Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licznika

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
MateuszM
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 03-04-2017, 14:29

Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licznika

#1 Post autor: MateuszM » 03-04-2017, 14:39

Witam, zakupiłem mieszkanie w 2 piętrowym bloku (wspólnota mieszkaniowa). Robię generalny remont i chcę wymienić stare rury gazowe na miedziane oraz przenieść licznik gazowy na klatkę schodową. Gaz w mieszkaniu służy do ogrzewania ciepłej wody za pomocą junkersa. Ogrzewanie w mieszkaniu jest miejskie. Wspólnota mieszkaniowa wyraziła zgodę na taką operacje -> Dokładniej to napisałem pismo o pozwolenie, a oni wyrazili zgodę. No i zastanawiam się czy to wystarczy, a czy nie powinienem czasem wystąpić o warunki do wspólnoty. W PGNiG również pytałem czy nie widzą problemu no i słownie powiedzieli, żebym zrobił nową instalacje tzn. nowe rury puścił z wyjściem na klatkę, a następnie zgłosić im to i pracownik przyjdzie i przeniesie licznik i przepnie do nowej instalacji. Hmmmm, wszystko zbyt pięknie i zbyt łatwo. Więc postanowiłem o to samo zapytać na piśmie - no i nawet takiego pisma nie chcieli przyjąć, ale w końcu przyjęli i powiedzieli, że odpiszą, ale to nie do nich takie decyzje o pozwolenia i warunki tylko żeby pisać do Wspólnoty Mieszkaniowej.

No i sprawa wygląda tak, że skoro mam pozwolenie od wspólnoty to teraz powinienem wezwać gazownika z uprawnieniami i on takie rury rozprowadzi mi po mieszkaniu a dokładnie z przedpokoju do kuchni gdzie znajduje się Junkers i kuchenka gazowa, a następnie ja wzywam kogoś z PGNiG i ten ktoś ma przepiąć licznik gazowy na zewnątrz klatki i koniec.

Jeżeli tak to będzie to byłoby super, jednak znając biurokracje naszego kraju to zapewne coś pójdzie nie tak i zaczną się schody w postaci braku pozwolenia na budowę, projektu i Bóg wie czego jeszcze... Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź i wskazówki co dalej z tym robić. Zależy mi na wymianie tych rur i przeniesienie licznika gazowego na klatkę, ale nie chce mieć z tego powodu problemów.

PS. W poprzednim mieszkaniu robiłem zamianę ogrzewania z węglowego na gazowe, to wiem, że było konieczne wykonanie projektu, pozwolenia budowlane, kierownik budowy i kilka innych niezbędnych pozwoleń i ekspertyz. Natomiast w obecnym mieszkaniu sytuacja jest zupełnie inna, stąd moja prośba o pomoc.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licz

#2 Post autor: irenalo » 04-04-2017, 07:40

Po 2015 nastąpiły zmianny w Prawie budowlanym i zaczęły sie problemy z interpretacją tego prawa.

Zadzwoń albo napisz (mail) do swojego organu architektoniczno - budowlanego i po prostu zapytaj.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MateuszM
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 03-04-2017, 14:29

Odp.: Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licz

#3 Post autor: MateuszM » 10-04-2017, 16:04

Dzisiaj dzwoniłem do Urzędu Miasta i powiedzieli mi w odpowiednim dziale, że na przeniesienie licznika na klatkę schodową wymagane jest zgoda od wspólnoty (to oczywiste) oraz projekt... Ogólnie cała taka sama procedura jaka jest przy wymianie ogrzewania z węglowego na gazowe. Hm, to jest bardzo chore :-/ Może jednak jest jakaś regulacja prawna, paragraf, dzięki któremu można pominąć te chore przepisy, a może urzędas po prostu klekocze głupoty. Nie mam już nerwów do tego - wszędzie mówią inaczej. PGNiG mówi, że żadne projekty nie są potrzebne tylko zgoda od Wspólnoty.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5960
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licz

#4 Post autor: piotrusb » 11-04-2017, 10:50

Wiążące jest to co Ci powiedzą w Urzędzie Miasta. Prawo budowlane w zakresie pozwoleń na budowę i zgłaszania prac budowalnych jest w odniesieniu do wielu robót skomplikowane i zdarza się, że różne urzędy różnie interpretują przepisy. Od decyzji urzędu możesz się odwoływać do wojewody, a potem do sądów administracyjnych, ale to bez sensu, bo taka sprawa może trwać kilka lat.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

MateuszM
.
.
Posty: 9
Rejestracja: 03-04-2017, 14:29

Odp.: Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licz

#5 Post autor: MateuszM » 11-04-2017, 15:16

No ogólnie porażka. Nic tylko znowu walka z papierologią, ale nie ma innego wyjścia....

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Wymiana rur gazowych na miedziane i przeniesienie licz

#6 Post autor: irenalo » 11-04-2017, 16:57

MateuszM pisze:ic tylko znowu walka z papierologią, ale nie ma innego wyjścia....
Być może taka papierologia uchroni Twój budynek przed czymś takim:
http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/swiebodz ... 30884.html

Nim zaczniesz cokolwiek robić zapytaj czy chodzi o pozwolenie na budowę czy tylko o zgłoszenie robót budowlanych.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”