Świadek jako pełnomocnik procesowy

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Świadek jako pełnomocnik procesowy

#1 Post autor: kindziu » 08-05-2016, 12:06

Złożyłem pozew przeciw wspólnocie. W pozwie wniosłem o powołanie na świadka radcę prawnego który był pełnomocnikiem procesowym w poprzednich sprawach a także wystosował pismo (podając się za pełnomocnika wspólnoty) do jednego z właścicieli który zwrócił się do zarządu o wyjaśnienia w sprawie niejasnych naliczeń za lokal. Pytanie; Jeśli ja powołałem tego radcę na świadka, czy zarząd może go ustanowić w tej sprawie pełnomocnikiem procesowym?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: świadek jako pełnomocnik procesowy

#2 Post autor: piotrusb » 08-05-2016, 13:06

Może, nie zachodzi tu bowiem wykluczenie z art. 259 kpc. Pełnomocnik nie jest przedstawicielem ustawowym, ani nie wchodzi w skład organu pozwanej wspólnoty.
Sąd Najwyższy stwierdził, że pełnomocnik zastępuje wprawdzie stronę w czynnościach procesowych, nie jest jednak stroną postępowania i swoją wiedzę na temat przedmiotu tego postępowania może komunikować jako świadek – postanowienie SN z dnia 25 czerwca 2008 r., sygn. III CSK 327/07.

Natomiast istotna jest zasada, zgodnie z którą świadkowie, którzy nie złożyli jeszcze zeznań, nie mogą być obecni przy przesłuchaniu innych świadków. Kolejność przesłuchania świadków oznacza sąd, który powinien zarządzić by pełnomocnik był przesłuchiwany jako pierwszy. Dzięki temu będzie mógł wysłuchać zeznań pozostałych świadków i faktycznie pełnić swoją rolę.

Pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym zeznając jako świadek może natomiast odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie zgodnie z art. 261 § 2 kpc, jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem tajemnicy zawodowej (informacje, które ze względu na charakter lub rodzaj sprawy zakwalifikować należy jako poufne).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: świadek jako pełnomocnik procesowy

#3 Post autor: kindziu » 08-05-2016, 13:58

Czyli w pierwszej kolejności powinien być przesłuchany pełnomocnik procesowy. A co w sytuacji gdy powołałem na świadka członka zarządu? Czy w takiej sytuacji członek zarządu przesłuchany powinien być na tym samym posiedzeniu? Teoretycznie; 1. przesłuchany będzie pełnomocnik więc na sali nie może być powołanego na świadka członka zarządu-to raczej logiczne, a jak sąd nie przesłucha na 1.posiedzeniu pełnomocnika i świadka-członka zarządu to na 2. posiedzeniu go wyklucza raczej jako świadka gdyż pełnomocnik będzie miał możliwość "zdać relację" świadkowi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: świadek jako pełnomocnik procesowy

#4 Post autor: piotrusb » 08-05-2016, 14:06

kindziu pisze:A co w sytuacji gdy powołałem na świadka członka zarządu
Jeśli pozwaną jest wspólnota, to członek jej aktualnego zarządu, zgodnie z art. 259 pkt 3 kpc nie może być przesłuchany jako świadek, a jedynie jako strona.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: świadek jako pełnomocnik procesowy

#5 Post autor: kindziu » 08-05-2016, 14:10

Ta zasada w moim sądzie chyba nie obowiązuje :dribble:

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: świadek jako pełnomocnik procesowy

#6 Post autor: kindziu » 08-05-2016, 21:39

Kodeks radcy prawnego art.22 ust.1 Radca prawny nie może prowadzić nowej sprawy ani udzielać w jakiejkolwiek formie pomocy prawnej, jeżeli:
f)złożył w tej sprawie zeznanie jako świadek lub wystąpił w sprawie jako biegły

Rozumiem że jeśli został już ustanowionym pełnomocnikiem procesowym, i proces się zaczął ale jeśli ja(powód) powołałem go na świadka to czy strona pozwana może tego radcę powołać na pełnomocnika?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”