Absolutorium dla Zarządcy? Zarządca zwołuje zebranie?

Zarząd sprawowany przez zatrudnioną przez wspólnotę osobę fizyczną lub prawną.
Także administrator zatrudniony do pomocy zarządowi właścicielskiemu.
Wiadomość
Autor
Gerda

Absolutorium dla Zarządcy? Zarządca zwołuje zebranie?

#1 Post autor: Gerda » 18-01-2006, 17:00

1. Prowadząc wspólnoty mieszkaniowe na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną, spotkałam się z sytuacją, w której współwłaściciel ( w tym przypadku gmina ) nie honoruje zawiadomień o zebraniu podpisanych przeze mnie jako zarządcę.
Warto tu wspomnieć, że np. PKP będący właścicielem w innych nieruchomościach nie kwestionuje moich zawiadomień o zebraniu.
Przyznam, że rozumiem stanowisko gminy ( ustawa wyraźnie mówi, kto powinien zwołać zebranie wspólnoty ), ale z drugiej strony zakres umowy o zarządzanie nieruchomością obejmuje wszystkie czynności w ramach zwykłego zarządu.
Może ktoś spotkał się z taką sytuacją, ewentualnie z konkretym przepisem w tej sprawie?

2. Przez cały okres prowadzenia działalności pt. zarządzanie nieruchomościami na zebraniach bilansowych poddawałam pod głosowanie uchwałę o absolutorium, nie tylko dla zarządu, ale również dla mnie jako zarządcy. Już w zeszłym roku spotkałam się z opinią, że uchwała o absolutorium dla zarządcy jest niezgodna z ustawą, a co za tym idzie nieważna.
Z jednej strony przyjmując taką opinię za wiążącą, mam komfort prowadzenia zebrań wspólnoty bo nie muszę się martwić czy właściciele przypadkiem nie podejmą decyzji, że nie chcą ze mną pracować. Decyzja o rozwiązaniu umowy należy wtedy do zarzadu i może być podjęta w każdym czasie. Z drugiej strony, nie jest to uczciwe w stosunku do właścicieli. Koniec końców nie tylko Zarzad mieszka we wspólnocie i wypada przynajmniej zapytać o opinię pozostałych mieszkańców. Zwłaszcza że Zarząd w moich wspólnotach pełni funkcję jedynie kontrolną i sprawozdanie z prac zarządu jest właściwie fikcją - wszystkie prace wykonywane są przeze mnie. Ciekawa jestem jakie są opinie w tej sprawie?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11-10-2006, 21:23 przez Gerda, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

władek

Odp.: Absolutorium dla Zarządcy? Zarządca zwołuje zebranie?

#2 Post autor: władek » 18-01-2006, 18:42

Witam. Wypowiadam się jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Uważam, że gmina miała rację. Zawiadomienie o zebraniu winien podpisać zarząd.wspólnoty. Zarząd winien opracować plan zebrania. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium tylko dla zarządu. Wszystkie te czynności które opisałem dotyczą zarządu powołanego zgodnie z art. 20 UOWL. Natomiast gdy sprawa dotyczy zarządu powołanego zgodnie z art. 18 ustawy w formie aktu notarialnego i powierzenia go osobie fizycznej lub prawnej, to wówczas racja jest po Pani stronie. Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

HR
.
.
Posty: 324
Rejestracja: 23-09-2005, 17:53
Kontakt:

Odp.: Absolutorium dla Zarządcy? Zarządca zwołuje zebranie?

#3 Post autor: HR » 19-01-2006, 10:05

Popieram w 100% zdanie poprzednika - w końcu to Zarząd jest niejako organem nadrzędnym i to on odpowiada przed właścicielami ( chyba że zarządca pełni swoją funkcję tak jak napisał Waldek- na podtst.u notarialnej)

Co do PKP - uuu ja to mam troszkę doświadczeń z nimi - w sumie mili ludzie i podchodzący do swoich obowiązków mało formalnie- stąd "klepanie" wszystkiego co im się przyniesie- wiec nie stawiał bym ich jako przykład do porównania - bo są jedyni w swoim rodzaju :lol: ....

Pozdrawiam

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządca i administrator”