Remont tarasu i stropu - kto ponosi koszty remontu?

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
annakrakow1
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 10-02-2022, 21:02

Remont tarasu i stropu - kto ponosi koszty remontu?

#1 Post autor: annakrakow1 » 10-02-2022, 21:11

Wspolnota planuje usuniecie usterki w stropie mojego tarasu (przeciek u sasiada ponizej, planowane jest zamontowanie membrany uszczelniajacej). Mieszkanie jest po gwarancji. Przeciek spowodowany jest wada konstrukcyjna lub wykonawcza powstala w czasie budowy bloku. Juz raz, w okresie gwarancji, zarzadca staral sie usunac usterke, jednak przeprowadzona wtedy naprawa nie wyeliminowala calkowicie problemu. Wierzchnia czesc tarasu (plytki i cala powierzchnia) nie ma zadnych usterek, jest uzytkowana prawidlowo. Zarzadca chce pokryc koszty wylania/montazu membrany, jednak zada pokrycia przeze mnie kosztu wymiany plytek.

Jakie ma do tego prawo, skoro usterka wynika z wszczesniejszych nieprawidlowosci po stornie administracji, a problem umiejscowiony jest w stropie (najprawdopodobniej jest tomczesc wspolna)? Dziekuje za pomoc!

PS
Raczej nie ma to znaczenia, ale dodaje na wszwlki wypadek. Strop mojego tarasu jest rownoczesnie stropem/dachem mieszczania ponizej.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Remont tarasu i stropu - kto ponosi koszty remontu?

#2 Post autor: piotrusb » 10-02-2022, 22:04

annakrakow1 pisze:
10-02-2022, 21:11
Raczej nie ma to znaczenia, ale dodaje na wszwlki wypadek. Strop mojego tarasu jest rownoczesnie stropem/dachem mieszczania ponizej.
To ma właśnie zasadnicze znaczenie, bo przesądza o tym, że jest to część nieruchomości wspólnej. W takim przypadku elementy konstrukcyjne (płyta nośna, membrana, warstwy zabezpieczające, odwodnienie, obróbki krawędziowe itp.) są częścią nieruchomości wspólnej, natomiast przestrzeń wewnętrzna z warstwą wykończeniową (terakota, fuga) przynależy do lokalu.

Jeśli jednak remont części nieruchomości wspólnej (który bezsprzecznie obciąża wspólnotę) wymaga zniszczenia elementów lokalowych, które remontu nie wymagają, to wspólnota powinna ponieść koszt ich przywrócenia do stanu pierwotnego.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”