dobudowa tylko 2 balkonow do nieruchomosci wpsolnej

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
sakul
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 08-11-2022, 08:34

dobudowa tylko 2 balkonow do nieruchomosci wpsolnej

#1 Post autor: sakul » 08-11-2022, 08:45

dzien dobry

Drodzy Panstwo prosimy o pomoc i doradztwo w sprawie uchwaly i dzialania na naszej wpsolnocie odnosnie ponizszej sprawy:( administracj nie bardzo jest zorientowana w tym temacie a mieszkancy negatywnie nastawieni do takiej jednostkowej inwestycji)

w naszej wspolnocie 64 mieszkania - 2 lokatorki chca sobie na poddaszu dosawic balkon do swoich lokali - oczywicie musza uzyskac zgode wspolnoty i tu sa nasze pytanai :

czy wspolonta bedzie ponosic koszta konsewracji ewentualnych remontow dostawionych balkonow ?? jezeli tak to w jakim zakresie ?
-jakie jest ryzyko dla wspolonty w zwiazku z dobudowa nowych balkonow ?
- czy jest tu potrzebna zgoda wiekszosci 50+1 czy obligatoryjna zgoda wszytkich wlascicieli nieruchomosci
- czy w tej konkretnej uchwale mozna zapisac iz kazdy kolejny balkon bedzie wykonany w taki sam sposob i wizualnie i estetycznie tak samo?
- i ostatnio - lokatorzy chca dostac wstepna zgode na inewstycje bez przedstawienia projektu - pokazuja tylko wizualizacje i jakis zarys projektu - czy i jak mozna to formalnie ujac w uchwale ?
z gory dziękuje

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5655
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: dobudowa tylko 2 balkonow do nieruchomosci wpsolnej

#2 Post autor: piotrusb » 08-11-2022, 10:31

Po pierwsze - właścicielki muszą uzyskać zgodę wspólnoty, ale wszelkie koszty całej inwestycji muszą pokryć one, a nie wspólnota.

Po drugie - jeśli balkon będzie choć w minimalnej części wykraczał poza działkę wspólnoty (np. jeśli jest ona wytyczona po obrysie budynku), to konieczna będzie również zgoda właściciela nieruchomości, nad którą położony będzie balkon. Jeżeli to nie jest nieruchomość wspólna, to właściciel może żądać od wspólnoty zapłaty za dzierżawę, ponieważ własność nieruchomości rozciąga się również nad jej powierzchnią.

Po trzecie - trzeba sprawdzić w starostwie/urzędzie miasta, czy w ogóle urząd na taką dobudowę wyda zgodę. Musi tu być m.in. spełniona zasada dobrego sąsiedztwa i wymagania ładu przestrzennego, co sprawdzane jest na etapie ustalania warunków zabudowy (wyrok NSA z 12 lutego 2020 r, sygn. akt II OSK 840/18).

Po trzecie - taka inwestycja może zatem naruszać interesy właścicieli, którzy na niej nie skorzystają, a będą ją współfinansować w przyszłości (płyta konstrukcyjna, jej zabezpieczenia przeciwwodne i barierki zgodnie z orzecznictwem stanową części nieruchomości wspólnej, a więc koszty ich remontów ponosi wspólnota). I to trzeba wziąć pod uwagę.

Po czwarte - powinien być projekt, żeby właściciele dokładnie wiedzieli nad czym głosują. Poza tym bez projektu nie wiadomo, czy taka dobudowa w ogóle będzie technicznie możliwa.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8581
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Re: dobudowa tylko 2 balkonow do nieruchomosci wpsolnej

#3 Post autor: irenalo » 08-11-2022, 21:07

"czy jest tu potrzebna zgoda wiekszosci 50+1 czy obligatoryjna zgoda wszytkich wlascicieli nieruchomosci".

To nie spółdzielnia. Liczy się większość, nawet minimalna, liczona wg udziałow. Chyba że zachodzą przesłanki, pozwalające głosować 1 właściciel - 1 głos.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Remonty i modernizacje”