Stawka VAT przy sprzedaży miejsca garażowego

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Stawka VAT przy sprzedaży miejsca garażowego

#1 Post autor: piotrusb » 16-09-2015, 11:29

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 września 2015 r., sygn. IBPP2/4512-536/15/RSz.

Deweloper wystąpił o interpretację w sprawie: czy dla łącznego świadczenia polegającego na sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wraz z udziałem we współwłasności wydzielonej wielostanowiskowej hali garażowej tego samego budynku mieszkalnego, dającej prawo do wyłącznego korzystania z wydzielonego dla potrzeb tego lokalu miejsca postojowego w podziemnym garażu budynku mieszkalnego właściwa jest 8% stawka VAT? Zdaniem fiskusa:
Odnosząc zatem powołane przepisy prawa do przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu sprawy, należy stwierdzić, że dla dostawy lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, sklasyfikowanego przez Wnioskodawcę wg PKOB pod symbolem „1122 - Budynki o trzech i więcej mieszkaniach”, o powierzchni nie przekraczającej 150 m wraz z miejscem postojowym znajdującym się w wielostanowiskowej podziemnej hali garażowej tego budynku, dla których ustanowiono odrębne księgi wieczyste dla dostawy lokalu mieszkalnego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się obniżoną 8% stawkę podatku, na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ww. ustawy o VAT. Natomiast dla dostawy udziału we współwłasności wydzielonej wielostanowiskowej hali garażowej tego samego budynku mieszkalnego, dającej prawo do wyłącznego korzystania z wydzielonego dla potrzeb tego lokalu miejsca postojowego w podziemnym garażu budynku mieszkalnego zastosowanie znajdzie 23% stawka podstawowa, zgodnie z art. 41 ust. 1, w związku z art. 146a pkt 1 tej ustawy.

Bez znaczenia dla opodatkowania pozostaje natomiast treść stosunku cywilnoprawnego łączącego strony. Niezależnie bowiem od tego, jak strony określą przedmiot umowy, o stosowaniu określonej stawki podatku będzie decydować faktyczna czynność, z którą ustawa wiąże obowiązek podatkowy, a nie ustalenia co do tego, jaki zakres tych czynności zostanie w umowie przez strony oznaczony.
http://interpretacje-podatkowe.org/loka ... 536-15-rsz
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”