Podatek przy sprzedaży strychu

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Podatek przy sprzedaży strychu

#1 Post autor: piotrusb » 11-12-2014, 12:39

Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 września 2014 r., sygn. IBPBII/1/436-180/14/JP.
Czy umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu (lokali) i ich sprzedaży, której przedmiotem będą nowopowstałe (po przebudowie strychu) lokale, rodzi powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych... A jeżeli tak – to w jakiej wysokości i kto będzie zobowiązany do jego zapłacenia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu (lokali) i ich sprzedaż, której przedmiotem będą nowopowstałe (po przebudowie strychu) lokale, rodzi powstanie obowiązku podatkowego jedynie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w stawce 2% od wartości sprzedawanych nieruchomości (nowopowstałych lokali), który to obowiązek ciąży na stronie kupującej. (...)

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zamieszkuje w budynku wielorodzinnym posadowionym na gruncie będącym własnością gminy, w którym znajduje się siedem lokali mieszkalnych, w tym pięć z nich jest lokalami wyodrębnionymi stanowiącymi własność osób fizycznych (w tym Wnioskodawczyni), natomiast dwa pozostałe lokale nie są wyodrębnione i stanowią własność gminy. Mieszkańcy budynku tworzą wspólnotę mieszkaniową i są współużytkownikami wieczystymi gruntu, na którym posadowiony jest przedmiotowy budynek. Wspólnota współwłaścicieli tego budynku jednomyślnie podjęła uchwałę o sprzedaży osobie trzeciej (inwestorowi z zewnątrz) swoich udziałów w części wspólnej strychu – jako wydzielonej części nieruchomości wraz z ustanowieniem odrębnej własności lokalu lub lokali powstałych na strychu – po wykonaniu jego nadbudowy i adaptacji przez inwestora, tj. stronę kupującą. Środki pieniężne otrzymane ze sprzedaży swoich udziałów w części wspólnej (strychu) wspólnota przeznaczy na fundusz remontowy przedmiotowego budynku, a pozostała część pieniędzy podzielona będzie na właścicieli istniejących lokali proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości. (...)

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wśród których, dla potrzeb niniejszej sprawy, wymieniona jest umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy).

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz w świetle przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że skoro obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym, to omawiana umowa sprzedaży nowoustanowionej odrębnej własności lokali będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem według stawki ustawowo przypisanej – jednakże do wykonania tego obowiązku nie będzie zobowiązana Wnioskodawczyni lecz tzw. inwestor zewnętrzny, czyli kupujący. Sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego wywoła z kolei obowiązek notariusza jako płatnika – do obliczenia i pobrania od podatnika (strony kupującej) podatku od czynności cywilnoprawnych i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

...w przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.
http://interpretacje-podatkowe.org/umow ... -180-14-jp
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”