Zmowa Zarządu i Administratora

Zarząd sprawowany przez zatrudnioną przez wspólnotę osobę fizyczną lub prawną.
Także administrator zatrudniony do pomocy zarządowi właścicielskiemu.
Wiadomość
Autor
piomar54
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 06-11-2020, 20:05

Zmowa Zarządu i Administratora

#1 Post autor: piomar54 » 06-11-2020, 20:14

Witajcie,

Od kilku lat zmagam się z opieszałością Członków Zarządu Wspólnoty i Administratora, którzy prywatnie są dobrymi kolegami.
Na coroczne zebrania przygodzi kilka osób z ponad 70 Właścicieli (70 lokali). Wiele mieszkań jest wynajmowanych lub Właściciele mieszkają za granicą.
Właściciele nie interesują się problemami Wspólnoty, podpisują uchwały - bo inni też podpisali. Uchwały w drodze zbierania podpisów podejmowane są po 4-5 miesiącach od zebrania.
Zarząd nie wywiązuje się z podjętych przez Wspólnotę uchwał.
Nie ma się co dziwić, że w sierpniu często brakuje czasu na zrealizowanie planu gospodarczego zawartego w Uchwałach, ale nikomu to nie przeszkadza.
Administrator robi co chce, Zarząd pozwala mu na wiele, to tego mają jeszcze prawnika, który pomaga im wszystko przeciągać w czasie unikać odpowiedzialności.
Nie informują w sposób zgodny z ustawą o corocznych zebraniach, nie informują o podjętych w drodze zbierania podpisów Uchwałach, odmawiają dostępu do dokumentów finansowych Wspólnoty.
Złożyłem już wniosek o wyznaczenie zarządcy przymusowego do Sądu, ale ze względu na ilość uczestników postępowania - ponad 120 i opieszałość w odbieraniu korespondencji sądowej - sprawa od ponad roku stoi w miejscu.
W tym tygodniu, po raz czwarty, Zarząd w porozumieniu z Administratorem odmówił mi dostępu do dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej - twierdząc że nie może mi ich udostępnić ze względu na RODO, a później że nie ma czasu i mam przyjść za 2 tygodnie. Muszą zapewne usunąć z dokumentów to co jest dla nich niewygodne lub coś na szybko wytworzyć, żeby nie dostać po głowie.

Moje pytanie brzmi, co mogę zrobić więcej w tej sprawie?
Czy mogę pozwać Zarząd lub / i Administratora do Sądu?
Czy zamiast zbierania podpisów pod Uchwałą o wypowiedzenie Umowy o administrowanie (z powodu działania wbrew ustawie o własności lokali i niewywiązywaniu się administratora z zapisów Umowy o administrowanie) - mogę złożyć sprawę do Sądu wraz z dowodami, żeby sąd nakazał wypowiedzenie Umowy z administratorem?

W jaki sposób pociągnąć tych państwa do odpowiedzialności?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Zmowa Zarządu i Administratora

#2 Post autor: piotrusb » 10-11-2020, 19:52

1. Nie możesz pozwać do sądu zarządu, bo ten nie ma odrębnej od wspólnoty osobowości, a jego działania i decyzje są działaniami i decyzjami samej wspólnoty. Możesz więc pozwać wspólnotę, bo jako właściciel lokalu masz pełne prawo dostępu do dokumentów wspólnoty i RODO nie jest tu żadną przeszkodą i nie powinno być pretekstem do odmowy dostępu do tych dokumentów.

2. Administratora nie masz co pozywać, bo ten nie ma zdolności decyzyjnej i wykonuje polecenia zarządu.

3. Zawarcie i wypowiedzenie umowy o zarządzanie jest czynnością zwykłego zarządu, więc decyzje takie podejmuje zarząd samodzielnie j nie potrzeba do tego uchwały. Możesz natomiast spróbować zebrać podpisy pod uchwałą o odwołaniu zarządu, jeśli uważasz, że ten niewłaściwie pełni swoją funkcję

4. Obowiązuje swoboda kształtowania umów w stosunkach cywilnych i sąd nie nakaże wypowiedzenia umowy, tak jak nie może nakazać wspólnocie podjęcia uchwały o określonej treści. Sąd może ewentualnie uznać umowę lub niektóre jej zapisy za nieważne (nieistniejące od początku), ale takie orzeczenia zapadają bardzo rzadko i tylko wtedy jeśli zapisy umowy byłyby rażąco sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem lub skrajnie krzywdzące którąś ze stron.

5. Jeśli nie uda Ci się z uchwałą o odwołaniu zarządu, to pozostaje tylko powództwo z art. 26 ustawy o własności lokali o ustanowienie zarządcy przymusowego. I niestety taka sprawa może trwać kilka lat. Musisz też być przygotowany na to żeby przed sądem przedstawić przekonujące dowody na to, że zarząd nie wypełnia należycie swoich obowiązków.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządca i administrator”