Strona 1 z 1

Modernizacja sieci elektrycznej

: 03-02-2020, 23:53
autor: bartas
Czy dokonując modernizacji sieci elektrycznej w blokach tj.
1.montaż nowych rozdzielnic z zabezpieczeniami przed licznikowymi
2. wykonanie oświetlenia 230V w piwnicach i korytarzach
3. wymiana kabli WLZ od rozdzielni głównej do rozdzielni piętrowych
4. modernizacja rozdzielni admin. wymiana zabezpieczeń WLZ mieszkań oraz zabezpieczeń obwodów administracyjnych , wymian wył. głównego.

potrzebujemy projektu ?
Jeden z wykonawców nawet nie wspomniał o tym a drugi z kolei pierwsze co to powiedział o projekcie.

Oraz czy obowiązkowe jest wynoszenie liczników z mieszkań na klatki schodowe ?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Re: Modernizacja sieci elektrycznej

: 04-02-2020, 00:23
autor: piotrusb
Przy takim zakresie robót zdecydowanie powinien być projekt.

Odnośnie wyniesienia liczników - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

„§ 185. 1. Instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna byc wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych.
2. W budynku wielorodzinnym liczniki pomiaru zużycia energii elektrycznej należy umieszczać poza lokalami mieszkalnymi, w zamykanych szafkach.


§ 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu
i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń
budowlanych”.

Choć nie jest to jednoznacznie zapisane w rozporządzeniu, to w praktyce, w przypadku wymiany lub modernizacji instalacji elektrycznej, zwłaszcza tak szerokiej jak opisujesz Inspektoraty Nadzoru Budowlanego najczęściej wymagają, niejako przy okazji, zastosowania par. 185 pkt 2.

Re: Modernizacja sieci elektrycznej

: 11-02-2020, 15:11
autor: kamil_w
Wynoszenie liczników do ogólnodostępnych pomieszczeń zasadniczo w świetle przepisów prawa jest obowiązkowe, ale wiele zależy od konkretnego przypadku i od lokalnego zakładu energetycznego. Przepisy były tworzone jeszcze przed wynalezieniem inteligentnych liczników, które można odczytywać zdalnie.

Czasem nie ma miejsca na ścianach lub też ściana jest zbyt cienka, aby wkuć w nią rozdzielnię lub tzw. ZELP, natomiast wersja natynkowa nie wchodzi w rachubę. Wtedy pozostawia się liczniki w lokalach.

Odnośnie do projektu - jest on obowiązkowy. Zmieniła się technologia, zapotrzebowanie na moc itp., więc robienie instalacji odtworzeniowo nie ma dzisiaj najmniejszego sensu. Współcześnie do każdego lokalu powinna być możliwość podłączenia zasilania trójfazowego. Każdy powinien móc zainstalować sobie bezpieczną i oszczędną kuchnię indukcyjną lub porównywalną w kosztach eksploatacji z gazową, ale za to bez porównania bezpieczniejszą tradycyjną płytę ceramiczną z grzałkami. Powszechne i powtarzane jak mantra stwierdzenie, że gotowanie na gazie jest dużo tańsze to mit!

Np. w Niemczech praktycznie nie stosuje się w mieszkaniach instalacji jednofazowych, bo zawsze powoduje to problemy i grozi pożarem.

Kolejna sprawa to oświetlenie części wspólnych. Wiele lat temu w pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego nie było wymagane oświetlenie ewakuacyjne. Dzisiaj jest to obowiązkowe... Kiedyś światło na klatkach zapalało się włącznikami, natomiast dzisiaj coraz częściej stosuje się czujniki ruchu.

Dodatkowo warto pomyśleć o orurowaniu do instalacji teletechnicznych (TV kablowa, domofon, telefon, światłowód) - wszystko powinno być umieszczone pod tynkiem.

To oczywiście tyko najważniejsze przykłady pokazujące, jak bardzo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniły się zasady wykonywania instalacji w budynkach.

Reasumując: potrzebny jest porządny, projekt sporządzony przez fachowca, który "jest na czasie" z obecnymi wymogami.

PS sąsiednia wspólnota 10 lat temu zrobiła wymianę instalacji odtworzeniowo, bez projektu. Dzisiaj trzeba wszystko robić na nowo. Znam też inną wspólnotę, która w ramach wymiany instalacji wymieniła wszystkie kuchnie na elektryczne i zlikwidowała gaz. Ale wszystko zależy od Twojego przypadku - może macie np. ogrzewanie gazowe lub indywidualne piece do podgrzewania wody. Wtedy oczywiście gaz ma sens.

Pamiętaj: instalację elektryczną robi się na kilkadziesiąt lat. Powinna więc uwzględniać nie tylko obecne, ale też przyszłe potrzeby.

Re: Modernizacja sieci elektrycznej

: 05-02-2021, 11:02
autor: mozaika
Wielkie dzięki za te informacje :)