Wrzucane do skrzynek listy do właścicieli muszą być zaklejone i zaadresowane

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5131
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Wrzucane do skrzynek listy do właścicieli muszą być zaklejone i zaadresowane

#1 Post autor: piotrusb » 14-10-2020, 14:31

W ostatnim - nr 10/2020 (19), opublikowanym 14 października 2020 r. biuletynie "Newsletter UODO dla Inspektorów Ochrony Danych" Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwraca uwagę, iż:
...wspólnota mieszkaniowa powinna w taki sposób zorganizować doręczanie wszelkiej korespondencji zawierającej dane osobowe jej członków, aby skutecznie chronić je przed dostępem osób trzecich, w związku z czym nieuprawnione jest wrzucanie jej do skrzynek pocztowych bez odpowiedniego zabezpieczenia, gwarantującego, że dostępu do takich danych nie uzyskają osoby nieuprawnione, np. wynajmujące mieszkania, które nie mają prawa do zapoznawania się z tego typu informacjami”.
Zgodnie z niedawno wydaną decyzją Prezesa UODO ZSPU.440.564.2019 (niepublik.) Prezes udzialił zarządcy nieruchomości upomnienia za to, że jednemu z członków wspólnoty mieszkaniowej dostarczał korespondencję bezpośrednio do skrzynki pocztowej bez żadnego zabezpieczenia, chociażby w zaklejonej i zaadresowanej na jego dane kopercie. Ponadto Prezes UODO, stwierdzając naruszenie przez zarządcę obowiązków,o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. f, art. 24 i art. 32 RODO, nakazał mu zastosowanie odpowiednich środków mających na celu właściwe zabezpieczenie danych osobowych członków.

W wydanej decyzji PUODO podkreślił, że przekazywanie korespondencji w formie otwartej może prowadzić do udostępnienia szerokiego zakresu danych osobowych na rzecz osób trzecich, np. poprzez odebranie jej przez najemcę mieszkania, do którego przynależy skrzynka pocztowa, czy omyłkowe pozostawienie jej w oddawczej skrzynce pocztowej innego mieszkańca nieruchomości.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”