Poddasze, remont,

Czyli wszystko o wszelkiego rodzaju remontach i modernizacjach.
Wiadomość
Autor
blacha
.
.
Posty: 1
Rejestracja: 03-01-2021, 14:04

Poddasze, remont,

#1 Post autor: blacha » 03-01-2021, 14:18

Witam,bardzo proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem tutaj nowym użytkownikiem, a mam małą zagwostkę. Otóż, mieszkam w bloku na poddaszu. Obok mojego mieszkania była suszarnia/strych lecz kilka lat temu wspólnota sprzedała tą powierzchnię, która została zagospodarowana jako mieszkania. Ostatnio podczas kontroli gazowej dowiedziałem się, że muszę wymienić rurę odprowadzającą spaliny z gazowego podgrzewacza wody, lecz aby to zrobić należycie potrzebne jest dojście na przestrzeń (między dachem, a tropem, nie wiem jak fachowo się nazywa, ponieważ mieszkam na poddaszu to by musiał być chyba poddasze poddasza :D). Wcześniej dostęp był z strychu/suszarni obok lecz teraz po zrobieniu tam mieszkań takiej możliwości nie ma. I teraz pytanie czy wspólnota/zarządca nieruchomości musi/ma obowiązek wykonać/udostępnić takie dojście czy pozostaje wykonanie "dziury" w swoim suficie na własny koszt? Trochę chaotycznie ale mam nadzieję, że główny problem jest zrozumiały. Dziękuję za odpowiedź i porady.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5131
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Poddasze, remont,

#2 Post autor: piotrusb » 04-01-2021, 11:06

Jeśli jest to rura, która służy tylko Tobie, a więc nie jest częścią nieruchomości wspólnej, to wszelkie koszty i problemy związane z jej utrzymaniem, naprawą, wymianą itp. obciążają Ciebie, nie wspólnotę. W związku z tym wspólnota/zarządca nie ma obowiązku wykonania dla Ciebie takiego dojścia. Natomiast jeśli prace miałyby być prowadzone na nieruchomości wspólnej, to musisz na to uzyskać zgodę wspólnoty i uzgodnić to z zarządcą.

Gdyby była to część nieruchomości wspólnej, a dostęp do niej możliwy byłby z sąsiedzniego lokalu, to można by powołać się na art. 13 ust. 2 uwl:
Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Tu jednak, jak się zdaje, taka sytuacja nie zachodzi.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Remonty i modernizacje”