Art. 62. 1 - Przegląd kominiarski w mieszkaniach bez gazu

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
kretmik
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 17-02-2013, 22:08

Odp.: Art. 62. 1 - Przegląd kominiarski w mieszkaniach bez g

#7 Post autor: kretmik » 18-02-2013, 11:20

Mam tylko jeszcze jedno pytanie (by doprecyzować odpowiedź):
Czy takei kamery są w stanie zastapić przegląd ciągów wentylacyjnych w mieszkaniu? A dokładniej: mozna na podstawie takich kamer ustalić ciąg wentylacji tak jakby kominiarz był w mieszkaniu, czy też kominiarz MUSI wejść do mieszkania. Przepraszam, że tak dosyć niejasno piszę, ale się na tym nie znam. A jak zauważyłam, to na forum jest tu wiele osób, które znają się na tym :haha:

Bo od samego początku mieszkając w tym mieszkaniu mam problem z wentylacją. Miałam drewniane nieszczelne okna (firanka sama się ruszała), żywica z nich ciekła, ramy okienne były zgnite. I miałam grzyb. 10 lat później wymieniłam okna na PCV. Grzyb, co oczywiste nie zniknął. Spółdzielnia twierdzi, że grzyb to moja wina, bo wymieniłam okna. Celowo zapominając, że grzyb powstał jeszcze przed wymianią okien. Po pisemnej prośbie do Spółdzielni, latem zainstalowali turbowenty. Zimą miałam PINB, a potem nakaz przeprowadzenia kontroli kominiarskiej.
"Wentylację to ja mam, jak sobię okno otworzę." No chyba nie na tym polega wentylacja grawitacyjna. Kominiarza nie widziałam, przez kilka lat. A protokoły kontrolne "są". Kto je podpisuje i odbiera- to już sprawa dla innych służ 8)

Pomijam fakt, że w łazience i w kuchni mam ciąg wsteczny, a tylko w WC wyciąg.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szymekgd
.
.
Posty: 311
Rejestracja: 30-12-2009, 22:19

Odp.: Art. 62. 1 - Przegląd kominiarski w mieszkaniach bez g

#8 Post autor: szymekgd » 18-02-2013, 11:58

kretmik pisze:Czy takei kamery są w stanie zastapić przegląd ciągów wentylacyjnych w mieszkaniu?
Teoretycznie nie - kominiarz sprawdza ciąg przy otworze, jednak kamerą można sprawdzić drożność kanału i jeżeli nie jest zakłócony to można przypuszczać, że ciąg w kominie powinien być.
kretmik pisze:"Wentylację to ja mam, jak sobię okno otworzę." No chyba nie na tym polega wentylacja grawitacyjna.
Właśnie na tym polega, "kominy" przez okna "ciągną" powietrze.
Michał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

kretmik
.
.
Posty: 5
Rejestracja: 17-02-2013, 22:08

Odp.: Art. 62. 1 - Przegląd kominiarski w mieszkaniach bez g

#9 Post autor: kretmik » 18-02-2013, 13:07

to można przypuszczać, że ciąg w kominie powinien być.
ale nie być pewnym :haha:
Rozumiem, raz sie może zdarzyć, ze nas nie ma w domu. No może dwa. Ale kilka razy pod rząd? Sąsiad nade mną w zeszłym roku podczas przeglądu kominiarza, miał ciąg wsteczny w kuchni. Ja natomiast bardzo często czuję niemiły zapach w łazience(zgnilizna), a w kuchni- obiad sąsiada. Mieszkam na parterze.

Gdy mieszkałam na 10 piętrze w bloku z wielkiej płyty- nigdy nie miałam problemów z wentylacją. Teoretycznie komin tam był najkrótszy. Tu mam najdłuzszy- i problem jest.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

szymekgd
.
.
Posty: 311
Rejestracja: 30-12-2009, 22:19

Odp.: Art. 62. 1 - Przegląd kominiarski w mieszkaniach bez g

#10 Post autor: szymekgd » 18-02-2013, 14:20

kretmik pisze:Sąsiad nade mną w zeszłym roku podczas przeglądu kominiarza, miał ciąg wsteczny w kuchni. Ja natomiast bardzo często czuję niemiły zapach w łazience(zgnilizna), a w kuchni- obiad sąsiada. Mieszkam na parterze
U mnie (1p) przy czasami występuje ciąg wsteczny - wiatr pcha powietrze w komin i jest to wg. kominiarza normalne, po zamontowaniu nawiewników wszelkie zapachy ustały, a były i wynikały z nieszczelności między kominami.
Michał

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ondrasz
moderator
moderator
Posty: 1660
Rejestracja: 01-03-2011, 08:53

Odp.: Art. 62. 1 - Przegląd kominiarski w mieszkaniach bez g

#11 Post autor: ondrasz » 18-02-2013, 15:21

Przenikanie zapachów raczej nie ma nic wspólnego z nieszczelnością przewodów kominowych.
Widziałem już sporo kominów które przeglądaliśmy przy użyciu kamer, często sprawdzaliśmy szczelność świecami dymnymi.
Bardzo rzadko się potwierdzały nieszczelności. Można by rzec wręcz o promilach w stosunku to ilości "podejrzanych" .

Natomiast najczęstszą przyczyną, tego że czujemy zapachy jest właśnie ciąg wsteczny - częstą sytuacją są nasady zbiorcze lub wspólne daszki/osłony przeciwwiatrowe.
Mając ciąg wsteczny powietrze zasysane jest z okolic wylotu komina a że bywa to wspólna osłona/daszek no to po sąsiedzku - zasysa to co usunęło u sąsiada...

Sprawdzenie szczelności przewodu to wbrew pozorom bardzo prosta sprawa.

Jeśli ciąg wsteczny występuje sporadycznie i jest to związane z określonym np. kierunkiem wiatru to można temu zaradzić. Dużo zależy od faktycznej sytuacji i nie ma uniwersalnych rozwiązań, stąd ciężko też doradzać cokolwiek przez net.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przeglądy techniczne”