audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

#13 Post autor: owner » 26-01-2009, 18:45

Artis pisze:kto mi wyda nowe świadectwo jeżeli będę podejrzewał,że tamto jest źle obliczone? (...) moją subiektywne odczucie, że palę w piecu jak głupi a jest mi zimno. A miało być ciepło :haha: A jaką mam pewność,że drugie-zlecone przeze mnie wykonanie tych obliczeń i wydanie świadectwa jest poprawne
To nie ma związku z subiektywnym odczuciem. Pisałem już, że chodzi o wyliczenie zapotrzebowania na energię - jeżeli wszyscy będą grzali jak szaleni i ciągle otwierali okna, to faktyczne zużycie będzie dużo wyższe, niż zapotrzebowanie budynku. I na odwrót: jeśli wszyscy oszczędzają lub część lokali jest nieużywana, to zużycie wyjdzie poniżej obliczonego zapotrzebowania.

Do obliczeń służą programy komputerowe. Trzeba zebrać i wprowadzić dane. Skomplikowanych wzorów i tabel, ujętych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury ws. metodologii obliczania... nikt nie będzie wykuwał na pamięć, obliczeń też nie będzie robił ręcznie - to robi za niego program.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Artis
.
.
Posty: 64
Rejestracja: 04-01-2009, 15:00

Odp.: audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

#14 Post autor: Artis » 27-01-2009, 08:58

No,no....jestem pod wrażeniem...skąd Ty to wszystko wiesz?:) Szacunek:)
Jednak coś mnie jeszcze nurtuje. A mianowicie:
owner pisze:Tak, "powinna" w języku prawnym (czyli w języku norm prawnych) = potoczne "musi".
owner pisze:Art. 81. Notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem.
Jeśli więc przy sprzedaży MUSZĘ posiadać to świadectwo bo nakazuje mi to ustawa a go nie posiadam to jest to sprzeczne z prawem!! To oczywiste. To tak jakbym przyszedł do notariusza bez aktu własności lecz tylko z oświadczeniem,że to jest moje:)Więc notariusz też postępuje sprzecznie z prawem! I jak to notariusze mogą SAMI SOBIE stwierdzić,że
owner pisze:w tym przypadku przepisy te nie mają zastosowania
??? - mówię o art 81, bo skoro dokonują czynności notarialnych sprzecznych (brak wymaganych ustawą dokumentów przy sprzedaży) z prawem to chyba tak stwierdzili!
Co to ma być? Państwo w państwie?! :[

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

owner
.
.
Posty: 6179
Rejestracja: 28-12-2006, 21:22

Odp.: audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

#15 Post autor: owner » 27-01-2009, 09:37

Sporządzenie umowy bez świadectwa nie jest czynnością sprzeczną z prawem.
Obowiązki notariusza są zawarte w ustawie o notariacie. Nie jest obowiązkiem notariusza sprawdzać, czy strony udostępniły sobie wszystkie informacje i dokumenty o zbywanej nieruchomości. On ma sprawdzić tożsamość stron oraz dokumenty poświadczające tytuł własności.

Obowiązek sporządzenia świadectwa został nałożony na właścicieli i wynajmujących nieruchomości. Przepis daje też podstawę kupującemu (najmującemu) żądania takiego świadectwa od właściciela (wynajmującego).

Ustawa nie zawiera przepisu, że bez przedłożenia notariuszowi świadectwa, nie jest możliwe sporządzenie umowy notarialnej ani też, że sporządzona umowa bez załączenia świadectwa jest nieważna. Jeśli intencją ustawodawcy było wprowadzenie takiego zakazu, powinien to zrobić. Notariusz nawet nie ma podstaw żądać od stron okazania takiego dokumentu, bo to nie jego sprawa.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Artis
.
.
Posty: 64
Rejestracja: 04-01-2009, 15:00

Odp.: audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

#16 Post autor: Artis » 27-01-2009, 09:55

Z zastrzeżeniem ust. 7, dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, jego charakterystyka energetyczna.

No według mnie ustawodawca miał na myśli OBOWIĄZEK -jak sam stwierdziłeś POWINNA=MUSI- sporządzenia takiego świadectwa i posiadania go w momencie sprzedaży. Bez pytania czy kupujący tego chce czy nie (bo np.: kupujący o tym nie wie, albo mu na świadectwie nie zależy). A według Ciebie jego intencją było wyłącznie uprawomocnienie ż :shy: ądania świadectwa przez kupującego? Hmm....
Ostatnio zmieniony 27-01-2009, 10:13 przez Artis, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Artis
.
.
Posty: 64
Rejestracja: 04-01-2009, 15:00

Odp.: audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

#17 Post autor: Artis » 27-01-2009, 10:09

Dzięki za inteligentną aluzję i śledzenie tematu;)
A Ty Bykira zgadzasz się w tej kwestii z Ownerem?
I nie chodzi mi o sprawę Żądań ;)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

bykira
moderator
moderator
Posty: 4262
Rejestracja: 17-11-2006, 18:11

Odp.: audyt energetyczny dla sprzedawanych lokali gminnych

#18 Post autor: bykira » 27-01-2009, 10:22

Żeby lokal czy budynek mógł być zbyty, stawiane są różne wymogi.
Ale notariusza obowiązują tylko te z ustawy o notariacie i wynikające z zawodu notariusza.
Dam przykład: aby zbyć budynek gminny, musi on spełniać pewne wymogi ( np. nie może mieć pękniętych ścian ), ale to nie notariusz jest od tego, żeby to sprawdzać.
Może to durny przykład, ale nic innego na tę chwilę mi nie przychodzi na myśl.
Owner ma rację, choć wydaje się to oburzające i dziwne :-)

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przeglądy techniczne”