Techniczny przegląd budynku przed upływem gwarancjii

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
kadmon_2005

Techniczny przegląd budynku przed upływem gwarancjii

#1 Post autor: kadmon_2005 » 15-02-2007, 15:53

Bardzo proszę o radę jak przeprowadzić techniczny przegląd budynku przed upływem gwarancji danej na budynek przez dewelopera. Rozumiem, że okres gwarancji liczony jest indywidualnie na każde mieszkanie od momentu podpisania aktu notarialnego? W naszej wspólnocie jest 6 mieszkań z czego pierwszy akt notarialny był podpisany w 2003 roku. Chcielibyśmy przeprowadzić przegląd tech. aby wymóc na deweloperze ewentualne poprawki przed wygaśnięciem gwarancji. Czy możemy taki przegląd opłacić z FM? Co powinno być ujęte w takim przeglądzie?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Techniczny przegląd budynku przed upływem gwarancjii

#2 Post autor: czajnik » 16-02-2007, 12:54

Sugeruję, abyś - w miarę możliwości i posiadanych środków finansowych - dokonała tego konkretnego przeglądu przy udziale osoby (osób) o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. Nie zalecałbym wykonywania go na własną rękę.

Odnośnie ostatniego pytania: czy chodziło Ci o to, co powinno się znaleźć w protokole z przeglądu, czy może jaki powinien być zakres samego przeglądu? Zresztą wyjaśnijmy sobie szybko i jedno i drugie. Otóż, wszystko jest napisane w ustawie Prawo budowlane (Rozdział 6. Utrzymanie obiektów budowlanych, art. 61-72) oraz w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. z dnia 9 września 1999 roku Nr 74, poz. 836), a w szczególności polecam rozdział 2: Kontrole okresowe budynków.

Poświęć trochę czasu na przeczytanie powyższych aktów prawnych, a jeżeli pojawią się dodatkowe pytania, to wtedy należy wrócić do sprawy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kadmon_2005

Odp.: Techniczny przegląd budynku przed upływem gwarancjii

#3 Post autor: kadmon_2005 » 16-02-2007, 23:53

Z podanej lektury wynika, że coroczny przegląd techniczny obejmuje trochę więcej niż tylko przegląd i konserwację piecy gazowych, do czego ogranicza się nasz zarządca! W przypadku naszej wspólnoty jest o tyle fatalnie że zarządcą jest jednocześnie deweloper, który ma swoich inspektorów budowlanych i tu pojawia się konflikt interesów. Czy w takim razie wspólnota może powołać niezależnego inspektora budowlanego, który przeprowadzi coroczny przegląd techniczny? Czy można pokryć koszty takiego przeglądu z funduszu remontowego wspólnoty? Czy do takiego przeglądu technicznego można zaliczyć wade konstrukcyjną tarasu, która powoduje zalewanie naszego mieszkania? Moje poprzednie pytanie dotyczyło przeglądu przed upływem gwarancji na budynek, wiem że niektóre wspólnoty powołują niezależnych insp. aby sporządził protokół wad które dwewloper musi usunąć przed upływem tej gwaracji.....
Uff mam nadzieję że nie zamieszałam za dużo, z góry proszę o wyrozumiałość jestem świeżynką jeśli chodzi o te sprawy
dziękuje

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

czajnik

Odp.: Techniczny przegląd budynku przed upływem gwarancjii

#4 Post autor: czajnik » 19-02-2007, 10:25

Z formalnego punktu widzenia nie ma konfliktu interesów, ponieważ nigdzie nie napisano, że tacy inspektorzy nie mogą przeprowadzać kontroli. Te osoby mogą ponosić ponadto odpowiedzialność zawodową (a także cywilną, lub nawet karną) za swoje działania, ale wiadomo, jak to jest w życiu.

Okresowa kontrola ma na celu sprawdzenie, czy wszystkie elementy budynku, w tym również wyposażenie techniczne, funkcjonują prawidłowo, a jeśli nie funkcjonują prawidłowo, to które, co jest tego przyczyną i w jaki sposób usunąć nieprawidłowości. Z tego powodu kontroli nie powinni wykonywać inspektorzy zatrudnieni przez dewelopera, ale osoby niezależne. Uważam, że możecie domagać się, aby zmieniono inspektorów, nawet możecie zażądać, żeby to byli konkretni ludzie wskazani przez Was.

Do takiego przeglądu technicznego można, a nawet należy zaliczyć wadę konstrukcyjną tarasu, która powoduje zalewanie Waszego mieszkania. W myśl przywołanych przeze mnie wcześniej przepisów kontroli corocznej powinny być poddane między innymi elementy budynków narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Nie zapomnij jednak niezależnie od tego zastosować procedury dot. wady budowlanej i rękojmi.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przeglądy techniczne”