Nieszczelna instalacja gazowa.

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Andrzej_K
.
.
Posty: 357
Rejestracja: 06-02-2008, 16:51
Lokalizacja: Białystok

Nieszczelna instalacja gazowa.

#1 Post autor: Andrzej_K » 25-10-2017, 10:01

Witam,

Właścicielka lokalu "wyczuła" w mieszkaniu zapach gazu i powiadomiła gazownię.
Przyjechali fachowcy i stwierdzili iż jest nieszczelna instalacja. Zdemontowali gazomierz
i kazali wymienić/uszczelnić instalację.

I tu nasuwa się pytanie: Kto ma ponieść koszty naprawy/wymiany instalacji znajdującej
się w mieszkaniu?
Wg. mnie wspólnota odpowiada za instalację do zaworu/gazomierza. Za tymi urządzeniami
odpowiada właściciel lokalu.
Odpowiedzialność gazowni kończy się na zaworze doprowadzającym gaz do budynku, a wspólnoty
na zaworze doprowadzającym gaz do mieszkania?
Tak jest z instalacją elektryczną. Wspólna do licznika, za licznikiem właściciela lokalu.
Mam rację?
Pozdrawiam - Andrzej_K.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Nieszczelna instalacja gazowa.

#2 Post autor: irenalo » 25-10-2017, 14:07

Za instalacje w mieszkaniu za zaworem przy gazomierzu odpowiedzialny jest właściciel lokalu.
Dobrze myślisz.
Nie zrobi/nie uszczelni sobie właściciel instalacji, nie będzie miał gazu, bo mu gazownia licznika nie założy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Nieszczelna instalacja gazowa.

#3 Post autor: piotrusb » 25-10-2017, 14:33

Są dwie szkoły.

Według jednej instalacja gazowa stanowi część nieruchomości wspólnej tylko do zaworu odcinającego (wraz z tym zaworem), zlokalizowanego przed punktem indywidualnego pomiaru zużycia gazu. Tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 16 października 2012 r., sygn. akt I ACa 543/12:
Zauważyć należy, że w skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić tylko takie elementy instalacji, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli wyodrębnionych lokali (argument z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali – t. jedn. Dz. U. Nr 80 z 2000 r., poz. 903 ze zm.). Oznacza to, że w skład nieruchomości wspólnej nie mogą wchodzić takie elementy instalacji (np. elektrycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej itp.), które znajdują się wewnątrz konkretnego lokalu mieszkalnego i służą wyłącznie do użytku właściciela tego lokalu. W przeciwnym razie należałoby przyjmować, że w skład nieruchomości wspólnej wchodzą m.in. także przewody elektryczne lub wodociągowe wewnątrz lokali, a właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych współwłaścicieli (wspólnoty mieszkaniowej) decydować przykładowo o tym, ile i w jakim miejscu poszczególnych pomieszczeń zostanie ulokowanych gniazdek elektrycznych, włączników, baterii łazienkowych lub innych elementów wyposażenia jego lokalu. Nie trzeba bliżej argumentować, że wniosek taki byłby absurdalny."
Są jednak również opinie, iż instalacja gazowa w całości (zarówno poza lokalem jak i w lokalu) stanowi część nieruchomości wspólnej aż do odbiornika gazu (bez tego odbiornika). Zwolennicy tego poglądu zwracają uwagę, że względy bezpieczeństwa przemawiają za brakiem rozgraniczenia instalacji gazowej w budynku lub określeniem, że nieruchomość wspólną stanowi instalacja gazowa do zaworu odcinającego przy odbiornikach włącznie. Tak podchodzi do sprawy wiele urzędów gmin (wydziałów budowlanych) uznając, że dopiero przyjęcie tezy, że cała instalacja gazowa stanowi nieruchomość wspólną lub określenie rozgraniczenia na zaworach odcinających przy odbiornikach włącznie uniemożliwia dokonywanie samowolnych przeróbek instalacji, które mogą być bardzo groźne dla całego budynku. Tak też w pewnym stopniu wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 6 grudnia 2013 r., sygn. akt I ACa 773/13:
...w budynkach wielomieszkaniowych, gdzie istnieją wyodrębnione lokale oraz część wspólna, nie da się precyzyjnie przeprowadzić granicy, która będzie oddzielać uprawnienia jednych właścicieli od drugich, oraz od nieruchomości wspólnej. Oczywistym jest, iż prawa poszczególnych lokatorów będą na siebie zachodziły i tylko poszanowanie zasad współżycia społecznego, prawa sąsiedzkiego i panujących zwyczajów pozwoli na bezkonfliktowe współposiadanie. Przykładem zachodzenia na siebie praw są choćby elementy instalacji gazowych, wodnych i elektrycznych, które choć znajdują się wewnątrz lokali, to jednak w znacznej części stanowią nieruchomość wspólną i koszty związane z ich eksploatacją ponosi wspólnota.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Nieszczelna instalacja gazowa.

#4 Post autor: irenalo » 25-10-2017, 15:43

Nie ma żadnych dwóch szkół.
Orzeczenie sądu w Łodzi nie dotyczy instalacji gazowej. Jest to nadmiarowo i niezbyt przemyślanie rozbudowane uzasadnienie dla zupełnie innego problemu.
Wspólnota postanowiła wykonać montaż 8 sztuk daszków nad balkonami X piętra bloku.
Podczas prac ociepleniowych ścian budynku prowadzonych w 2011 r. zostały demontowane płyty poliwęglanowe zadaszenia tarasu. Część płyt była uszkodzona. Natomiast metalowe stelaże pozostały nienaruszone. Po wykonaniu ocieplenia i ścian budynku płyty nie zostały zamontowane na stelażu zadaszenia.
Owszem, -przy rocznych przeglądach gazowych dla bezpieczeństwa i ze względów praktycznych wspólnota robi również przegląd instalacji w lokalach ale nie jest powiedziane, że koszt przeglądu w lokalach powinien być rozliczany wg udziałów a na pewno WM nie ponosi kosztów naprawy instalacji należącej do właściciela.

Są budynki, gdzie jest zbiorczy licznik gazu , w lokalach nie ma możliwości podłączenia indywidualnego licznika a jedyny zawór w mieszkaniu , to ten przy kuchence. W tym szczególnym przypadku - do tego zaworu - może to być część wspólna.
Poza tym jeśli jest przeciek gazu w kuchence albo piecyku gazowym , to WM ma kupić właścicielowi lokalu nowy piecyk albo nową kuchenkę? Pomyśl.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Nieszczelna instalacja gazowa.

#5 Post autor: piotrusb » 25-10-2017, 16:21

irenalo pisze:
25-10-2017, 15:43
Poza tym jeśli jest przeciek gazu w kuchence albo piecyku gazowym , to WM ma kupić właścicielowi lokalu nowy piecyk albo nową kuchenkę?
Oczywiście nie, bo przecież napisałem:
piotrusb pisze:
25-10-2017, 14:33
Są jednak również opinie, iż instalacja gazowa w całości (zarówno poza lokalem jak i w lokalu) stanowi część nieruchomości wspólnej aż do odbiornika gazu (bez tego odbiornika).
oraz
piotrusb pisze:
25-10-2017, 14:33
Zwolennicy tego poglądu zwracają uwagę, że względy bezpieczeństwa przemawiają za brakiem rozgraniczenia instalacji gazowej w budynku lub określeniem, że nieruchomość wspólną stanowi instalacja gazowa do zaworu odcinającego przy odbiornikach włącznie.
A więc nikt nie lansuje tezy, że odbiorniki gazu np. kuchenka są częścią NW. Ja też uważam, że częścią wspólną jest instalacja do zaworu odcinającego przed lokalem (jeśli taki występuje). Pogląd ten potwierdza również np. wyrok WSA w Szczecinie z 17 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 675/14:
Z pewnością właściciel lokalu posiada interes prawny do występowania w postępowaniu administracyjnym obok zarządu wspólnoty w sytuacji, gdy przeprowadzana przebudowa obiektu dotyczy nie tylko części wspólnych budynku, ale także części instalacji znajdujących się w poszczególnych lokalach należących do poszczególnych właścicieli. Taka sytuacja występuje w niniejszej sprawie. Podlegająca demontażowi stara instalacja gazowa, począwszy od zaworu gazu przed licznikiem w każdym lokalu jest własnością właściciela lokalu.
Zwróciłem tylko uwagę, że można spotkać opinie odmienne.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: Nieszczelna instalacja gazowa.

#6 Post autor: irenalo » 25-10-2017, 16:57

Ja też uważam, że częścią wspólną jest instalacja do zaworu odcinającego przed lokalem (jeśli taki występuje).
Może być i w lokalu.
W starszych budynkach ze starszą instalacją pion główny gazowy przechodzi przez lokale a nie przez klatkę schodową.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”