Wspólnota - widmo.

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Wspólnota - widmo.

#1 Post autor: alf900 » 21-05-2018, 12:26

Mała wspólnota funkcjonuje sprawnie bez zarządu, administratora, NIP, Regon, zebrań, uchwał, rachunku itp.
Jak to oceniacie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Wspólnota - widmo.

#2 Post autor: piotrusb » 22-05-2018, 13:29

Mała wspólnotach w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną kieruje się nie uwl, a zapisami kc i kpc o współwłasności. W związku z tym (w przeciwieństwie do dużej wspólnoty) nie musi powoływać zarządu (administratora nie musi powoływać żadna wspólnota) i nie musi zwoływać zebrań. Nie ma też obowiązku prawnego założenia rachunku bankowego, ale jego nie posiadanie jest w praktyce bardzo ryzykowne (chyba, że wszystkie zobowiązania reguluje się gotówką), jeśli - co w praktyce często ma miejsce, rolę takiego rachunku pełni konto jednego z właścicieli. W takim przypadku, jeśli np. takie konto zostanie zajęte przez komornika z powodu długu (nawet hipotetycznego) owego właściciela, albo jeśli po jego śmierci przypadnie spadkobiercom, to wspólnota może bezpowrotnie utracić swoje środki.

Mała wspólnota nie podejmuje uchwał w takim sensie jak pojęcie to jest rozumiane w uwl, ale decyzje w zakresie zwykłego zarządu (art. 201 kc) lub zakres ten przekraczające (art. 199 kc).

Odnośnie REGONU, to jego uzyskanie jest obowiązkiem tak małej jak i dużej wspólnoty zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. To samo odnośnie NIP - nie zależy to od rodzaju (wielkości) wspólnoty, ale od tego czy jest ona podatnikiem.

Obowiązek zgłoszenia REGON powstaje - 14 dni od powstania wspólnoty. Art. 62.4 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 1995 r. nr 88, poz. 439):
Osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek zgłaszania do rejestru REGON bezpośrednio w urzędzie statystycznym województwa, na którego terenie mają siedzibę, odpowiednio: wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego - w ciągu 14 dni od dnia powstania podmiotu, wniosku o zmianę cech objętych rejestrem - w ciągu 14 dni od zaistnienia zmiany oraz wniosku o skreślenie z rejestru - z dniem zaprzestania działalności.
NIP - ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 j.t. ze zmianami):
Art. 2. 1. Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP".
Obowiązek zgłoszenia powstaje: "nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy, deklaracji dotyczącej zaliczki na ten podatek" (art. 6.2 ustawy o NIP).

Aby uzyskać REGON należy złożyć w urzędzie statystycznym wypełniony formularz RG-1 „Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej lub o zmianę cech objętych wpisem".

Posiadanie REGON-u jest "obowiązkiem statystycznym" (art. 30 pkt. 1 ustawy o statystyce publicznej). Za odmowę wykonania obowiązku statystycznego grozi kara grzywny (art. 57 ustawy jak wyżej).

NIP - niedokonanie w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podanie w nim danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub niepełnych, podlega grzywnie (art. 81. § 1 Kodeksu karnego skarbowego).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

alf900
.
.
Posty: 131
Rejestracja: 03-03-2008, 14:00

Re: Wspólnota - widmo.

#3 Post autor: alf900 » 22-05-2018, 21:50

Piotrusb,

członkowie "wspólnoty - widmo" :bad: bardzo Tobie dziękują za te podane w pigułce informacje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”