Remont chodnika, dofinansowanie od gminy

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
magdap
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 16-03-2023, 23:50

Remont chodnika, dofinansowanie od gminy

#1 Post autor: magdap » 17-03-2023, 00:06

Dzień dobry,
Mamy przy bloku stary chodnik, jest on na terenie działki wspólnoty, łączy się z innymi chodnikami przy drogach gminnych. Z tego chodnika korzystają nie tylko mieszkańcy bloku, niedaleko jest biblioteka, przystanek, to taki skrót dla mieszkańców innych części osiedla. Chodnik jest w coraz gorszym stanie, był już kilka razy rozkopany przez awarie kanalizacji i przez nieudolne utwardzenie powstały w nim dziury metr na metr. Planujemy jego remont, ale problemem są finanse, czy w takiej kwestii wspólnota może zwrócić się do gminy o pomoc finansową? Jak się za to zabrać, niestety administracja wspólnoty nie udzieliła mi żadnych informacji, jedynie pomysł, ze można próbować przepisać cześć działki z chodnikiem na gminę. Myślę, że to nie takie proste - gmina musi zgodzić się na taką darowiznę, a to dalej nie gwarantuje remontu.
Z góry dziękuje za pomoc :)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5978
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Remont chodnika, dofinansowanie od gminy

#2 Post autor: piotrusb » 17-03-2023, 13:58

Nie widzę takiej możliwości. Gmina nie może finansować remontów infrastruktury, która nie jest jej własnością i należy do osoby trzeciej.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku w piśmie z 9 listopada 2020 r., znak RP.0441/86/44/1/2020 stwierdziła, że jednostka samorządu terytorialnego, jaką jest gmina, ma obowiązek realizowania zadań nałożonych na nią przepisami prawa i na realizację tych zadań powinny być przeznaczone wydatki budżetowe tej jednostki. Jeśli więc z budżetu gminy ma być dokonywany określony wydatek, to okoliczność czy jest on zgodny z prawem oceniać należy przez pryzmat realizacji zadań gminy. Z punktu widzenia legalności takiego wydatku znaczenia ma przede wszystkim art. 216 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. 2009 nr 157 poz. 1240), który w pkt 1 stanowi, że wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na zadania własne tej jednostki. RIO wyraziła opinię, iż użycie przez ustawodawcę określenia „zaspokajanie potrzeb wspólnoty” determinuje pośrednio sposób wydawania pieniędzy z budżetu samorządowego. Skoro bowiem przepis stanowi o potrzebach wspólnoty (jako całej wspólnoty samorządowej), to nie sposób przyjąć, że przesłankę tę wypełnia wydatkowanie środków publicznych na potrzeby tylko określonej grupy mieszkańców np. należących do wspólnoty mieszkaniowej. Izba zwróciła też uwagę, że konstrukcja wspomnianego przepisu uosg wskazuje, iż realizacja zadania własnego dotyczy zarówno dróg gminnych, jak i gminnych ulic, placów i mostów.

Tak też uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z 19 stycznia 2016 r. (nr 40/2016).

WSA w Łodzi w uzasadnieniu wyroku z 9 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 220/07 stwierdził, iż zgodnie z treścią art. 216 ust. 1 Konstytucji RP środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie. Wydatki budżetów jednostek samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, w szczególności zaś na zadania własne tych jednostek, zadania z zakresu administracji rządowej i inne zlecone jednostkom samorządu terytorialnego ustawami. Finansowanie nieruchomości nie wchodzących w skład zasobu mienia komunalnego nie jest zadaniem własnym gminy i tym samym gmina nie może ponosić tego rodzaju kosztów.

A zatem w obecnie obowiązującym stanie prawnym gmina, nawet gdyby chciała, nie ma podstaw prawnych, aby finansować, czy choćby współfinansować remont terenów wspólnot mieszkaniowych, jak również terenów współwłasnościowych, którymi często są drogi osiedlowe, nawet wówczas jeśli służą one nie tylko członkom wspólnoty, ale także innym mieszkańcom tej gminy. Koszty te obciążają wyłącznie członków wspólnoty – współwłaścicieli nieruchomości wspólnej proporcjonalnie do ich udziałów w tej nieruchomości.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”