Czy trzeba płacić CIT od odszkodowania

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Czy trzeba płacić CIT od odszkodowania

#1 Post autor: piotrusb » 16-11-2015, 18:12

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-3/4510-105/15/PC.

Wspólnota przeprowadziła działania remontowo-modernizacyjne budynku polegające na remoncie elewacji, ociepleniu budynku oraz na remoncie balkonów. Roboty budowlane zostały wykonane przez wybraną firmę, nadzór nad inwestycją wykonywała inna firma. W wyniku prowadzenia procesu nadzoru inwestorskiego w sposób zawierający uchybienia proceduralne Wspólnota została narażona na zapłatę kwot wyższych niż wynikały z faktycznie wykonanych robót. Wykonawca pozwał Wspólnotę do sądu i w wyniku procesu Wspólnota przegrała w obu instancjach. Wspólnota winą za powstałą szkodę obarcza firmę prowadzącą nadzór inwestorski. Z firmą prowadzącą nadzór inwestorski Wspólnota prawdopodobnie zawrze ugodę przed sądem. W wyniku ugody Wspólnocie zostanie wypłacone odszkodowanie. Koszty prac remontowo-modernizacyjnych zostały w całości uznane za koszty związane z zarządem nieruchomością wspólną. Środki, które otrzyma Wspólnota zostaną w całości przeznaczone na spłatę zobowiązań związanych z robotami remontowo-modernizacyjnymi.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy otrzymane od firmy prowadzącej nadzór inwestorski nad robotami remontowo-modernizacyjnymi odszkodowanie będzie w całości korzystało ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych...
Jeśli odszkodowanie nie będzie w całości zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, to od jakiej części otrzymanych środków podatek powinien zostać zapłacony.
Zgodnie z interpretacją fiskusa:
...należy stwierdzić, że dochód – uzyskany przez Wspólnotę w związku z odszkodowaniem wypłaconym przez firmę prowadzącą nadzór inwestorski – jako niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej i przeznaczony w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych Wspólnoty, stanowi dochód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, podlegający zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
http://www.epodatnik.pl/interpretacje-p ... -105-15-pc
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

krzysia
.
.
Posty: 78
Rejestracja: 28-05-2012, 16:17

Odp.: Czy trzeba płacić CIT od odszkodowania

#2 Post autor: krzysia » 16-11-2015, 23:44

Czy tyczy się to wszystkich odszkodowań dla WM? Ja ostatnio zostałam wezwana do US i kazano mi płacić podatek od każdego odszkodowania bez względu na to czy w całości czy w części zostało przekazane na naprawdę szkody.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Czy trzeba płacić CIT od odszkodowania

#3 Post autor: piotrusb » 16-11-2015, 23:51

Istotne jest, że w przypadku wspólnoty muszą być spełnione łącznie dwa warunki:
- kwota musi pochodzić z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
- musi być przeznaczona w całości na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
rafal
.
.
Posty: 108
Rejestracja: 08-04-2009, 22:27

Odp.: Czy trzeba płacić CIT od odszkodowania

#4 Post autor: rafal » 17-11-2015, 13:54

krzysia pisze:Czy tyczy się to wszystkich odszkodowań dla WM? Ja ostatnio zostałam wezwana do US i kazano mi płacić podatek od każdego odszkodowania bez względu na to czy w całości czy w części zostało przekazane na naprawdę szkody.
Różnie było to zagadnienie interpretowane przez IS na przestrzeni czasu. Zdarzały się interpretacje, w których uzależniano zwolnienie od tego czy WM składa się wyłącznie z LM czy też są LU. To jeśli chodzi o pierwszy warunek zwolnienia.

Natomiast warunek dotyczący przeznaczenia dochodu nie może być utożsamiany z wydatkowaniem dochodu. Ważne na tym etapie jest więc określenie/wskazanie przez WM jego przeznaczenia. Wydatkowanie może nastąpić w przyszłości. Oczywiście wydatkowanie niezgodne z pierwotnym przeznaczeniem (tj. nie na gospodarkę zasobem mieszkaniowym) rodziłoby konieczność zapłaty podatku.
rafal

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”