Samowola administratora

Zarząd sprawowany przez zatrudnioną przez wspólnotę osobę fizyczną lub prawną.
Także administrator zatrudniony do pomocy zarządowi właścicielskiemu.
Wiadomość
Autor
napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Samowola administratora

#1 Post autor: napad » 21-02-2017, 13:16

Czy administrator ma prawo ,bez jakiegokolwiek porozumienia z kimkolwiek "pokryć" zadłużenie właściciela z funduszu remontowego?
Właściciel nie płacił zarząd (podobno) nie miał o tym pojęcia ,administrator przymykał oko.Zmieniliśmy zarząd ,wywaliliśmy administratora ,który długi właściciela pokrył z f.r.
Minęło pół roku i niestety mamy problemy z utrzymaniem płynności finansowej wspólnoty (dłużnik ogłosił upadłość konsumencką ),jak uzyskać kwotę z f.r którą samowolnie rozporządził admin?
Podać starego administratora do sądu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: samowola administratora

#2 Post autor: piotrusb » 21-02-2017, 13:57

napad pisze:Czy administrator ma prawo
Nie, absolutnie nie miał takiego prawa. Jego decyzja, jako całkowicie bezprawna powinna być traktowana jako nieistniejąca. Jedynie wspólnota mogłaby podjąć uchwałę w takiej sprawie i to tylko w skrajnych przypadkach gdyby np. nie było żadnych możliwości wyegzekwowania długu, albo koszty egzekucji przekraczałyby należność.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: samowola administratora

#3 Post autor: irenalo » 21-02-2017, 14:02

napad pisze:Czy administrator ma prawo ,bez jakiegokolwiek porozumienia z kimkolwiek "pokryć" zadłużenie właściciela z funduszu remontowego?
Ustalmy jedno: był wybrany zarząd czy nie?
Bo jeśli był, to zarząd jest odpowiedzialny za to, że wcześniej nie egzekwowano długu. . Inną rzeczą jest czy dałoby się taki dług ściągnąć.

Po drugie: umowa z adminem. Co miał w obowiązkach?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: samowola administratora

#4 Post autor: UD3H » 21-02-2017, 16:23

irenalo pisze:Po drugie: umowa z adminem. Co miał w obowiązkach?
U mnie podobna sytuacja, z tym że dłużnik wziął się do spłacania. Od strony dłużnika temat jest dla mnie zamknięty od roku, dopóki spłaca wszystko jest OK. Widzę to tak, że ktoś mu na to pozwolił więc wykorzystał sytuację.

Teraz własnie myślę jak pociągnąć do odpowiedzialności administratora, który w umowie miał zapisane dbanie o brak zadłużenia w naszej wspólnocie. Przez kilka lat pozwalał na zadłużanie nas wszystkich i my jako wspólnota (prawdopodobnie łącznie z zarządem właścicielskim) nie mieliśmy o tym zielonego pojęcia.

Jakie jako wspólnota mamy możliwości odnośnie dochodzenia zadośćuczynienia/odszkodowania od administratora?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: samowola administratora

#5 Post autor: piotrusb » 21-02-2017, 17:06

UD3H pisze:w umowie miał zapisane dbanie o brak zadłużenia w naszej wspólnocie
A miał zapisane jakieś kary umowne, sankcje za niedopełnienie obowiązków itp.?
UD3H pisze:Jakie jako wspólnota mamy możliwości odnośnie dochodzenia zadośćuczynienia/odszkodowania od administratora?
Można próbować dochodzić odpowiedzialności na zasadzie winy z zaniechania (art. 415 kc), jak również niedbalstwa poprzez nie zachowanie należytej staranności, do której pozwany był zobowiązany (art. 355 § 1 kc). W odniesieniu do tzw. profesjonalistów (a takim będzie w zakresie świadczonych przez siebie usług administrator nieruchomości) stosuje się z uwagi na ich kwalifikacje podwyższony miernik staranności (art. 355 § 2 kc), co może mieć znaczenie przy określeniu stopnia odpowiedzialności. Tego typu procesy są jednak z reguły dość trudne i długotrwałe. Przesłanką do zaistnienia odpowiedzialności cywilnej jest szkoda, która powód musi wykazać. Jeśli ma ona charakter majątkowy to będzie nią powstała wbrew woli poszkodowanego różnica między jego obecnym stanem majątkowym, a stanem, jaki zaistniałby, gdyby nie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę – tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 5 listopada 2010 r., sygn. akt VI ACa 364/10.

Trzeba też pamiętać, że nawet skuteczne powierzenie czynności profesjonaliście nie wyklucza odpowiedzialności powierzającego (zarządu) za szkodę wyrządzoną jego własnym zaniedbaniem. Takie zwolnienie od odpowiedzialności wystąpi tylko wtedy, jeśli szkoda powstała wyłącznie na skutek działania lub zaniechana tego profesjonalisty. Natomiast administrator pełni jedynie rolę służebną i doradczą wobec zarządu. To zarząd, nie administrator podejmuje decyzje i to zarząd miał ustawowy obowiązek pilnować takich rzeczy. Jeśli tego nie robił, to jego członkowie też za to odpowiadają. Żeby uniknąć odpowiedzialności musieliby oni wykazać, że np. administrator wprowadził ich w błąd, podał im nieprawdziwe dane odnośnie finansów wspólnoty, zadłużenia itp.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

napad
.
.
Posty: 184
Rejestracja: 13-12-2015, 21:26

Odp.: samowola administratora

#6 Post autor: napad » 22-02-2017, 00:18

Stary zarząd tłumaczy się że nie miał pojęcia ,a administrator nie powiadomił ich o tym fakcie.
Czy można "pociągnąć" stary zarząd do odpowiedzialności?Finansowej chyba nie ,przecież Pan Franek murarz,Pani Basia sprzedawca i Pan Paweł informatyk nie muszą się znać na tych sprawach ,chyba admin jak "fachowiec" powinien sygnalizować takie sprawy?
Wychodzi na to ,że najlepiej nie płacić do czasu aż ktoś się nie połapie ,później ogłosić upadłość i śmiać się reszcie w twarz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zarządca i administrator”