Kominy

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
Koleżanka
.
.
Posty: 81
Rejestracja: 19-03-2011, 22:39

Kominy

#1 Post autor: Koleżanka » 20-03-2011, 16:58

Od niedawna należę do wspólnoty. Wiem, iż czyszczenie kominów dymowych powinno odbywać się 4razy do roku.Tymczasem kominy czyszczone są raz a wspólnota głosowała za tym, żeby kominy były czyszczone chociaż 2razy, czy jest to możliwe? czy taka uchwała ma rację bytu?przecież prawo budowlane "mówi" co innego? Co jeśli w skutek zatkania komina dojdzie do tragedii? Kto za to będzie odpowiadał? Większość udziałów ma gmina-jak ona może popierać taki stan rzeczy?Bezprawie i nieliczenie się z majątkiem a co najgorsze nawet życiem ludzkim. Jak gmina może popierać coś takiego?
A może ja się mylę?
Proszę o Wasze zdanie i opinie
Dziękuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Koleżanka
.
.
Posty: 81
Rejestracja: 19-03-2011, 22:39

Odp.: Kominy

#2 Post autor: Koleżanka » 21-03-2011, 15:34

Czy mogę prosić o wypowiedź osoby biegłe w tym temacie?:)

Dziękuję

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Kominy

#3 Post autor: ondrasz » 21-03-2011, 16:11

Do biegłości mi daleko ale w takim razie słówko wtrącę ze swojej strony.
Czyszczenie przewodów kominowych i kontrole okresowe to czynności obligatoryjne które zgodnie z prawem muszą być wykonywane na nieruchomości.
W związku z tym żadna uchwała nie jest potrzebna i nie powinna regulować tych kwestii - one są już uregulowane.
Jedyne co uchwałą można zrobić to uchwalić zaliczkę na pokrycie tych kosztów jak również wyznaczyć osobę odpowiedzialność do kontrolowania realizacji umowy z zakładem kominiarskim - ale to też potem musi mieć w tej umowie odzwierciedlenie.
Nikt kto jest przy zdrowych zmysłach , a już szczególnie w miejscach gdzie mamy przewody spalinowe i dymowe, nie powinien dopuścić do tak ewidentnego naruszenia przepisów.
Jeśli jest taka uchwała to współwłaściciele muszą zdawać sobie sprawę że ponoszą wszelkie konsekwencje z tym związane do wysokości udziałów. A to oznacza, że jeśli ktoś się zaczadzi i trzeba będize płacić odszkodowanie to z ewidentnej winy współwłaścicieli będą oni musieli się składać...

Przepisy które mówią o czyszczeniu przewodów to nie prawo budowlane a rozporządzenie :
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 11 maja 2006 r.)

Rozdział 7

Instalacje i urządzenia techniczne

§ 30.

1. W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym nie wymienionych w pkt 1 - co najmniej cztery razy w roku;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym nie wymienionych w pkt 1 - co najmniej dwa razy w roku.
2. W obiektach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Domyślam się że lokalami zarządza gmina.
W tej sytuacji są 2 a w zasadzie 3 możliwości :
1) zaskarżenie uchwały do sądu z powodu jej niezgodności z prawem.
2) jeśli termin minął pisemnie poinformować gminę/zarządcę i wezwać do niezwłocznego doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem
3) ostateczność - zawiadomić nadzór budowlany - będzie kontrola, posypią się mandaty itd.. Oczywiście w pkt.2 można dać do wiadomości nadzór budowlany - skutek podobny kontrola itd

W piśmie możesz poinformować że to oni ponoszą pełną odpowiedzialność za wszelkie skutki związane z sytuacją do której doprowadzili i poinformować ich, że jeśli sprawa nie zostanie załatwiona to zgłaszasz do nadzoru.

Oczywiście, Was jako współwłaścicieli obciążą koszty czyszczenia czyli zamiast za jedno będziecie płacić za 4 - no ale to chyba niska cena za spokój .

Mam nadzieję że kontrola okresowa przewodów kominowych jest wykonywana?

ps
przepisy regulujące sprawy związane z kominami to :
- Prawo Budowlane
- Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej
- Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
- Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

Wyciąg z tych przepisów można na przykład poczytać tutaj :
http://www.kominiarz.kartuzy.pl/przepisy

miejsc oczywiście w sieci o tym jest sporo...
pozdrawiam

ps
I na dobitkę :
Kodeks wykroczeń
art 82
§ 2. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej
do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie
dopełnia obowiązków polegających na:
7) zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych,
podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Ostatnio zmieniony 21-03-2011, 16:25 przez ondrasz, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Koleżanka
.
.
Posty: 81
Rejestracja: 19-03-2011, 22:39

Odp.: Kominy

#4 Post autor: Koleżanka » 21-03-2011, 16:31

Witam serdecznie,
Bardzo dziękuję za tą odpowiedź. Tak gmina zarządza. Ja jako współwłaścicielka wnosiłam o czyszczenie 4razy w roku ale pozostali członkowie wspólnoty byli za 2-w tym reprezentant gminy. Zawsze odbywało się 1czyszczenie:/
O tym, że głosowałam za 4czyszczeniami jest wzmianka w uchwale,czy w związku z tym mogę zostać zwolniona z ponoszenia odpowiedzialności? Do zaczadzenia (bez skutku śmiertelnego na szczęście) doszło w niecały miesiąc po przeglądzie technicznym kominów w skutek nieszczelności komina

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Kominy

#5 Post autor: ondrasz » 21-03-2011, 16:47

Żeby być całkowicie w porządku uchwała powinna być zaskarżona.

Jeśli minął termin żeby być "czystym" trzeba by napisać list do Zarządcy i wezwać go do podjęcia czynności mających na celu doprowadzenie do zgodności z prawem w zakresie obowiązkowego czyszczenia przewodów kominowych (oczywiście wszystkich).
Wyznaczyć termin na odpowiedź z informacją że w przypadku nie doprowadzenia w tym terminie powiadamiasz nadzór budowlany.
Jeśli nic się nie zacznie dziać - powiadamiasz nadzór budowlany. A oni już sobie poradzą.
Wg mnie nie wolno pod żadnym pozorem niczego odpuścić w takich sprawach . Mnie by sumienie zjadło gdybym wiedział że mogłem coś jeszcze zrobić ale nie zrobiłem i zdarzyłby się wypadek...

Wiem co oznaczają sprawy z zatruciami bo miałem na zasobach 4 takie przypadki mniej lub bardziej ciężkie niestety... Na szczęście wszyscy żyją . A to tylko utwierdziło mnie w przekonaniu że głupota ludzka nie zna granic...

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Koleżanka
.
.
Posty: 81
Rejestracja: 19-03-2011, 22:39

Odp.: Kominy

#6 Post autor: Koleżanka » 21-03-2011, 18:11

Dziękuję. Jeszcze dzisiaj wystosuję stosowne pismo.
Zgadzam się. Głupota ludzka nie zna granic.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przeglądy techniczne”