Czy na terenie wspólnoty obowiązuje nakaz noszenia maseczek?

Czyli kodeks cywilny i inne ustawy, rozporządzenia oraz przepisy
Wiadomość
Autor
piotrusb
.
.
Posty: 5009
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Czy na terenie wspólnoty obowiązuje nakaz noszenia maseczek?

#1 Post autor: piotrusb » 14-05-2020, 09:54

WIele osób argumentuje, że teren wspólnoty jest terenem prywatnym, a w przypadku gdy jest ogrodzony nie można go zaliczyć do terenów publicznych, a więc nie obowiazuje na nim, związany z epidemią koronawirusa, nakza zasłaniania ust i nosa.

Nie jest to słuszny pogląd. Zgodnie bowiem z § 18.1 ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 792):
Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568) oraz na terenie takich nieruchomości o innych formach posiadania.

Powyższa regulacja jest bardzo istotna i powinna być bezwzględnie przestrzegana. Nie zasłanianie ust i nosa, szczególnie w budynkach, a zwłaszcza w windach, może być szczególnie groźne i potencjalnie może narażać sąsiadów, którzy nie tylko przebywają razem (co zdecydowanie nie jest zalecane), ale także wejdą po poprzednikach do małej, zamkniętej kabiny windy, w której aerozol z oddechu, nie mówiąc już o kaszlnieciu, czy kichnięciu, może się utrzymywać w powietrzu, jak wskazują badania, nawet przez kilkadziesiąt minut.

Trzeba przy tym pamiętać, że za niezasłanianie nosa i ust grożą kary takie same jak za inne naruszenia reżimu antywirusowego, czyli:
- do 500 zł mandatu, a przy zbiegu wykroczeń do 1.000 zł;
- do 5.000 zł grzywny sądowej, np. gdy ktoś nie przyjmie mandatu;
- do 30.000 zł kary administracyjnej sanepidu;
- do roku więzienia, gdy osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się z miejsca, w którym ma przebywać.

Decyzji sanepidu nadawany jest przy tym rygor natychmiastowej wykonalności. Karę trzeba zapłacić w ciągu 7 dni nawet jeżeli się od niej odwołujemy.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LEX - prawo w działalności wspólnot mieszkaniowych”