Test diagnostyczny wspólnota dla nowych członków Forum

Czyli podstawy i podstawy podstaw ...
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Test diagnostyczny wspólnota dla nowych członków Forum

#1 Post autor: wokal79 » 02-12-2008, 14:19

Poniżej proponuję prosty test umożliwiający zdiagnozowanie jakość pracy zarządu/zarządcy:

1. Czy wspólnota posiada płynność finansową, tzn. czy na bieżąco potrafi płacić swoje rachunki (np. za wodę, śmieci, sprzątanie)?
2. Czy rokrocznie w pierwszym kwartale roku odbywa się walne zebranie na którym przedstawione jest rozliczenie roku ubiegłego i przyjęty jest plan finansowo-remontowy (wysokość opłat za mieszkanie, lista remontów do przeprowadzenia) na kolejny rok ?
3. Czy bieżąca obsługa techniczna wspólnoty (drobne remonty, sprzątanie, przeglądy techniczne) odbywa się w sposób skuteczny i bez zbędnej zwłoki ?
4. Czy ewentualne zadłużenie właścicieli w stosunku do wspólnoty jest w sposób skuteczny windykowane ?
5. Czy stan techniczny budynku jest odpowiada oczekiwaniom właścicieli i ich możliwością finansowym (wysokość składki na fundusz remontowy)?
6. Czy przedstawione sprawozdanie finansowe nie budzi wątpliwości tzn. czy zarządca/zarząd potrafi uzasadnić wydatki, które zostały przedstawione w rozliczeniu ?
7. Czy wspólnota posiada uregulowaną sytuację prawną (nr NIP, REGON, podpisane odpowiednie umowy (np. na dostarczanie prądu) i przyjęte odpowiednie regulaminy (np. porządku domowego, rozliczeń mediów)?
8. Czy zaplanowane zadania w rocznym planie finansowo-remontowym odpowiadają możliwością finansowym wspólnoty i potrzebom remontowym budynku, a przede wszystkim czy są realizowane zgodnie z przyjętym planem ?
9. Czy rozliczenia mediów (tj. wody, CO) odbywa się w sposób zgodny z przyjętymi regulaminami i nie budzi wątpliwości mieszkańców.
10. Czy właściciele mają wgląd do dokumentacji wspólnoty ?
11. Czy członkowie zarządu/pracownicy zarządcy w sposób kulturalny i profesjonalny potrafią udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania właścicieli?

Gdyby ktoś miał jakieś pomysły na uzupełnienie listy pytań to bardzo proszę o sugestie. Nie ukrywam, że pisałem językiem jak najbardziej zrozumiałym.
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Test diagnostyczny wspólnota dla nowych członków Forum

#2 Post autor: owner » 02-12-2008, 15:11

Dobry pomysł.
Wydaje się jednak, że na forum nie ma zbyt wielu właścicieli, którzy nie pełnią funkcji w zarządzie.
Co do pytań: należałoby raczej położyć nacisk na rzetelność i czytelność prowadzonej dokumentacji, a nie na to, czy wzbudza ona wątpliwości. Jeśli wzbudza, ale są one bez niedomówień wyjaśniane, udostępniane dokumenty źródłowe i inne, to nie ma problemu. Najwięcej "wątpliwości" wzbudza "ta cała biurokracja" u osób kompletnie niekumatych, dla których przeczytanie ze zrozumieniem rachunku za wodę jest problemem, a co dopiero rocznego sprawozdania finansowego. :haha:

Dodałbym pytania o:
1) kontakt z zarządem / zarządcą (łatwy-trudny) i szybkość reakcji zarządu / zarządcy na zgłoszenia (usterki, drobne awarie, złą jakość sprzątania itp.).
2) udział właścicieli w zarządzaniu nieruchomością wspólną: udział w zebraniach (frekwencja), zainteresowanie sprawami wspólnoty, sprawowanie kontroli nad zarządem / zarządcą.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
goga5115
.
.
Posty: 450
Rejestracja: 22-10-2007, 15:35

Test ...

#3 Post autor: goga5115 » 02-12-2008, 16:06

Przesyłam taką ankietę,była ona umieszczona w książce wyd. C.H. Beck Wspólnota Mieszkaniowa napisanej przez M.Tertelisa wydanie 4 z 2006 r z drobnymi zmianami,których dokonałam dla własnej wygody i przejrzystości.Trzeba uwzględnić ,że byłam wtedy " zielona".

Obecnie ,mogę mieć ten sam kolor,tylko tego nie widzę.Samoocena jest trudna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Na początku było Słowo

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

Odp.: Test diagnostyczny wspólnota dla nowych członków Forum

#4 Post autor: wokal79 » 03-12-2008, 14:20

Dzięki
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Haneczka
.
.
Posty: 2157
Rejestracja: 26-04-2007, 18:07

Odp.: Test diagnostyczny wspólnota dla nowych członków Forum

#5 Post autor: Haneczka » 04-12-2008, 13:49

Tak sobie czytam o tym teście diagnostycznym i mam mieszane uczucia.
Przede wszystkim uważam, że na pytania zadane przez wokal79 może odpowiedzieć właściciel (a użytkownik tego Forum), który ma podstawowe wiadomości z zakresu funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych i wykazuje pewną orientację w przepisach dotyczących powyższej tematyki.
Na większość pytań, które zadał wokal79 mogę odpowiedzieć "nie". Tylko, co z tego wynika?

Ankiety nic nie dadzą, dokąd ludzie (właściciele) nie będą posiadać określonej wiedzy!
Zdaje sobie sprawę, że wśród większości właścicieli jest ona nikła.
Ostatnio, zrobiłam bardzo okrągłe oczy, gdy usłyszłam dramatyczne pytanie ze strony właściciela w mojej wspólnocie: "Po co, w ogóle zgodziliśmy się na założenie tej wspólnoty?!" Tak to mniej więcej wygląda....

Wydaje się, że dobrą sprawą byłoby podjęcie działań na rzecz wiekszej świadomości właścicieli, odnośnie praw i obowiązków, które ich dotyczą.
Siłą do nauki nikt nikogo nie zmusi, ale brak wiedzy większości wpływa na kulawe funkcjonowanie wielu wspólnot.
Przede wszystkim czytelna informacja dotycząca danej wspólnoty, czytelne rozliczenia oraz przybliżanie aspektów prawno-organizacyjnych.
Prowadzenie pewnego rodzaju działalności informacyjnej, w zakresie podstawowym.

Myślę, że mogłaby to być inicjatywa ze strony rzetelnie działających zarządców i wcale nie musi być to działalność charytatywna. Po prostu należałoby to wyliczyć w koszty prowadzonej dzialności.
Takie działania, w prespektywie czasu być może przyniosłyby efekty w postaci sprawnego działania, większego wzajemnego zrozumienia, lepszej współpracy i mniejszj ilości konfliktów.

Nie wszyscy są jednak zainteresowani sprawnym działaniem wspólnot, dotyczy to zarówno zarządców/administratorów jak i samych właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: Test diagnostyczny wspólnota dla nowych członków Forum

#6 Post autor: owner » 04-12-2008, 14:09

§ 5 Obowiązek informowania klienta
1. Zarządca nieruchomości obowiązany jest do udzielania właścicielom informacji na temat zarządzanej nieruchomości oraz udostępniania do kontroli dokumentów dotyczących zarządzanej nieruchomości. Swoim zachowaniem zarządca nieruchomości powinien dążyć do stworzenia warunków do wzajemnej wymiany informacji.

2. Wszelkie informacje dotyczące zarządzanej nieruchomości, udzielane przez zarządcę, powinny być zgodne ze znanym mu stanem faktycznym.

3. Zarządca nie może zatajać przed osobą, na rzecz której świadczy usługi zarządzania, istotnych i znanych faktów związanych z zarządzaną nieruchomością ani nie może osoby takiej wprowadzać w błąd co do faktów i praw dotyczących zarządzanej nieruchomości.
Czy ktoś o tym jeszcze pamięta? Przypomnę - cytat pochodzi ze "Standardów zawodowych zarządców".
Haneczka pisze:mogłaby to być inicjatywa ze strony rzetelnie działających zarządców
Jest sporo wspólnot, które nie zatrudniają zarządców ani administratorów.
Są też takie, które istnieją tylko de iure, bez rejestracji w urzędach statystycznym i skarbowym. Tam poziom świadomości praw, a zwłaszcza obowiązków, jest chyba najniższy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ABC dla początkujących...”