Pozew o nakaz zapłaty

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Pozew o nakaz zapłaty

#1 Post autor: owner » 06-11-2008, 10:11

Ponieważ często padają pytania, jak wypełnić pozew o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, jakie są opłaty sądowe itp., zakładam ten wątek, żeby zgromadzić informacje z tego zakresu w jednym miejscu. Zachęcam do udziału w rozbudowie wątku.

Formularze pozwów w sprawach cywilnych są tutaj: http://www.ms.gov.pl/sprawy_cywilne/sprawy_cywilne.php
W formularzu powód musi wyraźnie napisać, że wnosi o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Opłaty zależą od wielkości roszczenia.
Od pozwu z roszczeniem pieniężnym o wartości do 2000 zł: 30 zł, 2000-5000: 100 zł.
Opłatę należy wnieść na konto sądu przed złożeniem pozwu (do pozwu dołączasz dowód zapłaty) lub nakleić na pozwie znaki opłaty sądowej (do kupienia w kasie sądu). Jeżeli nie będzie opłaty, sąd przyśle pismo z żądaniem wniesienia opłaty - w przeciwnym razie zwróci pozew bez rozpatrzenia.


Jak wypełnić pozew – instrukcja
(Źródło: Portal Prawników http://www.portal.prawnikow.pl/componen ... /Itemid,1/ )

Data wpływu: wypełnia sąd – nie należy tu nic samemu wpisywać.

Rubryka 1 Wartość przedmiotu sporu:
należy podać cyfrowo i słownie w złotówkach.
W przypadku, gdy roszczenie jest wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć jego wartość na złotówki uwzględniając kurs waluty obcej w NBP w dniu wniesienia pozwu.
Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń, zlicza się ich wartość.
W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania. W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy, o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok; przy umowach zawartych na czas nie oznaczony - suma czynszu za okres trzech miesięcy.

Rubryka 2 Sąd, do którego jest składany pozew:
Sądem właściwym jest sąd rejonowy według właściwości miejscowej uregulowanej w art. 27 – 46 kpc. Podstawową zasadą jest, że będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego (adres zamieszkania osoby fizycznej lub adres siedziby osoby prawnej). W postępowaniu uproszczonym stosuje się jednak przepisy mówiące o właściwości przemiennej jak i właściwości wyłącznej.

Rubryka 3 Strona powodowa:
Należy wpisać tutaj dokładne oznaczenie osoby występującej z powództwem. W przypadku osoby prawnej musi to być pełna i dokładna nazwa. Pod pojęciem adresu osoby fizycznej należy rozumieć miejsce, w którym ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Może to być więc miejsce inne niż wynika z adresu zameldowania.
Pełnomocnik powoda:
W wypadku ustanowienia pełnomocnika należy podać dokładnie jego nazwę i adres.
Adres powoda do doręczeń:
Adres ten należy wskazać tylko wówczas, gdy powód chce, aby korespondencja kierowana do niego z sądu trafiała na inny adres niż jego adres wskazany w rubryce 3.1.1.
Rubryki 3.2.1 – 3.1.3: wypełniamy tylko wtedy, gdy z powództwem występuje kilku powodów. W innych przypadku przekreślamy ukośną kreską każde z tych pól.

Rubryka 4 Strona pozwana:
Należy wpisać tutaj dokładne oznaczenie osoby pozywanej. W przypadku osoby prawnej musi to być pełna i dokładna nazwa. Pod pojęciem adresu osoby fizycznej należy rozumieć miejsce, w którym ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Może to być więc miejsce inne niż wynika z adresu zameldowania.
Rubryki 4.2 – 4.6: wypełniamy tylko wtedy, gdy z powództwem występujemy przeciwko kilku pozwanym. W innym wypadku przekreślamy każde z tych pól.

Rubryka 5 Czy wymieniono wszystkich powodów i pozwanych:
Formularz pozwu P umożliwia wpisanie maksymalnie 2 powodów i 6 pozwanych. Jeśli owe liczby nie wyczerpują wszystkich powodów lub pozwanych należy przekreślić odpowiedz TAK – i wypełnić formularz DS.
W innym przypadku należy skreślić odpowiedz NIE.

Rubryka 6. Żądanie pozwu
W postępowaniu uproszczonym łączenie roszczeń nie jest dopuszczalne – rubryki dotyczące drugiego z żądań należy więc skreślić.
Rubryka 6.1 Żądanie zasądzenia:
Wskazujemy sposób w jaki sąd ma zasądzić dochodzone roszczenie pieniężne. Jeśli jest tylko jeden pozwany – skreślamy całe pole. Jeśli jest więcej niż jeden pozwany – wskazujemy, czy sąd ma zasądzić dochodzoną kwotę solidarnie od pozwanych czy też w inny sposób
Solidarne: w wypadku gdy dochodzone roszczenie obciąża solidarnie obu pozwanych. Zobowiązanie jest solidarne jeżeli wynika z ustawy lub czynności prawnej. Solidarność polega na tym, że kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sam sposób, a wierzyciel może żądać całości lub części od każdego z nich
w inny sposób: wtedy, gdy odpowiedzialność pozwanych nie jest solidarna (np. świadczenie podzielne).
żądana kwota: kwota o jaką występujemy, ale bez odsetek.
odsetki: należy wskazać czy powód dochodzi odsetek, czy są to odsetki ustawowe czy umowne, podać od jakiej kwoty mają być naliczane odsetki i okres od kiedy do kiedy mają być liczone odsetki. Jako datę końcową naliczania odsetek najczęściej wpisuje się „do dnia zapłaty”.
Rubryka 6.2 Inne żądania
W rubryce tej wpisujemy inne żądania niż zasądzenie określonej kwoty, lecz mieszczące się w przepisach o postępowaniu uproszczonym. W szczególności mogą to być:
- roszczenia z umowy lub gwarancji (np. wymiana rzeczy na nową, nakazanie usunięcia wad)
- roszczenia windykacyjne (wydanie rzeczy)
- roszczenia negatoryjne (zaprzestanie naruszeń, przywrócenie stanu poprzedniego)

Rubryka 7 Żądanie zwrotu kosztów procesu:
Nie ma obowiązku wpisywania konkretnej sumy poniesionych kosztów. Może to być wpisane przez określenie - zasądzenie kosztów według norm przepisanych, albo zasądzenie wszelkich kosztów poniesionych w sprawie.

Rubryka 8 Inne wnioski pozwu:
Wnioski te można złożyć również w toku postępowania w formie pisemnej, lecz podanie ich bezpośrednio w formularzu w pozwie zdecydowanie przyspieszy przebieg postępowania.
Można wymienić tutaj wnioski o zabezpieczenie, dokonanie oględzin, polecenie pozwanemu przedłożenia dokumentów, rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym czy nakazowym, wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, przyznanie pełnomocnika z urzędu, ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu itp.

Rubryka 9 Uzasadnienie:
W uzasadnieniu powód powinien uzasadnić swoje roszczenie przez przytoczenie okoliczności faktycznych przemawiających za uznaniem powództwa. W uzasadnieniu powinny się również znaleźć argumenty na poparcie wszystkich innych wniosków zgłaszanych przez powoda.

Rubryka 10 Wnioski dowodowe:
Należy wskazać jaki dowód zgłasza powód oraz na jaką okoliczność ma być on przeprowadzony. Dowód powinien być szczegółowo określony przez podanie wszystkich danych umożliwiających przeprowadzenie przez sąd tego dowodu. W szczególności chodzi tu o adresy świadków. Okoliczność na jaką ma być przeprowadzany dowód powinna odpowiadać faktom opisanym w uzasadnieniu ze wskazaniem, który z podanych tam faktów ma zostać stwierdzony takim dowodem.

Rubryka 11 Czy powyżej zgłoszono wszystkie dowody?
Powód określa tutaj czy zgłosił wszystkie dowody czy też nie. W przypadku odpowiedzi NIE – należy wypełnić i dołączyć formularz WD.
Dowody nie zgłoszone w pozwie lub załączniku WD mogą być w postępowaniu uproszczonym zgłaszane tylko wówczas, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
W formularzu P przewidziano możliwość zgłoszenia do czterech dowodów.

Rubryka 12 Czy powyżej zgłoszono wszystkie dowody?
Powód określa tutaj czy zgłosił wszystkie dowody czy też nie. W przypadku odpowiedzi NIE – należy wypełnić i dołączyć formularz WD.
Dowody nie zgłoszone w pozwie lub załączniku WD mogą być w postępowaniu uproszczonym zgłaszane tylko wówczas, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
W formularzu P przewidziano możliwość zgłoszenia do czterech dowodów.

Rubryka 13 Załączniki:
Zgodnie z art. 128 kpc do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników. Powód musi więc dołączyć odpisy pozwu na formularzu dla każdego pozwanego i dla sądu oraz odpisy wszystkich dokumentów, które składa razem z pozwem.
Jako załączniki należy również wymienić formularz DS i WD – jeśli były wypełniane.

Rubryka 14 Imię i nazwisko:
Pozew muszą podpisać wszyscy składający go powodowie. Należy wpisać czytelnie imię i nazwisko i oprócz tego umieścić swój podpis. W orzecznictwie panuje pogląd, że w przypadku wpisywania imienia i nazwiska pismem ręcznym nie ma już obowiązku składania osobno podpisu (bez względu na to czy podpis jest czytelny czy nieczytelny). Bezwzględny obowiązek złożenia podpisu występuje natomiast w przypadku wypełniania formularza pismem maszynowym.

Rubryka 15 Data:
Podajemy tu datę wypełnienia formularza. Należy pamiętać, że skutki prawne pozew wywołuje nie od dnia jego wypełnienia, ale od dnia wniesienia go do sądu.
Ostatnio zmieniony 11-02-2010, 16:15 przez owner, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
wokal79
.
.
Posty: 641
Rejestracja: 12-06-2007, 14:48
Lokalizacja: Górny Śląsk

I jeszcze parę rad...

#2 Post autor: wokal79 » 06-11-2008, 11:51

Słowem uzupełnienia - w kwestii spraw o opłaty za mieszkanie niezbędne jest posiadanie uchwał wspólnoty określających wysokość opłat.

W przypadku mediów CO, woda warto również posiadać regulaminy rozliczeń przyjęte uchwałą wspólnoty.

W przypadku gdy w budynku każda klatka jest wspólnotą i korzystają z wspólnego węzła ciepła lub wody to konieczna jest również umowa między wspólnotami określając sposób podziału kosztów CO czy też wody.

Również gdy centralne ogrzewanie rozliczane jest w systemie podzielników to dobrze również posiadać szczegółowe wyliczenia kosztów na poszczególne mieszkania.

Za oczywiste traktuję sprawę że wspólnota posiada podpisane umowy na dostawę mediów.

Może ktoś zapytać - przecież jest oczywiste ile płacimy na wspólnocie. Teoretycznie tak, ale gdyby dłużnik odwołał się od nakazu zapłaty - wówczas odbędzie się zwykła rozprawa. Podczas której dłużnik lub jego adwokat może próbować podważać zasadność opłat. A wówczas sąd poprosi o dokumenty - umowy, uchwały.

I jeszcze dwie praktyczne rady - w przypadku mieszkania odpowiadają właściciele tj. osoby wyszczególnione na akcie notarialnym, bez względu na to czy zamieszkują w mieszkaniu.

Oczywiście miasto czy przedsiębiorstwo państwowe również jest zobowiązane do wnoszenia opłat za mieszkanie na takich samych zasadach jak indywidualni mieszkańcy. W razie braku wpłat można domagać się zapłaty na drodze sądowej w trybie jak wyżej...
Serdecznie pozdrawiam

Wokal

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi w Zabrzu, Piekarach Śl, Gliwicach, Bytomiu, Knurowie i Rudzie Śląskiej.
http://www.domostwo.eu

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kosey
.
.
Posty: 126
Rejestracja: 07-07-2008, 19:05

Odp.: Pozew o nakaz zapłaty

#3 Post autor: kosey » 09-11-2008, 23:31

owner pisze:Rubryka 3 Strona powodowa:
Należy wpisać tutaj dokładne oznaczenie osoby występującej z powództwem
Ponieważ mam wątpliwości, wolę je wyjaśnić.
Kto jest stroną powodową?. Czy zawsze wspólnota? Czy z powództwem o zapłatę w imieniu wspólnoty może wystąpić administrator lub zarządca, ktoremu powierzono prowadzenie pozaksięgowej ewidencji kosztów i kto wtedy podpisuje pozew? Kto powinien podpisać pozew w małej wspólnocie? Sądzę, że odpowiedzi na te pytania pozwolą lepiej przygotować PU.
kosey52

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Pozew o nakaz zapłaty

#4 Post autor: andy » 10-11-2008, 01:35

Kto jest stroną powodową?
Powodem jest wspólnota mieszkaniowa.
W imieniu powoda mogą występować:
  • - członkowie zarządu (dużej) wspólnoty, którzy są do tego umocowani z mocy ustawy o własności lokali (przedstawiciele ustawowi),
    - zarządca - jeżeli jest do tego umocowany w umowie o powierzeniu zarządu lub w odrębnej uchwale wspólnoty (decyzji małej wspólnoty) tzn. posiada pełnomocnictwo właścicieli lokali,
    - administrator lub inna osoba (pełnomocnik) jeżeli jest umocowany przez: zarząd w dużej wspólnocie lub właścicieli lokali w małej wspólnocie mieszkaniowej,
    - jeden (kilku) z właścicieli lokali w małej wspólnocie mieszkaniowej - jeżeli posiada pełnomocnictwo udzielone przez pozostałych właścicieli lokali.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kosey
.
.
Posty: 126
Rejestracja: 07-07-2008, 19:05

Odp.: Pozew o nakaz zapłaty

#5 Post autor: kosey » 12-11-2008, 23:44

Andy dzięki za wyjaśnienie. Jeszcze tylko jedno:
andy pisze:administrator lub inna osoba (pełnomocnik) jeżeli jest umocowany przez: zarząd w dużej wspólnocie lub właścicieli lokali w małej wspólnocie mieszkaniowej,
Czy konieczna jest uchwała Zarządu (duża wspólnota), czy wystarczy zapis w umowie o powierzeniu obowiązków prowadzenia pozaksięgowej ewidencji kosztów, w tym rozumiem rownież windykację zadłużeń łącznie z postępowaniem sądowym?.
kosey52

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
andy
admininistrator
admininistrator
Posty: 3249
Rejestracja: 05-05-2006, 13:56

Odp.: Pozew o nakaz zapłaty

#6 Post autor: andy » 13-11-2008, 00:10

Sąd oceni prawidłowość umocowania według następujących przepisów kodeksu postępowania cywilnego:
Art. 86. Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

Art. 87. § 1. Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
§ 2. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.
Nie ma znaczenia, czy pełnomocnictwo zawarte jest w umowie o zleceniu zarządu (administrowania, obsługi finansowej), czy sporządzone w odrębnym dokumencie, ale musi być jednoznaczne w treści i właściwie podpisane (patrz art. 21 ust. 2 uowl)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”