wady, które wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej.

Rękojmi możesz się domagać, gdy w twoim mieszkaniu nie ma tego, co obiecał deweloper w umowie. Przykładowo obiecał drewniane okna, a zamontowano plastikowe.

Rękojmia daje kupującemu przede wszystkim prawo do usunięcia wady w zakupionym towarze (w naszym przypadku mieszkaniu) przez sprzedawcę. Jeżeli mieszkanie ma wady, kupujący może żądać obniżenia ceny albo nawet odstąpić od umowy, o ile sprzedawca niezwłocznie nie wymieni albo nie usunie wad.

Naprawy usterek domagaj się w formie pisemnej, w ten sposób będziesz miał dowód podczas ewentualnego sporu w sądzie.

PAMIĘTAJ! Rękojmia przysługuje ustawowo, niezależnie od tego, czy będzie wpisana w umowie przedwstępnej lub umowie ostatecznej przenoszącej własność lokalu.

UWAGA! Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia.

Oprócz rękojmi deweloper, spółdzielnia lub wykonawca może dać gwarancję na swoje usługi czy towary, ale to musi być zapisane w umowie. Gwarancja jest obietnicą, że jeśli w określonym czasie coś się popsuje, to wykonawca albo producent wymieni towar lub dokona naprawy na swój koszt.

Tekst: Leszek Baj
http://gazetadom.pl/nieruchomosci/1,734 ... otow_.html

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC dla początkujących...”