Świadek jako pełnomocnik procesowy

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Świadek jako pełnomocnik procesowy

#13 Post autor: piotrusb » 09-05-2016, 16:40

kindziu pisze:a ustanowienie pełnomocnika wspólnoty przekracza zarząd zwykły i wymaga uchwały właścicieli
Zależy jakiego. Ustanowienie pełnomocnika procesowego wspólnoty (takiego pełnomocnika ustanawia zarząd, ale jest on pełnomocnikiem wspólnoty, a nie zarządu, bo to wspólnota, a nie zarząd ma zdolność sądową i wspólnota, a nie zarząd jest powódką lub pozwaną) jest czynnością zwykłego zarządu. Tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt I ACa 615/12, uchwała Sądu Najwyższego z 18 października 2013 r., sygn. akt III CZP 42/13, postanowienie Sądu Okręgowego w Słupsku z 30 października 2013 r., sygn. akt IV Cz 603/13, wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 5 maja 2014 r., sygn. akt. I C 1418/12, wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 9 marca 2015 r., sygn. akt I ACa 1330/14.

Czynnością przekraczającą zwykły zarząd będzie natomiast ustanowienie pełnomocnika w sytuacji, gdy zarząd, np. w sytuacji konfliktu interesów, nie może reprezentować wspólnoty w sądzie, a więc również nie może ustanowić zastępstwa procesowego. Tak uchwała Sądu Najwyższego z 8 października 2015 r., sygn. akt III CZP 57/15.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Świadek jako pełnomocnik procesowy

#14 Post autor: kindziu » 10-05-2016, 01:58

Ok, ale nie chodzi mi o "pełnomocnika procesowego", a pełnomocnika wspólnoty.Rozumiem że zarząd działa "za" wspólnotę a nie w jej imieniu gdyż jest to organ wewnętrzny, ale czy zarząd może ustanowić "pełnomocnika wspólnoty"? Mam wątpliwości, bo doszło u mnie do takiej sytuacji w której radca prawny napisał do właściciela podając się jako "pełnomocnik wspólnoty" w sprawie wyjaśnienia zapytania do zarządu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Świadek jako pełnomocnik procesowy

#15 Post autor: piotrusb » 10-05-2016, 09:37

kindziu pisze:ale czy zarząd może ustanowić "pełnomocnika wspólnoty
Nie - tylko pełnomocnika procesowego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: Świadek jako pełnomocnik procesowy

#16 Post autor: kindziu » 10-05-2016, 11:33

No właśnie o to mi chodzi, bo w pozwie wniosłem o powołanie tego radcę na świadka w związku z usługami jakie świadczył dla zarządu, bo zaskarżyłem sprawozdanie gospodarcze w którym zarząd brał pieniądze na radcę z f.eksploatacyjnego który był ujemny :dribble: a w piśmie do jednego z właścicieli straszne rzeczy rzeczy napisał.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”