Likwidacja instalacji gazowej

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
Gizi
.
.
Posty: 77
Rejestracja: 12-01-2015, 22:48

Likwidacja instalacji gazowej

#1 Post autor: Gizi » 09-10-2016, 12:58

Witam i o wskazówki proszę.
W naszym budynku robimy kompleksowo remonty. Po wielu latach zaniedbań co zrobienia jest wszystko. Niestety kolejna rzecz do remontu to instalacja gazowa, przy czym remont należy rozumieć jako wymiana instalacji. Szacunkowy koszt to 40 000 zł. Zarząd wspólnoty wpadł na pomysł że może lepiej byłoby zlikwidować instalację gazową zupełnie. Wszyscy się zgadzają, prócz jednej osoby. Czy wszyscy właściciele muszą wyrazić zgodę na likwidację gazu w budynku, czy można podjąć uchwałę i przegłosować to większością głosów. Gaz po prostu nam się nie opłaca.
Wspomnę jeszcze że wspólnota wyposaży wszystkie mieszkania w kuchenki elektryczne. ;(

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Likwidacja instalacji gazowej

#2 Post autor: elmaz » 09-10-2016, 22:07

1. Wyposażenie mieszkań w kuchenki elektryczne przez wspólnotę jest wg mnie ewidentnym naruszeniem prawa. Wspólnota ingeruje w indywidualne wyposażenie lokali. Przy okazji - biorąc pod uwagę, że koszty we wspólnocie rozlicza się wg udziałów, właściciele dużych mieszkań częściowo finansowaliby zakup kuchenek przez właścicieli mniejszych lokali. A co z tymi, którzy chcą mieć inne, niestandardowe kuchenki? Zmusicie ich do kupienia takich, jak wymyśli sobie wspólnota?

Do rozważenia jest co najwyżej pomoc organizacyjna - tzn. zorganizowanie zbiorowego zakupu dla chętnych, żeby było taniej - ale każdy i tak płaci za swoją.

2. Wydaje mi się - pewności nie mam - że nie możecie zlikwidować instalacji w budynku bez jednomyślności właścicieli lub zastępczej zgody sądu. Ale jak mówię, pewności nie mam. Można ewentualnie podjąć uchwałę i odczekać 6-tygodni na zaskarżenie przez właściciela. Jak nie zaskarży - można zaryzykować i robić. Jak zaskarży - czekać na decyzję sądu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5960
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Likwidacja instalacji gazowej

#3 Post autor: piotrusb » 10-10-2016, 14:06

elmaz pisze:Wyposażenie mieszkań w kuchenki elektryczne przez wspólnotę jest wg mnie ewidentnym naruszeniem prawa.
W pełni się zgadzam.
elmaz pisze:nie możecie zlikwidować instalacji w budynku bez jednomyślności właścicieli lub zastępczej zgody sądu.
Też jestem tego zdania. Co prawda są dwie linie orzecznictwa odnośnie tego, gdzie kończy się instalacja gazowa jako część wspólna nieruchomości (według jednych sądów - na zaworze odcinającym dopływ gazu do lokalu, według innych - dopiero na podłączeniu odbiorników końcowych gazu), tym niemniej uważam, że wspólnota nie ma prawa narzucać właścicielom lokali z jakich mediów korzystają w lokalu. Na taką zmianę musi być zgoda wszystkich właścicieli.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Likwidacja instalacji gazowej

#4 Post autor: irenalo » 13-10-2016, 18:31

A inne rzecz: gdybyście jednak uzyskali zgodę wszystkich, to czy macie w budynku odpowiednią instalację elekt., do której bez problelmu można podłączyć tyle kuchenek elektrycznych?
Jak rozumiem kuchenki byłyby z piekarnikiem? Prawdopodobnie potrzebna byłoby zasilanie trójfazowe do każdego mieszkania i znaczne zwiększenie mocy w każdym lokalu. Zwiększenie mocy w lokalu kosztuje, no i każdy musiałby zawrzeć nową umowę z energetyką.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”