Mieszkanie niesamodzielne/zmiana

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
Vulgrim
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 22-06-2016, 18:47

Mieszkanie niesamodzielne/zmiana

#1 Post autor: Vulgrim » 22-06-2016, 18:55

Witam serdecznie czytałem kilkanaście wątków na różnych forach ale podobnej sprawy nie widziałem więc proszę o pomoc.
mieszkam w budynku tzw ,, Poniemieckim" na 1 pietrze około 30 lat temu ojciec mój mając pozwolenie od mieszkańca piętro niżej przebudował klatkę schodową i odciął drogę na strych sąsiadom z parteru( prowadzi ona przez nasze mieszkanie) którzy mieli już wykupione mieszkanie. Chciałem teraz wykupić lokal z TBS ale okazało się że mieszkanie jest niesamodzielne i takich wykupić nie można.Tu pojawia się moje pytanie czy można zmienić status takiego mieszkania na samodzielne tzn czy jeśli przebuduję korytarz tak aby sąsiedzi mieli dostęp do strychu bezpośrednio z klatki schodowej a nie przez mieszkanie to będę mógł je wykupić? lub opcja kolejna czy jeśli sąsiedzi z mieszkania niżej formalnie np u notariusza zrzekną się prawa do korzystania ze strychu to moje mieszkanie będzie samodzielne ? próbowałem w tej sprawie porozumieć się z członkiem komisji która sprawdzała lokal ale niestety nie otrzymałem żadnej odpowiedzi

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: mieszkanie niesamodzielne/zmiana

#2 Post autor: irenalo » 22-06-2016, 22:24

Kiedy
Vulgrim pisze:Poniemieckim" na 1 pietrze około 30 lat temu ojciec mój mając pozwolenie od mieszkańca piętro niżej przebudował klatkę schodową i odciął drogę na strych sąsiadom z parteru( prowadzi ona przez nasze mieszkanie) którzy mieli już wykupione mieszkanie.
Twój ojciec zrobił to bezprawnie, bo na taką przebudowę musiał miec zgodę wszystkich ówczenych włascieli lokali bez wzgłedu czy bli to własciciele prywatni czy Skarb Państwa .
Mało tego - właścicielom należał się - czynsz za dołączoną powierzchnię.
Ale stało się i trzeba to jakoś rozwiązać.
1. Ile jest lokali w Waszej wspólnocie ? Dwa , Twój i sąsiada?
2. Czy sasiąd umożliwi Ci wgląd do swoich dokumentów dotyczących wykupu? Jeśli tak, zdobadź przede wszystkim numer księgi wieczystej.
3. Kto jest właścicielem niesprzedanych lokali (lub jednego lokalu)? Gmina czy TBS? Sprawdź to dokładnie. bo może TBS tyko zarządza?
Jak odpowiesz na te pytanie, będziemy myśleć co dalej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Vulgrim
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 22-06-2016, 18:47

Odp.: mieszkanie niesamodzielne/zmiana

#3 Post autor: Vulgrim » 22-06-2016, 22:33

Zrobione bylo legalnie mamy dokumenty zgode z tbs i od sąsiada.W klatce sa tylko 2 mieszkania z tego co wiem sasiad ma wpisane w dokumenty dostęp do strychu tbs jest wlascicielem

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: mieszkanie niesamodzielne/zmiana

#4 Post autor: irenalo » 22-06-2016, 22:38

Vulgrim pisze:Zrobione bylo legalnie mamy dokumenty zgode z tbs i od sąsiada.W klatce sa tylko 2 mieszkania z tego co wiem sasiad ma wpisane w dokumenty dostęp do strychu tbs jest wlascicielem
TBS powstały 1995 roku. A Ty piszesz, że ojciec coś zrobił 30 lat temu. To kiedy i dlaczego TBS stał się właścicielem niewyodrębnionej części?
Jesteś najemcą? Nasz umowę najmu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Vulgrim
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 22-06-2016, 18:47

Odp.: mieszkanie niesamodzielne/zmiana

#5 Post autor: Vulgrim » 22-06-2016, 22:46

Umowa najmu jest z tbs. Wiem ze przebudowa byla legalna bo jakis czas temu rok czy dwa nowi sasiedzi poruszali ten temat i w tbs sa wszystkie dokumenty zgody ówczesnych sasiadow i chyba tbs.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: mieszkanie niesamodzielne/zmiana

#6 Post autor: irenalo » 22-06-2016, 22:59

Skoro wszystko jest legalne, to dlaczego masz problemy?
Vulgrim pisze: bo jakis czas temu rok czy dwa nowi sasiedzi poruszali ten temat i w tbs sa wszystkie dokumenty zgody ówczesnych sasiadow i chyba tbs.
Lenie w TBS nie zrobili nic, by wyprostować sprawę.
Zapytam jeszcze raz:
irenalo pisze:2. Czy sasiąd umożliwi Ci wgląd do swoich dokumentów dotyczących wykupu? Jeśli tak, zdobadź przede wszystkim numer księgi wieczystej.
Czy sąsiad da Ci numer KW?
Powinien mieć dwa numery KW. Jedną na lokal, drugą na grunt. Wszystko jedno , który numer Ci da. Księgi wieczyste są jawne.
Moze się okazać , ze wspólnota to nie tylko lwłaściciele lokali w Waszym budynku. A wtedy decyzje dotyczącą strychu podejmują też inni.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”