Rezygnacja z pieca a wyczystki kominowe

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
nowada
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 19-01-2023, 18:27

Rezygnacja z pieca a wyczystki kominowe

#1 Post autor: nowada » 19-01-2023, 18:36

Dzień dobry!
Jestem właścicielem mieszkania w kamienicy. Do tej pory wszyscy korzystali z pieca paląc drewnem czy węglem, ja również. Od tego roku mam ogrzewanie w formie mat grzewczych na podczerwień i planowane wycięcie kaloryferów. Podczas remontu łazienki został wycięty piec i zamurowana wyczystka.
Nadmienię, że często padała deklaracja o zmianie ogrzewania z mojej stronie i na jakie, również podczas spotkań i nic nikt nie mówił.
Sąsiadka mieszkająca wyżej nie ma wyczystki i powiedziała, że nie zrobi a pali w piecu. Kominiarz powiedział, że dwa inne mieszkania powinny zrobić wyczystki a następnie, gdy ta sąsiadka powiedziała, że nie zrobi to stwierdził , że w przypadku pożaru będą kuli u nas na parterze. Czy ma do tego prawo? Czy sąsiedzi paląc w piecu nie powinni mieć wyczystek w swoich mieszkaniach?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Rezygnacja z pieca a wyczystki kominowe

#2 Post autor: piotrusb » 19-01-2023, 22:25

Jeżeli każdy z lokali w Twojej wspólnocie ma własne, odrębne ogrzewanie to każdy właściciel decyduje samodzielnie o tym ogrzewaniu np. o jego zmianie na inne źródło ciepła.

Każdy przewód kominowy powinien mieć wyczystkę, a więc powinna ona być przy piecu węglowym w każdym lokalu. Jeśli natomiast sąsiadka nie chce jej zrobić i będzie jej się dymić z nieoczyszczonego pieca, to będzie jej sprawa i żaden właściciel innego lokalu nie musi się zgodzić na rozkuwanie komina w jego lokalu.

Natomiast jeśli wybuchnie pożar, to już siła wyższa i Straż Pożarna musi zrobić wszystko co uzna za stosowne żeby go ugasić. Ale jeśli przyczyna pożaru będzie leżała po stronie owej sąsiadki, to wszystkie osoby poszkodowane będą mogły wystąpić do niej z roszczeniami. Może warto jej to uświadomić.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

nowada
.
.
Posty: 2
Rejestracja: 19-01-2023, 18:27

Re: Rezygnacja z pieca a wyczystki kominowe

#3 Post autor: nowada » 23-01-2023, 18:14

Serdecznie dziękuję za odpowiedź

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Remonty i modernizacje”