Śmieci indywidualnie

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Śmieci indywidualnie

#2 Post autor: piotrusb » 18-12-2020, 19:47

Super, wreszcie. Oby tylko to uchwalili.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Re: Śmieci indywidualnie

#3 Post autor: Andrzej_K » 18-12-2020, 20:47

To znaczy, że każde 'mieszkanie' będzie miało swój kubeł/y ( 4 szt ) na śmieci?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Śmieci indywidualnie

#4 Post autor: piotrusb » 18-12-2020, 20:57

Nie sądzę, to nie realne. Ale w gminach, w których wprowadzono już tego typu system każdy lokal dostaje worki na różne rodzaje śmieci z przypisanym do tego lokalu kodem kreskowym. I niekiedy pojemnik na daną frakcję śmieci otworzyć można tylko po zeskanowaniu tego kodu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Śmieci indywidualnie

#5 Post autor: irenalo » 19-12-2020, 10:27

Nie o kubły chodzi ale o to, kto ma ściągać opłatę za odpady. To już nie jest umowa cywilnoprawna na wywóz odpadów ale po prostu rodzaj podatku, który nałożony jest na właścicieli lokali. Podobnie, jak podatek od nieruchomości.
U mnie gmina uchwaliła, że płaci się od liczby zamieszkałych osób. A zarząd WM nie żadnego narzędzia by sprawdzić czy właściciel lokalu zgłasza wszystkich czy oszukuje. Poza tym, jeśli właściciel lokalu zalega z płatnościami, to pozostali muszą za niego płacić. O jeden problem mniej dla wspólnoty.

Tylko mam wrażenie, że urzędy są nieprzygotowane. Mamy XXIw., takie narzędzie jak epuap ale pewnie trzeba będzie postać w kolejce i złożyć papierową deklarację.
W ilu miastach można odebrać elektronicznie decyzje o podatku od nieruchomości? Pewnie w żadnym.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Śmieci indywidualnie

#6 Post autor: piotrusb » 19-12-2020, 12:34

To bardzo istotne i będzie świetnie jeśli uda się to uchwalić. Mam też nadzieję, że będzie można zrobić to elektronicznie, bo coraz więcej rzeczy da się tak załatwić.

Natomiast nie wiem czy nie będzie musiało to być związane z ujednoliceniem zasad naliczania opłaty śmieciowej, bo u mnie podstawą jest zużycie wody, ale nie w lokalach, ale we wspólnocie (wg. wskazań liczników głównych). Wskazanie te zaś będą zawsze wyższe od sumy wskazań liczników lokalowych (uchyb, woda gospodarcza na potrzeby NW, napełnianie i płukanie instalacji itd.).

Natomiast to co napisałem jest również bardzo ważne, bo różnica opłat między śmieciami segregowanymi, a niesegregowanymi jest bardzo duża (u mnie czterokrotna), a poziom segregacji jest fatalny. Jeśli więc we wspólnocie na kilkaset osób, choćby kilku właścicieli nie przestrzega zasad segregacji, to wszyscy pozostali płacą, bez żadnej winy i bez żadnego wpływu na ten stan rzeczy, drastycznie wyższe kwoty.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”