Remont dachu -

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
Przemekdasz
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 22-07-2023, 08:21

Remont dachu -

#1 Post autor: Przemekdasz » 22-07-2023, 08:55

Dzień dobry,
Kilka miesięcy temu kupiłem mieszkanie na parterze w kamienicy gdzie zamieszkują 3 rodziny. Rok temu wspólnota zaciągnęła dług i zrobiła dach, lecz sęk w tym, ze jedno pomieszczenia należące do mnie (około 15m2) x lat temu zostało najprawdopodobniej dobudowane i ma osobny dach, który jakby nie patrząc jest częścią kamienicy, nie został wyremontowany. Z uwagi na brak zainteresowania poprzedniego właściciela , osoba zajmująca 1 piętro stwierdziła , ze ten dach po mojej stronie jest nie potrzebny.
Proszę o radę, pomoc co mam zrobic by jednak uwzględnić remont dachu po mojej stronie. Mam przychylnosc drugiego mieszkańca ( razem mamy 56% udziałów). Czy to coś zmienia ? Nie do konca jest to fair, gdyż w innej kamienicy , gdzie przy remontowaniu dachu uwzględniliśmy wszystkie daszki sąsiada z góry włącznie z gankiem.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Remont dachu -

#2 Post autor: piotrusb » 22-07-2023, 20:33

Zgodnie z art. 19 ustawy o własności lokali:
Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż trzy, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.
Natomiast art. 199 kc mówi:
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Remont dachu, ze względu na wielkość inwestycji i koszty, z reguły zaliczany jest do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a zatem decyzję w takiej sprawie muszą podjąć jednomyślnie wszyscy właściciele, albo trzeba zwrócić się o decyzję do sądu.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Przemekdasz
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 22-07-2023, 08:21

Re: Remont dachu -

#3 Post autor: Przemekdasz » 23-07-2023, 20:16

Kamienica 4 lokale , 3 właścicieli.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Remont dachu -

#4 Post autor: irenalo » 23-07-2023, 22:49

Jeśli są 4 odrębne lokale i każdy lokal ma własną KW, to do zarządu mają zatosowanie zapisy ustawy o własności lokali.
Jeśli dobudówka jest legalna i jej powierzchnia wewnątrz została doliczona do któregoś z lokali, to wspólnota również powinna wyremontować dach tej przybudówki.
Jeśli stan jest fatalny, to można zgłosic do nadzoru budowłanego i nadzór nakaże wspólnocie remont.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Przemekdasz
.
.
Posty: 3
Rejestracja: 22-07-2023, 08:21

Re: Remont dachu -

#5 Post autor: Przemekdasz » 24-07-2023, 01:39

Tak jak napisałem wcześniej były 4 odrębne lokale ale 1 z właścicieli wykupił 2 mieszkania. I z tego co kojarzę są odrębne kw. Dobudówka oczywiście , ze jest legalna i doliczona do m2. Dach jeszcze nie jest fatalny, ale niebawem będzie usuwana stara rura od pieca gazowego , która została przez „fachowców” ucięta , zaślepiona i zostawiona obok nowej..

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5982
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Remont dachu -

#6 Post autor: piotrusb » 24-07-2023, 10:38

Jeśli oba mieszkania jednego właściciela mają odrębne KW, to w budynku jest więcej niż 3 wyodrębnione lokale i wspólnota podlega pod reżim ustawy o własności lokali. A w takim przypadku zastosowanie ma art. 22 ust. 1 pkt 2 uwl:
Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
oraz art. 23 uwl:
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”