Jak pozwać adminstratora do sądu

Zarząd sprawowany przez zatrudnioną przez wspólnotę osobę fizyczną lub prawną.
Także administrator zatrudniony do pomocy zarządowi właścicielskiemu.
Wiadomość
Autor
napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Jak pozwać adminstratora do sądu

#1 Post autor: napad » 29-08-2016, 10:41

Witam,
Sprawa ma się tak:
adminstrator robił nas w balona ,w związku z tym że jeden z właścicieli był jego kolegą (niepłacącym ani grosza od 2012 roku) administrator przymykał na to oko .Ponieważ zostałem członkiem zarządu i ostro przedstawiłem sprawę dostałem wydruki lokalu z zadłużeniem (na początku od 2013 r ,a po ponownym monicie od2012) i wiem że za lokal nie wpłynęła ani złotówka.
Już wypowiedzieliśmy umowę staremu adminstratorowi,ponieważ zgodnie z umową ma 2 msc wypowiedzenia ,a trzeba zacząć działać ze sprawą dłużnika ,poprosiliśmy aby zgodził się na skrócenie czasu wypowiedzenia do miesiąca.Oczywiści odmówił pomimo że w umowie zawarty jest punkt ,że możemy zerwać umowę ze skutkiem natychmiastowym jeżeli dojdzie do rażących uchybień administratora.
Pytanie:
Czy podać go do sądu?
Jeżeli tak to o co i z jakimi zarzutami?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Jak pozwać adminstratora do sądu

#2 Post autor: elmaz » 29-08-2016, 16:42

1. Co na to zarząd wspólnoty działający w ostatnich kilku latach?

2. Co dokładnie ma wpisane Administrator w obowiązki, jeśli chodzi o windykację niepłacących dłużników?

3. O jakich kwotach mówimy?

4. To, że administrator jeszcze jest na osiedlu nijak nie przeszkadza w windykacji zadłużenia - może to robić zarząd wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Jak pozwać adminstratora do sądu

#3 Post autor: irenalo » 30-08-2016, 10:24

Podaj najszybciej dłużnika do sądu, bo to Twój jako zarządu obowiązek.
Przerwiesz bieg przedawnienia. Wnioskuj przy okazji o wpis do KW dłużnika. Jeśli przez lata był zarząd, to za długi opowiedzialny jest zarząd. Ty jesteś odpowiedzialny od czasu , gdy jesteś w zarządzie.
Nawet jeśli administrator ma wpisane w obowiązki ściąganie długów.
Jeśli nie uda się ściagnac długów , to wtedy możesz wystąpić do sądu o odszkodowanei od aministratora. Ale tylko pod warunkiem , ze administrator miał wpisane w obowiązki ściąganie długów . Jeśli nie , można pozwać zarząd.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Jak pozwać adminstratora do sądu

#4 Post autor: piotrusb » 30-08-2016, 11:28

irenalo pisze:Jeśli nie , można pozwać zarząd.
Ściślej mówiąc, nie tyle zarząd, bo ten nie ma (w przeciwieństwie do zarządcy) odrębnej od wspólnoty zdolności prawnej, sądowej i procesowej, a jego działania są traktowane prawnie jako działania samej wspólnoty. Można natomiast pozwać członków zarządu jako osoby fizyczne; ponoszą oni z tytułu pełnionej funkcji odpowiedzialność organizacyjną, cywilną i karną. Członkowie zarządu odpowiadają (solidarnie) na zasadzie winy, a więc wtedy, gdy powstała szkoda jest konsekwencją niewykonania lub nienależytego wykonywania przez nich obowiązków.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Jak pozwać adminstratora do sądu

#5 Post autor: irenalo » 30-08-2016, 12:18

piotrusb pisze:Ściślej mówiąc, nie tyle zarząd
Masz całkowitą rację i dzięki za uściślenie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: Jak pozwać adminstratora do sądu

#6 Post autor: napad » 30-08-2016, 13:07

elmaz pisze:1. Co na to zarząd wspólnoty działający w ostatnich kilku latach?

2. Co dokładnie ma wpisane Administrator w obowiązki, jeśli chodzi o windykację niepłacących dłużników?

3. O jakich kwotach mówimy?

4. To, że administrator jeszcze jest na osiedlu nijak nie przeszkadza w windykacji zadłużenia - może to robić zarząd wspólnoty.
1.cóż poprzedni zarząd się narządził i ma w nosie tak jak i większość mieszkańców
2.nie wiedziałem że musi być jakiś osobny zapis dotyczący windykacji,za mojej kadencji administrator miał wyraźnie powiedziane że sprawę ma zakończyć po moim sprawdzeniu zaległości ,było to koło lutego ,do maja miał sprawę zakończyć ,nie zrobił nic w związku z tym i innymi błędami dostał wypowiedzenie umowy .
3.około 20000
4.Ja to zrobić skoro jak piotrusb napisał:" zarząd, bo ten nie ma (w przeciwieństwie do zarządcy) odrębnej od wspólnoty zdolności prawnej, sądowej i procesowej, a jego działania są traktowane prawnie jako działania samej wspólnoty"

W "poprzednim " zarządzie był właśnie m.in.dłużnik (tak sprytnie się ustawił) i w dodatku koleś gościa od administratora (w dodatku prawnika).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządca i administrator”