Kontrole dachow o pow. co najmniej 1000 m2

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
classica
.
.
Posty: 212
Rejestracja: 09-01-2007, 14:14
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Kontrole dachow o pow. co najmniej 1000 m2

#1 Post autor: classica » 14-05-2007, 12:08

Witam,
właśnie dotarł do mnie majowy numer Mieszkanie i Wspólnota gdzie znalazłam artykuł "Trzeba dbać o budynek"
Nowelizacja (PB) wprowadza dodatkowe obowiązkowe dla właścicieli i zarządców kontrole obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys m2 lub o powierzchni dachów co najmniej 1000 m2.
Kontrole mają być przeprowadzone minimum dwa razy w roku w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada. Po każdej kontroli właściciele lub zarządcy muszą przesłać protokół z niej do powiatowego nadzoru, który będzie prowadził rejestr.
Czy już weszła w życie ta nowelizacja?

Dach w budynku naszej WM jest spadzisty i przekracza 1000 m2, ale faktycznie jest to dach w budynku "Studni".
Wydaje mi się, że tą nowelizację wprowadzono aby uchronić się od takich katastrof jak na Śląsku i chodzi tu głównie o płaskie dachy o płaszczyźnie jednolitej wielkości co najmniej 1000 m2. W przypadku naszej WM, budynek można byłoby spokojnie podzielić na 4 różne, każdy ze swoim dachem nie przekraczającym wskazanej powierzchni.

Czy musimy robić taka kontrolę? Kto jej ma dokonywać i podpisywać sie pod protokołem? Czy to musi być ktoś z odpowiednimi uprawnieniami?

Będę wdzięczna za rozszerzenie tematu

pozdr

Classica

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Kontrole dachow o pow. co najmniej 1000 m2

#2 Post autor: czajnik » 14-05-2007, 12:55

W ostatnim ogłoszonym akcie prawnym pn.: "Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo budowlane (Dz.U. 2006 nr 156 poz. 1118)" nie ma jeszcze mowy o tym przepisie. Ustawa, która to będzie regulować jest dostępna na stronach Ministerstwa Budownictwa, jako projekt z 9.10.2006 roku, zatem wnioskuję, że przepis nie wszedł jeszcze w życie.

W projekcie ustawy nie ma rozróżnienia na poszczególne rodzaje dachów, które miałyby podlegać temu przepisowi. Jest jedynie mowa, że "w przypadku obiektów o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m² ...". Należy więc rozumieć to dosłownie, przynajmniej na dzisiaj. Może zostanie to doprecyzowane.

Czy musimy robić taka kontrolę?

Tak. Po wejściu nowelizacji w życie, będziecie musieli robić takie kontrole.

Kto jej ma dokonywać i podpisywać sie pod protokołem?

Tu akurat nic się nie zmienia. Będzie tak, jak do tej pory. Mówi o tym wyraźnie art. 62 ust. 4.

Czy to musi być ktoś z odpowiednimi uprawnieniami?

Tak. Patrz powyżej.

Pozdrawiam :-).

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

classica
.
.
Posty: 212
Rejestracja: 09-01-2007, 14:14
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Odp.: Kontrole dachow o pow. co najmniej 1000 m2

#3 Post autor: classica » 14-05-2007, 13:56

dziękuję ...
rozumiem, że jak wejdzie ta nowelizacja w życie, to ktoś z uczestników forum da znać.

Ciekawi mnie też czy jest (będzie) jakiś "formularz" takiego protokołu
czyli wzór co należy w nim ująć (oczywiście w zależności od typu dachu).

pozdrawiam :D
classica

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Kontrole dachow o pow. co najmniej 1000 m2

#4 Post autor: czajnik » 14-05-2007, 14:07

Zapewne temat "wypłynie" niejednokrotnie.

Pozdrawiam.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ula

Odp.: Kontrole dachow o pow. co najmniej 1000 m2

#5 Post autor: ula » 14-10-2007, 19:33

Witam . Mnie także bardzo insteresuje w/w temat. Czy może ktos odpowiedzieć na pytanie classica. Niestety ja mimo usilnych starań nadal nie wiem jak to właściwie jest .Może ktos z Państwa wie......?

[ Dodano: Sob 03 Lis, 2007 ]
Witam. W poniedziałek jestem umowiona na przegląd dachu . Dla Państwa którzy tego nie dokonali ( czas do końca listopada)szczegóły w Dz.U Nr 99 poz. 665 z 2007r
" ............. co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2; osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ o przeprowa­dzonej kontroli;"....

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przeglądy techniczne”