Własność przewodów elektrycznych we wspólnocie

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Własność przewodów elektrycznych we wspólnocie

#1 Post autor: najtki » 29-10-2012, 15:20

Witam
W budynku wybudowanym 2008 roku deweloper przekazał zrobienie instalacji instalacji elektrycznych "firmie córce" (zwana dalej dostawcą prądu) i ona dostarcza także prąd elektryczny dla WM.
W aktach notarialnych mamy wpisane że właścicielem jest instalacji jest ta firma. W umowie miedzy wspólnotą a dostawca prądu mam podane jest ze firma przekazuje do użytkowania instalacje elektryczna do użytku wspólnocie. Mieszkańcy nie maja z ta firmą umowy bo ona nie ma koncesji na sprzedaż prądu. Prad kupuje wspólnota i rozlicza go jak wodę C.O. oczywiście z pod liczników których właścicielem jest "dostawca prądu".
Czy jest możliwe żeby deweloper taki "wałek" zrobił i aby przewody od licznika indywidualnego były własnością firmy zewnętrznej. wydaje mi się że nawet przewody do latarni oświetlającej parking mogą być jego oraz do lamp oświetlających klatki schodowe.?
Czy są jakieś przepisy budowlane regulujące własność takich instalacji?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Własność przewodów elektrycznych we wspólnocie

#2 Post autor: elmaz » 29-10-2012, 15:31

1. Jeżeli firma nie ma koncesji na sprzedaż prądu, to na logikę nie może go sprzedawać ani mieszkańcom, ani Wspólnocie. Więc na jakiej podstawie Wspólnocie sprzedaje, a mieszkańcom nie?

2. Przeszukaj forum - był tam wątek kotłowni i orzeczenie sądowe w tej sprawie - tam deweloper zostawił sobie kotłownię i dyktował ceny za ciepło. Sąd uznał, że tego typu instalacje "z automatu" stają się elementami nieruchomości wspólnej. Przez analogię można spróbować to zastosować.

3. Dlaczego nie możecie pojechać po całości - i (nie wnikając we własność kabli) - tak po prostu rozwiązać z nimi umowę, a podpisać z zakładem energetycznym? Niech oni udowodnią w sądzie swoje racje.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Własność przewodów elektrycznych we wspólnocie

#3 Post autor: najtki » 29-10-2012, 15:54

elmaz pisze:1. Jeżeli firma nie ma koncesji na sprzedaż prądu, to na logikę nie może go sprzedawać ani mieszkańcom, ani Wspólnocie. Więc na jakiej podstawie Wspólnocie sprzedaje, a mieszkańcom nie?
Z URE dostałem informację rok temu że firma stara się dostać koncesję wiec czekałem. Przeglądam rozliczenie wspólnoty odnośnie prądu które przez 2 lata walczyłem od administratora (firma córka dewelopera także). Dostarcza prąd na podstawie umowy miedzy wspólnota a "dostawcą prądu". Umowę podpisała Firma córka developera (administrator-zarządca mający uprawnienie dane przez zarząd) z firmą córką dewelopera "dostawcą prądu" brakowało mi tylko podpisu wspólwłaściciela jednej i drugiej firmy (tej samej osoby) podpisującej się za jedną i drugą firmę.
elmaz pisze:3. Dlaczego nie możecie pojechać po całości - i (nie wnikając we własność kabli) - tak po prostu rozwiązać z nimi umowę, a podpisać z zakładem energetycznym? Niech oni udowodnią w sądzie swoje racje.

U nas jest enea i oni nie dostarczają prądu do budynku "dostawca prądu" kupuje prąd od enei (15kV) ma swoje transformatory. Przyłącze do budynku jest też jego . wiec na ta chwilę nie można nic zrobić należało by pójść do enei i zlecić zrobienie nowego przyłącza itp.
elmaz pisze:Przeszukaj forum - był tam wątek kotłowni i orzeczenie sądowe w tej sprawie - tam deweloper zostawił sobie kotłownię i dyktował ceny za ciepło.
Coś mi się własnie kojarzy tylko tam był developer a tu jest inna firma tylko współwłaścicielem jest tez współwłasciciel firmy developerskiej

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: Własność przewodów elektrycznych we wspólnocie

#4 Post autor: elmaz » 29-10-2012, 17:22

najtki pisze: Przyłącze do budynku jest też jego . wiec na ta chwilę nie można nic zrobić należało by pójść do enei i zlecić zrobienie nowego przyłącza itp.
elmaz pisze:Przeszukaj forum - był tam wątek kotłowni i orzeczenie sądowe w tej sprawie - tam deweloper zostawił sobie kotłownię i dyktował ceny za ciepło.
Coś mi się własnie kojarzy tylko tam był developer a tu jest inna firma tylko współwłaścicielem jest tez współwłasciciel firmy developerskiej
Tak, ale czy przypadkiem nie jest tak, że przekazanie/sprzedaż firmie trzeciej było bezprawne? To tak jakby deweloper sprzedał firmie-córce (albo jakiejkolwiek innej firmie) windy w wieżowcu, a potem ta firma kasowałaby każdego za bilety.

Jeśli to zrobił przed powstaniem Wspólnoty - to przekazał właścicielom jakby "niepełny" budynek, bo bez przyłącza - i trzeba temat zbadać od tej strony i ew. domagać się odszkodowania lub zbudowania niezależnego przyłącza.
Jeśli zrobił to po powstaniu Wspólnoty - to - patrząc na orzeczenie w sprawie kotłowni - bezprawnie zadysponował częścią wspólną, więc można próbować unieważnić to przekazanie i przejąć przyłącze.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8805
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Własność Przewodów elektrycznych we wspólnocie

#5 Post autor: irenalo » 30-10-2012, 01:43

Jeżeli zawierasz umowę kupna-sprzedaży samochodu, to mogą być zawarte osobne ustalenia dotyczące radia, bagażnika na dachu, kolumn, odtwarzacza czy pokrowców na fotele.
Ale nie można zawrzeć umowy kupna - sprzedaży samochodu i ustalić , że kierownica należy do firmy Autozłom a silnik do spółki Ładnyprzekręt. Zarówno silnik, jak i kierownica są częścią składową rzeczy.
Kc
Art. 47. § 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
§ 3. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Owszem możesz kupić osobno karoserię , osobno koła ale to nie jest umowa kupna samochodu. To jest umowa kupna części samochodowych nawet , gdy nie są całkowicie zdemontowane.
najtki pisze:Przyłącze do budynku jest też jego . wiec na ta chwilę nie można nic zrobić należało by pójść do enei i zlecić zrobienie nowego przyłącza itp.
A czyj jest grunt , gdzie jest to przyłącze? Gdzie przebiega granica działki?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

najtki
.
.
Posty: 354
Rejestracja: 03-03-2012, 15:30

Odp.: Własność przewodów elektrycznych we wspólnocie

#6 Post autor: najtki » 30-10-2012, 11:12

irenalo pisze:Tak, ale czy przypadkiem nie jest tak, że przekazanie/sprzedaż firmie trzeciej było bezprawne? To tak jakby deweloper sprzedał firmie-córce (albo jakiejkolwiek innej firmie) windy w wieżowcu, a potem ta firma kasowałaby każdego za bilety.
Niestety dzwoniłem do UOKIK-u i miła pani powiedziała że skoro mamy w umowie kupna (akt notarialny) taki zapis to taki zapis obowiązuje. Jak jej powiedziałem właśnie że wydaje mi się on niezgodny z prawem lub jest to klauzula niedozwolona to mnie pogoniła do miejskiego rzecznika (olała mnie). Mam zamiar iśc do miejskiego rzecznika i zobaczymy co on powie

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przeglądy techniczne”