Trzeba uważać na teksty w Internecie

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5977
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Trzeba uważać na teksty w Internecie

#1 Post autor: piotrusb » 27-12-2017, 11:51

25 grudnia 2017 r. w wersji internetowej Gazety Prawnej został opublikowany tekst "Wspólnota mieszkaniowa. Kiedy i jak powstaje?" (http://serwisy.gazetaprawna.pl/nierucho ... niowa.html). Źródło zdawałoby się wiarygodne i rzetelne, a w artykule - błąd na błędzie. Dla przykładu:
Wspólnota mieszkaniowa jest przykładem tak zwanej ułomnej osoby prawnej. Oznacza to, że wspólnota nie ma osobowości prawnej, ale pomimo tego ma zdolność prawną i może zaciągać zobowiązania, nabywać prawa, pozywać do sądu i być pozywana. Nie posiada także odrębnego majątku. Majątek wspólnoty należy w całości do właścicieli lokali będących członkami wspólnoty.
Tymczasem zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07, której nadano moc zasady prawnej:
Przyjęcie, że wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem stosunków cywilnoprawnych oznacza, iż może ona posiadać majątek odrębny od majątków właścicieli lokali (majątek własny). W skład tego majątku mogą jednak wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną, gdyż, jak wskazano, z przepisów ustawy o własności lokali wynika ograniczenie zakresu zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej. Przepisy tej ustawy pozwalają stwierdzić, że do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej. Ponadto w skład majątku wspólnoty mogą wejść prawa wynikające z umów zawieranych przez nią w ramach gospodarowania nieruchomością wspólną (np. roszczenia wynikające z umów o remont nieruchomości wspólnej czy ocieplenie budynku), a także własność nieruchomości nabytej za zgodą właścicieli (art. 22 ust. 3 pkt 6a u.w.l.).
Dalej w artykule:
Podpisując akt notarialny zakupu mieszkania stajemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej.
Tymczasem do powstania odrębnej własności lokalu wymagany jest wpis do księgi wieczystej, którym ma charakter konstytutywny, co oznacza, że pełnoprawnym właścicielem nowo wyodrębnionego lokalu można zostać dopiero z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w wyroku z 2 października 2007 roku, sygn. akt I ACa 756/07, z uprawnień członka wspólnoty mieszkaniowej nabywca wyodrębnianego lokalu może korzystać jeszcze przed wpisem do księgi wieczystej prawa odrębnej własności tego lokalu, a więc np. może głosować przy podejmowaniu uchwał. Jednak skuteczność czynności takiego członka jest zawieszona do czasu wpisu do księgi wieczystej. Dopiero po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej, dokonane czynności uzyskują moc prawną wstecz.

Kolejny kwiatek:
Jeśli wspólnota powstała automatycznie (z mocy prawa) to w pierwszej kolejności należy wybrać jej zarząd. Następnie uzyskujemy numery NIP, REGON i zakładamy dla wspólnoty konto bankowe. Po wykonaniu tych czynności zarząd i członkowie wspólnoty podejmują uchwały dotyczące regulaminu wspólnoty, wysokości składek na zarządzanie nieruchomością wspólną i statutu wspólnoty.(...) Po wykonaniu tych czynności zarząd utworzonej wspólnoty mieszkaniowej zwołuje zebranie członków wspólnoty, na którym przyjmowane są regulaminy wspólnoty oraz ustalane wysokości zaliczek przeznaczonych na utrzymanie części wspólnych budynku.
Tymczasem wspólnota po pierwsze może zmienić ustawowe zasady zarządu nieruchomością wspólną, w tym powierzyć zarząd (art. 18 uwl) i tylko jeśli tego nie zrobi jest zobowiązana do wyboru zarządu (w sensie podmiotowym). Po drugie zaś wspólnota nie jest zobowiązana do przyjęcia statutu (i najczęściej nie ma to sensu), ani regulaminów za wyjątkiem regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie i przygotowanie dostarczanej centralnie ciepłej wody użytkowej, obowiązek wprowadzenia którego wynika z art. 45a ust. 9 i 10 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Trzeba uważać na teksty w Internecie

#2 Post autor: irenalo » 27-12-2017, 12:12

To, że na sieci roi się bzdurnych artykułów wiadomo od dawna. Swego czasu nawet w wiki było napisane, żę zebranie WM jest jej organem.
Tymczasem wspólnota po pierwsze może zmienić ustawowe zasady zarządu nieruchomością wspólną,
Właściciele lokali, bo nie uchwałą ale umową wszystkich mogą zmienić.
Niby drobiazg ale bliższy zapisom ustawowym.
Wtedy uchwały przyjmowane są wyłącznie za zgodą wszystkich członków.
I znów nie do końca prawda/
Duże wspólnoty mieszkaniowe powstają w przypadku grupy właścicieli co najmniej ośmiu lokali. Uchwały przyjmowane są większością głosów właścicieli lokali
I znów nie do końca prawda. Bo tylko w przypadku głosowania 1:1.

Szukam nazwiska autora i nie widzę. Ale pewnie wierszówkę weźmie.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5977
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Trzeba uważać na teksty w Internecie

#3 Post autor: piotrusb » 27-12-2017, 14:22

irenalo pisze:
27-12-2017, 12:12
To, że na sieci roi się bzdurnych artykułów wiadomo od dawna.
To prawda, ale można było by sądzić, że sam tytuł "Gazeta Prawna" powinien zobowiązywać i wobec powyższego wielu właścicieli przyjmie stwierdzenia zawarte w tym tekście za dobrą monetę i będzie się na nie powoływać.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”