Pozew przeciwko wspólnocie.

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Pozew przeciwko wspólnocie.

#31 Post autor: piotrusb » 18-04-2016, 21:15

damianos pisze:admin formalnie może odmówić Ci wykonania kserokopii dokumentacji wspólnoty nawet na zasadzie "nie, bo nie".
No niezupełnie. Patrz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt I ACa 1382/07:
Sąd Apelacyjny uznaje, iż uchwała nr 9/2006 w części zmieniającej § 12 pkt 3 lit c statutu poprzez uszczegółowienie prawa członka wspólnoty do kontroli działalności zarządu oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej wspólnoty i nieruchomości wspólnej na skutek dodania tekstu: "bez prawa kserowania. Kontrola działalności zarządu odbywa się po uprzednim zawiadomieniu na 14 dni przed datą kontroli" jest sprzeczna z art. 27 i art. 29 ust. 3 ustawy. Obowiązujące przepisy ustawy o własności lokali nie stanowią podstawy do całkowitego i bezwarunkowego pozbawienia członka wspólnoty prawa do otrzymania kserokopii dokumentacji związanej ze sprawowaniem zarządu nieruchomością wspólną. Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu. W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych powstaje problem pogodzenia wykonywania przez właściciela czynności kontrolnych z czynnościami związanymi z zarządem nieruchomością. Niewątpliwie prawo właściciela powinno być wykonywane w sposób rozsądny. Nie może ono utrudniać ani tym bardziej uniemożliwiać normalnych czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością. Dlatego w uchwale dotyczącej tej kwestii należy zdefiniować kryteria dostępu do dokumentacji, stanowiące skuteczny środek zapobiegawczy wobec zjawisk ewentualnego pieniactwa (por. Wiesław Sługiewicz - Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2006 r., Rejent nr 2 z 2008 r., s, 162 - 171).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MMX13
.
.
Posty: 229
Rejestracja: 18-02-2013, 08:51

Odp.: Pozew przeciwko wspólnocie.

#32 Post autor: MMX13 » 18-04-2016, 21:18

damianos pisze:Już pisałem wcześniej, że najlepiej napisać pismo do zarządu gdzie wnosisz o dostęp do dokumentów
hehehe :haha: , nie czytałeś wcześniej.
piotrusb pisze:No niezupełnie. Patrz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt I ACa 1382/07:
Cytuj:
No Piotrze przywróciłeś mi wiarę ...., dzięki bardzo.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

UD3H
.
.
Posty: 79
Rejestracja: 10-11-2015, 20:37

Odp.: Pozew przeciwko wspólnocie.

#33 Post autor: UD3H » 18-04-2016, 21:33

piotrusb pisze:No niezupełnie. Patrz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt I ACa 1382/07
Znam ten wyrok, sam całkiem niedawno przytaczałeś mi tą sygnaturę w mojej sprawie. Chodziło mi o to, że jak w danej wspólnocie nie ma żadnych regulacji odnośnie kopiowania dokumentacji wspólnoty (w moim przypadku tak jest) to admin odpowiadał mi, że jak mam jakieś pytania to mam je kierować do swojego zarządu właścicielskiego z racji tego, zarząd jest organem który reprezentuje wspólnotę na zewnątrz i admin będzie właśnie gadał z takim reprezentantem.

No i jak poczytałem sobie tutaj na forum i sprawdziłem z prawnikami to chyba faktycznie tak jest że admina nie można zmusić do wykonania kserokopii. Inna sprawa, że jak wykazuje praktyka wygodniej adminowi jest po prostu skserować takie dokumenty jak członek wspólnoty zwróci się do zarządu. Formalnie powinno wyglądać to tak, że dokumenty powinienem dostać od zarządu a nie od admina ale pal licho najważniejsze, że mam dokumenty.

Jeżeli się mylę się w całości w powyższej wypowiedzi (ksero i admin), chętnie poczytam wywód który wyprowadzi mnie z błędu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Pozew przeciwko wspólnocie.

#34 Post autor: piotrusb » 18-04-2016, 22:10

Admin nie ma tu nic do gadania. Partnerem do rozmów, wniosków, żądań itp. dla właścicieli lokali jest zarząd i to on ma podejmować decyzje. Admin - w przeciwieństwie do zarządcy, któremu zarząd (w sensie funkcjonalnym) powierzono zgodnie z art. 18 uwl - jest dla wspólnoty takim samym usługodawcą jak konserwator domofonu, czy sprzątaczka. Ma on realizować obowiązki wynikające z umowy, wykonywać polecenia zarządu i służyć mu wsparciem i radą (w zakresie w jakim zarząd będzie tego potrzebował), a nie wyręczać w podejmowaniu decyzji.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pozew przeciwko wspólnocie.

#35 Post autor: irenalo » 20-04-2016, 04:04

piotrusb pisze:Partnerem do rozmów, wniosków, żądań itp. dla właścicieli lokali jest zarząd
A zarząd ma wykonywać wolę właścicieli lokali.
Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu.
Jeśli własciciele lokali nie ustalili tego w formie uchwały to zarząd (czy admin) ma obowiązek udostępnić dokument do wglądu a nie musi kserować. Bo dziś to będzie jedna kartka a jutro przyjdzie pieniacz i zażąda skserowania wieloletniej dokumentacji. Nie widzę powodu , by WM za to płaciła. Lub płacica zwiększone wynagrodzenie adminowi za dodatkowe obowiązki.
Na forum mieliśmy opisany przykład, jak osoba przeglądająca dokumentację usiłowała zniszczyć dokument WM.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Pozew przeciwko wspólnocie.

#36 Post autor: irenalo » 20-04-2016, 04:10

MMX13 pisze:2-krotnie, kilka razy dzwoniłem i czekam ..
I co? Nie pokazali Ci dokumentu?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”