Nowelizacja usm i uwl

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5262
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Nowelizacja usm i uwl

#1 Post autor: piotrusb » 06-05-2021, 12:48

Jak podaje PAP na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został udostępniony projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali.

Nowelizacja ma m. in. dostosować przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt uzostał właśnie skierowany do konsultacji.

Jak wskazano w uzasadnieniu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projektu ustawy, celem noweli jest usprawnienie działania spółdzielni. Wśród proponowanych zmian znajduje się powierzenie podjęcia decyzji o wyborze zarządu spółdzielni walnemu zgromadzeniu, a także wprowadzenie kadencyjności zarządu.

Nowe rozwiązania mają stworzyć dogodne warunki dla spółdzielni do rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych - budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich.

Zmiany mają rozwiązać m.in. problemy osób z lokalami na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym poprzez przyznanie im członkostwa w spółdzielni z mocy prawa i wprowadzenie przepisów, na podstawie których możliwy będzie obrót takimi lokalami.

Projekt przewiduje też, że członkowie zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych będą sprawować swoją funkcję nie dłużej niż przez pięcioletnią kadencję, ale liczba kadencji nie będzie ograniczona.

W zakresie uwl zmiany dotyczą też wprowadzenia obowiązku informacyjnego poprzez wskazanie w ogólnodostępnym miejscu, kto jest upoważniony do kontaktu w imieniu wspólnoty oraz wskazania terminu, po upływie którego zaległości w opłatach za lokal mogą być podstawą do żądania w trybie procesu sprzedaży lokalu w celu zaspokojenia należności wspólnoty.

Proponowane zmiany mają też doprecyzować status majątkowy wspólnoty poprzez przyznanie jej prawa do posiadania własnego majątku, odrębnego od majątków jej członków.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”