Uchwała niezgodna z prawem

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
Noe

Uchwała niezgodna z prawem

#1 Post autor: Noe » 21-06-2007, 11:00

Czy jesli od uchwalenia takiej uchwaly minelo juz 6 tygodni, czy mozna ja jeszcze zaskrzyc?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

jarojk
.
.
Posty: 186
Rejestracja: 15-03-2006, 22:23
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Odp.: Uchwała niezgodna z prawem

#2 Post autor: jarojk » 21-06-2007, 14:45

nie jest tak przypadkiem ze mozesz w kazdej chwili zaskarzyc o ile byla zawarta niezgodnie z przepisami ?? - u nas zawsze jak jest ktos z miasta mowi zeby tylko wszystko bylo formalnie , bo inaczej pozniej ktos moze zaskarzyc i bedzie problem .. wiec wnioskuje z tego ze mozna w kazdej chwili uchwale zaskarzyc niezaleznie od tego kiedy byla... - ale jezeli sie myle to prosze o poprawienie... i uswiadomienie ;-) 8)
jarek

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
akacja
.
.
Posty: 561
Rejestracja: 11-08-2006, 13:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Uchwała niezgodna z prawem

#3 Post autor: akacja » 21-06-2007, 15:46

Termin 6 tygodni liczy się od:
1) daty podjęcia uchwały na zebraniu
2) zawiadomienia o podjęciu uchwały w trybie indywidualnego zbeirania głosów.

Po powyższym terminie nie można zaskarżyć uchwały.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Noe

Odp.: Uchwała niezgodna z prawem

#4 Post autor: Noe » 21-06-2007, 20:15

akacja pisze:Termin 6 tygodni liczy się od:
1) daty podjęcia uchwały na zebraniu
2) zawiadomienia o podjęciu uchwały w trybie indywidualnego zbeirania głosów.

Po powyższym terminie nie można zaskarżyć uchwały.

Nawet jezeli jest niezgodna z prawem? Jakim prawem wspolnota ma placic za remont prywatnych balkonow?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
akacja
.
.
Posty: 561
Rejestracja: 11-08-2006, 13:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: Uchwała niezgodna z prawem

#5 Post autor: akacja » 21-06-2007, 22:14

Ano, niestety, z przepisu jasno wynika, że ten termin odnosi się takze do uchwał niezgodnych z prawem ....

Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Noe

Odp.: Uchwała niezgodna z prawem

#6 Post autor: Noe » 21-06-2007, 23:24

akacja pisze:

O.K
Jestem czlonkiem wspolnoty, ale nie mieszkam w tym budynku. Posiadam tylko w nim lokal. Nie powiadomiono mnie o podjetych uchwalach wcale! ( Dowiedzialm sie przez przypadek) W jaki sposob powinni mnie powiadomoc? Czy prawo to precyzuje? Czy nie powinni powiadamiac mnie listem poleconym o zebraniach i podjetych uchwalach? Skad mam wiedziec co tam wymyslaja, skoro mieszkam w innym miescie?

Ano, niestety, z przepisu jasno wynika, że ten termin odnosi się takze do uchwał niezgodnych z prawem ....

Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”