Okno balkonowe w loggii PYTANIE

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
PatryQus
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 06-08-2022, 22:23

Okno balkonowe w loggii PYTANIE

#1 Post autor: PatryQus » 06-08-2022, 22:37

Witam. Zwracam się do Was z dosyć nietypowym problemem. Jestem właścicielem mieszkania w bloku z WM. Do mieszkania przynależy balkon „loggia” czyli wgłębiony. Wyjście na balkon to podwójne drzwi balkonowe (symetryczne, podział na środku). W mojej głowie pojawił się pomysł podziału pokoju na dwa mniejsze. Nowa ściana działowa przebiegałaby prostopadle do okna dokładnie po środku owych drzwi balkonowych. I tu moje pytanie. Jako, że zamurowanie jednego skrzydła tych drzwi balkonowych z pewnością wymagałoby zgody wspólnoty i zapewne innych pozwoleń we właściwych urzędach, to czy mogę wymienić te drzwi balkonowe na takie same rozmiarem, z tym że rama rozdzielająca oba skrzydła byłaby o 10cm szersza niż obecnie (schowana za nią zostałaby ściana działowa). Kolorystyka okna oczywiście pozostała by taka jak w całym bloku. Czy taka mało istotna „zmiana” wymiarów tegoż okna może skutkować jakimiś problemami? Muszę mieć na to zgodę WM? Podział okna pozostaje w zasadzie ten sam, jedynie środkowa rama troszkę „grubnie”. Dodatkowo okno nie znajduje się na zewnętrznej elewacji, a jest „schowane” w loggi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Re: Okno balkonowe w loggii PYTANIE

#2 Post autor: elmaz » 24-08-2022, 14:33

Wg mnie - zgoda byłaby potrzebna przy zmianie rozmiaru okna - w tej sprawie jest orzecznictwo sądowe (SN), które jednoznacznie o tym mówi.
Natomiast jeśli rozmiar okna i kolorystyka będzie taka sama oraz nie będzie ingerencji w ścianę nośną, to zgoda nie jest potrzebna.
Jest jeszcze niuans w postaci osobistych praw autorskich architekta projektującego elewację, ale - jeśli to nie jest zabytkowy budynek, albo jakiś niestandardowy, indywidualny projekt, to przy tak małej zmianie też nie należy robić z tego problemu.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Remonty i modernizacje”