Rozliczenie kosztów remontu przy umowie quoad usum

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
elmaz
.
.
Posty: 3195
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Rozliczenie kosztów remontu przy umowie quoad usum

#13 Post autor: elmaz » 08-11-2023, 15:22

Niestety nie dotarła do mnie żadna wiadomość na priv od Ciebie :-(

Co do tego o czym piszesz, to właściwie jest jasne, ze deweloper sprzedał ludziom przysłowiowe Niderlandy. Ale - jeśli latami właściciele akceptowali taki stan faktyczny, to chyba można śmiało uznać, że mamy do czynienia z dorozumiana umową quoad usum.

Generalnie chodziło mi o to (poza ponoszeniem kosztów, co już sie wyjaśniło i u mnie nie budzi wątpliwości), że szczególny charakter takiej umowy nie pozwala na jej jednostronne wypowiedzenie bez istotnych przyczyn. Te o których piszesz wydają się istotne. W przypadku (1) widziałem gdzieś nawet orzeczenie na k/korzyść Wspólnoty w sytuacji, gdy deweloper zostawił sobie jeden schowek na własność i kilkadziesiąt miejsc postojowych na wyłączność. Ale drugi powód też wydaje się dobry.

Tylko, że chyba nadal wymaga przeprowadzenia przez sąd, bo z tego co się doszukałem to raczej orzecznictwo i doktryna skłania się bardziej do tego, że umowę quoad usum można albo rozwiązać za zgodnym porozumieniem stron, albo poprzez decyzję sądu, który właśnie rozpatruje te szczególne okoliczności. A jednostronne wypowiedzenie, to już tak nie bardzo...

Ale abstrahując od tego. Czy procedura:
a) Ogół wlaścicieli podejmuje uchwałę o remoncie i obciążeniu użytkowników
b) wykonujemy remont i obciążamy użytkowników (w jakiej formie?) kosztami
c) w razie problemów windykujemy sądownie

Jest OK?

I co - jesli użytkownik powie, że woli zrezygnować z miejsca niż zaplacić?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Rozliczenie kosztów remontu przy umowie quoad usum

#14 Post autor: piotrusb » 08-11-2023, 15:51

Ad. 1. Moim zdaniem był to wystarczający powód.
Ad. 2.
irenalo pisze:
08-11-2023, 15:05
Ale jeśli nie chce ponosić i np. nie chce zwrócić WM poniesionych kosztów, to nie jest wystarczający powód, by zmienić umowę?
Moim zdaniem jest to wystarczający powód. Poza tym, wspólnota musi w takiej sprawie podjąć uchwałę, a zainteresowany właściciel może ją zaskarżyć i wówczas sąd rozstrzygnie.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Rozliczenie kosztów remontu przy umowie quoad usum

#15 Post autor: piotrusb » 08-11-2023, 15:56

elmaz pisze:
08-11-2023, 15:22
Czy procedura:
a) Ogół wlaścicieli podejmuje uchwałę o remoncie i obciążeniu użytkowników
b) wykonujemy remont i obciążamy użytkowników (w jakiej formie?) kosztami
c) w razie problemów windykujemy sądownie

Jest OK?
Dla mnie jest OK.
elmaz pisze:
08-11-2023, 15:22
I co - jesli użytkownik powie, że woli zrezygnować z miejsca niż zaplacić?
Zarząd miejscem przejmuje wspólnota (miejsce cały czas było częścią NW, jeśli użytkownik rezygnuje z prawa do korzystania z takiego miejsca na wyłączność, to wspólnota może np. takie miejsce wynająć).
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Rozliczenie kosztów remontu przy umowie quoad usum

#16 Post autor: irenalo » 08-11-2023, 16:05

Przede wszystkim zawiadomcie użytkowników miejsc, że daszek wymaga naprawy. I że koszty poniosą oni proporcjonalnie do zajmowanego miejsca. Podajcie orientacyjną kwotę i czas,do kiedy mają wpłacić pieniądze. Możecie powołać się na orzecznictwo.
Potem punkt a).
Co do formy obciążenia - może nota księgowa ?
Jeśli WM ma pieniądze, można rozłożyć płatność na raty. Łatwiej im będzie znieść obciążenie . Zwłaszcza tym, co są zakredytowani pod korek.
c) tak

Jeśli ktoś zrezygnuje z miejsca, za tę część zapłaci wspólnota i ogłosi przetarg na dzierżawę tego miejsca. Myślisz, że nikt się nie znajdzie? Poza tym można zaproponować, żeby użytkujący "sprzedał" to swoje prawo, komuś kogo będzie stać zapłacić.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”