Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

Zarząd sprawowany przez zatrudnioną przez wspólnotę osobę fizyczną lub prawną.
Także administrator zatrudniony do pomocy zarządowi właścicielskiemu.
Wiadomość
Autor
chewbacca
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 12-07-2022, 12:36

Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

#1 Post autor: chewbacca » 12-07-2022, 13:08

Cześć!
Jestem mieszkancem bloku pod którym znajduje się hala garażowa. W hali są miejsca postojowe, z których to dwóch jestem właścicielem. Hala jest odrębnym lokalem zaś wyznaczone miejsca są na zasadzie posiadanych udziałów w tej hali. Budynkiem zarządza firma WZN (Wielkopolscy Zarządcy Nieruchomościami).
Postanowiłem zawnioskować o gniazdko elektryczne doprowadzone do mojego miejsca wraz z podlicznikiem energii elektrycznej aby na jego podstawie rozliczać się ze wzpólnotą. W hali znajdują się już gniazdka elektryczne, przy każdym wyjściu do klatki - jest to jednak dość daleko od mojego miejsca. Wolałbym doprowadzić do siebie. Oczywiście całość chciałbym zrobić na własny koszt.
Szukałem jakiegokolwiek punktu zaczepienia w przepisach prawnych, na podstawie których mógłbym się o takie gniazdko ubiegać. Jedyne co udało mi się znaleźć to Ustawa o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych z nowelizacją z grudnia 2021r.
Art. 12b tej ustawy traktuje:
Art.12b.1. Wbudynkach mieszkalnych wielorodzinnych, wktórych liczba samodzielnych lokali mieszkalnych jest większa niż trzy, punkt ładowania instaluje się i eksploatuje po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni lub osoby sprawującej zarząd nad daną nieruchomością, wydawanej na wniosek osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu w tym budynku i stanowisko postojowe do wyłącznego użytku, zwanej dalej „wnioskodawcą”.
2. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wydanie zgody na instalację i eksploatację punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kW stanowi czynność zwykłego zarządu.
3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1) oświadczenie o zobowiązaniu się wnioskodawcy do pokrycia wszelkich kosztów
związanych z instalacją punktu ładowania, w tym kosztów zakupu i montażu
tego punktu;
2) oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu;
3) zgodę właściciela lokalu na instalację punktu ładowania – w przypadku gdy wnioskodawca nie jest właścicielem lokalu;

Ustawa ta (co w miarę oczywiste) powstała w celu ułatwienia procedury instalacji punktu ładowania samochodu elektrycznego w bloku wielorodzinnym. Takim punktem ładowania może być też zwykłe gniazdko elektryczne. Zarządca stwierdził, że wymaga ode mnie zgody conajmniej 50% współwłaścicieli tej hali ponieważ jako iż hala jest jednym lokalem, a ustawa wymaga "oświadczenia o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu" to tacy współwłaściciele muszą wyrazić na to zgodę. Co więcey "zwykły zarząd" w tym przypadku to właście 50%+ współwłaścicieli hali, a nie sam zarządca. A przynajmniej on (zarządca) tak twierdzi:
Z uwagi na fakt, że Pan, jako osoba występująca z wnioskiem, posiadająca stanowisko postojowe do wyłącznego użytku w lokalu jakim jest hala garażowa, jest współwłaścicielem hali garażowej, jednakże nie jest jej samodzielnym właścicielem - konieczna jest zgoda właściciela lokalu na instalację punktu ładowania. Właściciela, czyli współwłaścicieli hali garażowej, wyrażona w formie oświadczenia woli – ponad 50% licząc udziałami – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przy współwłasności czynność zwykłego zarządu wymaga zgody większości współwłaścicieli.
Chciałbym Was zapytać czy zarządca ma rację i konieczne jest wymagane przez niego 50%+ zgód mieszkańców? Dodatkowo twierdzi on, że nie może się to odbyć na podstawie uchwały na którą współwłaściciele będą głosować, bo "". Konieczne jest dotarcie przeze mnie do każdego współwłaściciela z osobna i zdobycie jego podpisu na specjalnie przygotowanym oświadczeniu. W skrócie to podpisy zbieram już od kilku miesięcy ale jest to niemalże niewykonalne gdyż duża część miejsc w hali jest wynajmowana (jest w posiadaniu) przez osoby nie mieszkające na osiedlu.
Czy zarządca faktycznie ma rację w tym przypadku i czy da się jakoś ominąć wymagane przez niego 50%+ zgód współwłaścicieli hali? Zarządca oczywiście nie chce udostępnić kontaktów do współwłaścicieli powołując się na RODO. Moim zdaniem jest to celowe utrudnianie montażu przeze mnie takiego gniazdka elektrycznego.
Przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązania, aby gniazdko to podłączyć za swoim licznikiem elektrycznym przynależnym do mojego mieszkania mieszkania. Byłaby to ingerencja w instalację należącą już do mnie, więc nie potrzebuję do tego zgody zarządcy. Niemniej jednak przewód wciąż poprowadzony byłby przez części wspólne (np sufit hali garażowej, szacht elektryczny). Czy w tym przypadku zarządca może niewyrazić zgody na coś takiego lub zmusić mnie do usunięcia tej instalacji? Czy też mogę wtedy mu odpowiedzieć tym, że powinien on zebrać conajmniej 50%+ głosów współwłaścicieli hali, którym ta instalacja będzie przeszkadzać i rządają jej usunięcia?:-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

#2 Post autor: irenalo » 12-07-2022, 19:40

Hala jest odrębnym lokalem zatem w hali obowiązują zapisy kodeksu cywilnego.

Art. 201.
Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

W księdze wieczystej hali masz nazwiska wszystkich współwłaścicieli.

Pytanie czy są warunki techniczne, by takie gniazdko zamontować?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

chewbacca
.
.
Posty: 4
Rejestracja: 12-07-2022, 12:36

Re: Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

#3 Post autor: chewbacca » 12-07-2022, 22:13

Dzięki za odpowiedź. Do księgi wieczystej już dotarłem i też próbuję dotrzeć do współwłaścicieli tą drogą :-)
Warunki techniczne raczej są, bo gniazdka istnieją już w hali. Wstępnie też skonsultowałem to z elektrykiem (mając także wgląd do dokumentacji technicznej budynku) ale później jeszcze zostanie to zbadane dokładniej podczas sporządzania wymaganej przez ustawę ekspertyzy.
W razie czego jak rozumiem istnieje możliwość wystąpienia do sądu i ewentualnego otrzymania takiej zgody? Czy wiadomo jakie mogą być koszty (sądowe) z tym związane?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

#4 Post autor: piotrusb » 13-07-2022, 11:35

Przede wszystkim musisz się liczyć z tym, że taki proces może potrwać kilka lat, bo w większości sądów na wyznaczenie terminu czeka się wiele miesięcy, a pozew z art. 201 kc wymaga obligatoryjnie przeprowadzenia rozprawy, na której sąd może chcieć wysłuchać pozostałych współwłaścicieli.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

#5 Post autor: irenalo » 13-07-2022, 11:37

Od 30 zl do 5000zl. Ale nie wiem czy nie trzeba wnieść opłaty stosunkowej od wartości. Będziesz i tak musiał podać adresy wszystkich współwłaścicieli. I sprawa w sądzie potrwa teraz z 3 lata.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Problem z montazem gniazdka elektrycznego w hali garazowej

#6 Post autor: piotrusb » 13-07-2022, 13:02

Wydaje mi się, że opłata w takiej sprawie zależy od wartości przedmiotu sporu. Obecnie nie wylicza się jej procentowo zaokrąglając do złotówki, ale są sztywne przedziały w zależności od wartości przedmiotu sporu:
do 500 złotych – opłata 30 złotych;
500-1000 złotych - opłata 100 złotych;
1500 - 4000 złotych – opłata 200 złotych;
4000 - 7500 złotych – opłata 400 złotych;
7500 - 10 000 złotych – opłata 500 złotych;
itd.

Trzeba jednak pamiętać, że to nie będą jedyne koszty. Dojdą jeszcze koszty korespondencji (do wszystkich współwłaścicieli, którym pozew, a później wezwania na rozprawę muszą zostać doręczone), czy ewentualne koszty biegłego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządca i administrator”