Ustawianie kamer nakierowanych na własność prywatną może być kosztowne

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5131
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Ustawianie kamer nakierowanych na własność prywatną może być kosztowne

#1 Post autor: piotrusb » 12-01-2021, 17:49

Często właściciele lokali we wspólnotach instalują samodzielnie kamery nakierowane na korytarz i drzwi sasiadów. Oto reakcja belgijskiego odpowiednika Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Organ Ochrony Danych Belgii (APD) ukarał małżeństwo administracyjną karą pieniężną w wysokości 1.500 euro za filmowanie drogi publicznej i własności prywatnej za pomocą kamer monitorujących. Sankcja ta odnosi się również do bezprawnego udostępniania obrazów wynikających z tego nadzoru wideo osobom trzecim.

Sprawa dotyczy pary osób, które zainstalowały na swojej posesji system monitoringu wizyjnego składający się z pięciu kamer. Sąsiedzi pary złożyli skargę do APD, ponieważ niektóre z kamer filmowały część drogi publicznej, a także ich prywatną własność. APD stwierdziła, że dwie z pięciu kamer nadzoru zainstalowanych przez pozwanych rzeczywiście filmowały drogę publiczną lub własność powodów bez ważnej podstawy prawnej. Uzasadniony interes oskarżonych w ochronie własnej własności nie uzasadniał w tym przypadku filmowania drogi publicznej ani własności innych osób.

Mimo że para wynajęła profesjonalną firmę do zainstalowania tego systemu monitoringu, APD zwraca uwagę, że to osoba, która decyduje się na zainstalowanie i używanie kamer monitoringu, jest odpowiedzialna za ich prawidłowe rozmieszczenie.
Izba ds. skarg uznała również, że przekazywanie obrazów uzyskanych za pośrednictwem tego nadzoru wideo ekspertowi w ramach postępowania sądowego było niezgodne z prawem.

Hielke Hijmans, przewodniczący izby ds. skarg APD powiedział:„Ta kara pieniężna jest przypomnieniem, że RODO ma zastosowanie nie tylko do przedsiębiorstw, ale także do obywateli, którzy przetwarzają dane osobowe poza ściśle domowym kontekstem. Wielu Belgów zainstalowało w swoich domach system monitoringu wizyjnego, mamy nadzieję, że ta decyzja zachęci ich do zapoznania się z zasadami i zrozumienia znaczenia poszanowania prywatności ich sąsiadów".

Źródło: "Newsletter UODO dla Inspektorów Ochrony Danych" Nr 1/2021 (22)
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5131
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Ustawianie kamer nakierowanych na własność prywatną może być kosztowne

#2 Post autor: piotrusb » 13-01-2021, 16:58

Może ktoś zapytać dlaczego powinna nas obchodzić decyzja belgijskiego urzędu. Otóż zgodnie z wytycznymi EROD (Europejska Rada Ochrony Danych będąca niezależnym organem, który działa na rzecz spójnego stosowania zasad ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej a składa się z przedstawicieli krajowych organów ochrony danych i Europejskiego Inspektora Ochrony Danych) wszystkie decyzje i wykładnie krajowych organów ochrony danych, a także nakładane przez te podmioty kary (tak co do zasadności jak i wysokości) powinny być spójne i zharmonizowane w obrębie całej UE. Dlatego też decyzja APD jest istotna w całej Unii i została przywołana w Newsletter UODO dla Inspektorów Ochrony Danych.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”