Strona 1 z 1

Mieszkanie komunalne + adaptacja suszarni

: 23-06-2020, 06:08
autor: Jolanda
Witam. Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, za ściana jest suszarnia. Chciałam powiększyć mieszkanie, ponieważ jego metraż jest niewielki. W ZMK poinformowano mnie, że decyzję może wydać wspólnota. Uzyskałam pozwolenie wspólnoty, mam już podpisaną umowę. Kolejnym krokiem było uzyskanie pozwoleń na budowę w geodezji UM, wszystko jest w trakcie, ale pani urzędnik powiedziała, ze jest to raczej rutynowe i pozwolenie dostanę. W międzyczasie napisałam podanie do ZMK o pozwolenie na przebicie ściany, aby połączyć suszarnię z moim mieszkaniem. I właśnie dostałam odpowiedź odmowną. Nie mogę dokonywać zmian dopóki nie wykupię mieszkania. Chcę wykupić to mieszkanie, ale póki co nie jestem w stanie ze względu na finanse. Może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii czy mogę jednak coś zrobić? Odwołać się? Do kogo.
Najdziwniejsze jest to, że zaczęłam załatwianie od ZMK i nikt mi nie powiedział, ze trzeba mieszkanie najpierw wykupić. Były dziesiątki rozmów z różnymi pracownikami ZMK i nikt nie mówił, że to może być problemem.
Bardzo proszę o pomoc, poradę,

Pozdrawiam

Re: Mieszkanie komunalne + adaptacja suszarni

: 23-06-2020, 08:43
autor: piotrusb
Jeśli mieszkasz w lokalu komunalnym to jesteś jego najemcą, a właścicielem jest gmina. W związku z tym jakichkolwiek zmian w substancji lokalu możesz dokonywać tylko za zgodą właściciela. Jeśli on się nie zgadza, to nic z tym nie zrobisz. Gdy wykupisz mieszkanie, to Ty będziesz jego właścicelką i zgoda gminy nie będzie Ci potrzebna.

Re: Mieszkanie komunalne + adaptacja suszarni

: 23-06-2020, 16:39
autor: irenalo
Najdziwniejsze jest to, że zaczęłam załatwianie od ZMK i nikt mi nie powiedział, ze trzeba mieszkanie najpierw wykupić.
W takich instytucjach niczego nie robi się "na gębe". Poza tym szeregowi pracownicy zazwyczaj nie znają prawa.

Poza tym nie da się scalić lokalu, gdy jedna część należy do gminy a druga jest współwłasnością właścicieli lokali w twoim budynku.

Zawarłaś jakaś umowę ze wspólnota? Na sprzedaż po adaptacji , ewentualnie na najem?