koszt odtworzenia/uzupełnienia dokumentacji technicznej?

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
czajnik

Odp.: koszt odtworzenia/uzupełnienia dokumentacji technicznej?

#13 Post autor: czajnik » 02-02-2007, 14:26

Tak, czy inaczej, trzymam kciuki i życzę pozytywnego załatwienia sprawy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

goga

Odp.: koszt odtworzenia/uzupełnienia dokumentacji technicznej?

#14 Post autor: goga » 13-07-2007, 09:18

akacja, czy uporałaś sie z dokumentacja techniczną?? Mnie jak na razie wszyscy zbywają (hahaa), właśnie piszę pismo o udostępnienie info, na poniedziałek umówiłam sie z inspektorem budowlanym na wgląd i fachową ocenę(znajomek mój). Jak nie będzie tej dokumentacji, to trzeba będzie do miasta uderzyć o odtworzenie bo ten budynek administrowało miasto (dalej ma kilka mieszkań) do momentu uowł.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Awatar użytkownika
akacja
.
.
Posty: 561
Rejestracja: 11-08-2006, 13:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp.: koszt odtworzenia/uzupełnienia dokumentacji technicznej?

#15 Post autor: akacja » 13-07-2007, 10:30

Ja mam budynek świeżutki, podeweloperski, dokumentaję jako taką mam, ale ma jedynie zastrzeżenie do poprawności jej wykonania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

elmaz
.
.
Posty: 3192
Rejestracja: 21-10-2008, 22:25

Odp.: koszt odtworzenia/uzupełnienia dokumentacji technicznej?

#16 Post autor: elmaz » 07-11-2008, 11:37

Czy moglibyśmy jakoś jednoznacznie wyjaśnić sprawę tego, kto powinien przygotować dokumentację techniczną w razie jej braku?

Bo przewijają się tutaj różne sprawy, a brak jakiegoś takiego podsumowania całości problemu. Bo zauważcie, że:

- z jednej strony mamy UWL, która mówi, że przed wyodrębnieniem ostatniego lokalu poprzedni właściciel (np. deweloper), a potem to już nowy (np. Wspólnota)

- z drugiej strony - prawo budowlane, które nakłada na dewelopera obowiązek stworzenia i przekazania takiej dokumentacji

- z trzeciej - na tym forum były dyskusje, że trzeba się pospieszyć, bo jak deweloper sprzeda ostatnie mieszkania, to trzeba będzie dokumentację tworzyć na koszt Wspólnoty

Więc jak to właściwie jest?
------------------------------------------------

Mnie się wydaje że:

- UWL ma zastosowanie wtedy, gdy następuje jakieś przekształcenie i wydziela się Wspólnota. Wtedy deweloper już nie istniej, nie można go znaleźć, albo jest pewnie jakieś przedawnienie, więc nie obowiązuje go przekazanie dokumentacji. Może to zrobić albo poprzedni właściciel, albo obecny.

- w przypadku nowo budowanych budynków, co prawda poprzednim właścicielem jest deweloper i na gruncie UWL po sprzedaży ostatniego lokalu dokumentację powinna odtworzyć sobie Wspólnota, ale ponieważ z drugiej strony jest prawo budowlane - więc deweloper tak czy inaczej (nawet po sprzedaży wszystkich lokali) taką dokumentację ma obowiązek sporządzić i przekazać (jak rozumiem na swój koszt). Zatem tak czy inaczej można od dewelopera w jakimś czasie (co z przedawnieniem?) domagać się tej dokumentacji, przynajmniej o ile mieszkania są kupowane na rynku pierwotnym, ewentualnie założyć mu sprawę cywilną powołując się na prawo budowlane.

Mylę się, czy mam rację?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przeglądy techniczne”