Art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

#1 Post autor: kindziu » 06-05-2016, 22:11

Chodzi mi o powołanie stron na świadków, tzn. czy powód, organ pozwanego (zarząd) i, lub jego pełnomocnik procesowy może być świadkiem na sprawie? W moim przypadku pozwana powołała na świadka członków zarządu, a sąd powołał mnie( powoda) na świadka. Czytałem wyrok Sąd Okręgowy w Świdnicy Wydział I Cywilny w wyroku z dnia 2 października 2015r. Sygn. akt IC 875/15, i coś mi się tu nie zgadza.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

#2 Post autor: piotrusb » 06-05-2016, 23:27

Tak powód jak i pozwany mogą być przesłuchani w charakterze strony, ale nie mogą być świadkami w (swojej) sprawie. W związku z tym i na podstawie art. 259 pkt 3 kpc, w mojej opinii, aktualny członek organu (zarządu) pozwanej wspólnoty, jako ustawowy przedstawiciel pozwanego, nie może być przesłuchany w charakterze świadka, a tylko w charakterze strony.

Mogą tu jednak występować wyjątki w szczególnych sytuacjach np. jeśli z powodu konfliktu interesów członek/członkowie zarządu nie reprezentują wspólnoty w danej sprawie, a czyni to ustanowiony przez wspólnotę pełnomocnik.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

#3 Post autor: kindziu » 07-05-2016, 02:07

piotrusb pisze:Mogą tu jednak występować wyjątki w szczególnych sytuacjach np. jeśli z powodu konfliktu interesów członek/członkowie zarządu nie reprezentują wspólnoty w danej sprawie, a czyni to ustanowiony przez wspólnotę pełnomocnik.
U mnie tak nie było.

W mojej sprawie pełnomocnik procesowy wniósł o powołanie na świadków dwóch członków zarządu, więc ja w piśmie procesowym wniosłem o oddalenie tego wniosku powołując się na powyższy przepis, jednak sędzia powiedziała że nie ma to zastosowania i co gorsza wezwała ich na świadków oczywiście ze sali sądowej co sprawiło że wzajemnie słyszeli zeznania. Przesłuchany zostałem także ja jako świadek będąc powodem przed przesłuchaniem członków zarządu co sprawiło że słyszeli moje zeznania. Coś mi tu nie gra, i oczywiście sprawę przegrałem a była ona w sprawie odsetek od wszystkich zaliczek(jak leci), naliczania kosztów ogrzewania (tylko z mieszkań), i absurdalnych "norm na wodę". Czekam na wyrok na piśmie i będę apelował .....znowu :<

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

#4 Post autor: piotrusb » 07-05-2016, 11:08

To rzeczywiście dość dziwne. Ja uczestniczyłem w sprawie, w której pełnomocnik powoda powołał na świadka administratora wspólnoty. Sąd odrzucił ten wniosek, ponieważ administrator był wcześniej obecny na sali rozpraw. Ponieważ więc słyszał wcześniejsze zeznania i oświadczenia, wiec, jak stwierdził sąd, jego powołanie było niedopuszczalne. Sąd wręcz skarcił pełnomocnika (radcę prawnego), stwierdzając, że ten powinien znać procedurę i jeśli planował powołanie świadka, to powinien zadbać, aby ten nie był wcześniej obecny na procesie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kindziu
.
.
Posty: 426
Rejestracja: 21-09-2012, 23:43

Odp.: art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

#5 Post autor: kindziu » 07-05-2016, 14:23

W ogóle dziwne rzeczy dzieją się w tym moim sądzie, np. w jednej sprawie przesłuchano świadków na okoliczność umocowania pełnomocnictwa które dostarczono po 3 tyg. po ogłoszeniu uchwały, z datą wpisaną przez osoby trzecie a świadkiem była pełnomocniczka, która była przekonana że sprawa dotyczy podrobienia pełnomocnictwa i z resztą nie bardzo wie o co chodzi bo jest po udarze, ale sąd uznał jej zeznania za wiarygodne :bad: Wnioskowałem o oddalenie wniosku o powołanie świadków-nic to nie dało, nawet zwracałem uwagę że sprawa dotyczy czy uchwała w danej dacie była podjęta więc nie można przesłuchiwać gdyż będzie to wyłącznie próba konwalidowania, czy sanowania tej czynności co jest niedopuszczalne. Mam wrażenie że prawo-prawem a sąd-sądem, ma swoje, oczywiście przegrałem więc apelowałem i wątpię że cokolwiek ugram.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: art.259 pkt 3 k.p.c a,sprawy WM.

#6 Post autor: irenalo » 07-05-2016, 14:32

kindziu pisze:W ogóle dziwne rzeczy dzieją się w tym moim sądzie,
Nie wiemy co się dzieje w Twoim sądzie,. bo nie mamy orzeczeń do wglądu.
Masz orzeczenie - wklej.
Najlepeij w dziale "prawo".

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”