Kominiarz i elektryk

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
Jarek61
.
.
Posty: 49
Rejestracja: 26-10-2011, 14:29
Lokalizacja: Mazowsze

Kominiarz i elektryk

#1 Post autor: Jarek61 » 31-05-2017, 20:15

Kochani, z tego co wyczytałem na forum i w Ustawie Prawo Budowlane jako właściciel lokalu w dużej Wspólnocie (bez instalacji gazowej, bez pieców węglowych, CO i CW olejowe) muszę zezwolić na wstęp do mego mieszkania kominiarzowi i elektrykowi celem sprawdzenia instalacji wentylacyjnej i elektrycznej. Jak więc ta sytuacja ma się do przepisów UOL (art.13.1 pkt 2) gdzie jest mowa o konserwacji, remoncie lub awarii ? Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?
Konserwacja: z łacińskiego conservare zachować, utrzymać bez uszkodzenia. Polega na regeneracji zużytych części obiektu przez wzmocnienie, naprawę i uzupełnienie, w sposób nie rzutujący na jego wygląd. Większość prac konserwatorskich związana jest z utrzymywaniem istniejących ruin budowli zabytkowych.
J. O.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5967
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Odp.: Kominiarz i elektryk

#2 Post autor: piotrusb » 31-05-2017, 22:43

Jarek61 pisze:Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?
Przede wszystkim na pomiarze skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, czyli sprawdzenie czy urządzenie zabezpieczające (wyłącznik różnicowoprądowy) odłączy zasilanie w przypadku porażenia. Przeprowadza się też pomiar rezystancji izolacji (zbyt niski może spowodować wadliwe działanie wyłączników przeciwporażeniowych). Przeglądy elektryczne przeprowadza się obligatoryjnie co 5 lat; przeglądy instalacji gazowej i wentylacyjnej - co roku.

Brak regularnych przeglądów może skutkować porażeniem prądem, czy pożarem i stanowi zagrożenie nie tylko dla właściciela konkretnego lokalu, ale także dla jego sąsiadów. Brak przeprowadzenia przeglądu w wymaganym terminie może też być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, jeśli przyczyną szkody była instalacja, która powinna być kontrolowana, a nie była.

Art. 13 ust. 2 uwl, zgodnie z którym „Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje” istotnie nie przewiduje wprost obowiązku udostępnienia lokalu, w odniesieniu do przeprowadzenia przeglądów technicznych. Można jednak powołać się tu na art. 13 ust. 1 uwl, który zobowiązuje właściciela do utrzymywania swojego lokalu w należytym stanie, co z kolei wymagać może jego udostępniania celem kontroli nakazanej przepisami prawa budowlanego.

Natomiast uwl nie jest jedynym aktem prawnym, który nakłada na właścicieli obowiązki związane z udostępnianiem ich lokali. Takie regulacje występują również w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, której art. 45a ust. 11 zobowiązuje właściciela lokalu do udostępnienia pomieszczenia, w którym zamontowany jest ciepłomierz lub inne urządzenie służące do pomiaru zużycia ciepła celem jego zainstalowaniu lub wymiany, a także kontroli lub odczytu w celu dokonania rozliczenia. Podobne zapisy zawiera ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, która w art. 6 ust. 8 stanowi, że w przypadku gdy umowę o dostawę wody zawiera się z zarządcą lub właścicielem nieruchomości wielolokalowej – osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana go udostępnić w celu zainstalowania wodomierzy oraz dokonywania ich odczytów, legalizacji, konserwacji i wymiany. Z kolei z § 17 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. nr 74, poz. 836, z późn. zm.) wynika, że użytkownik lokalu powinien go udostępniać właścicielowi budynku lub dostawcy gazu dla wykonywania ich obowiązków; w pkt 9 nakazano natomiast użytkownikowi udostępniać lokal w celu przeprowadzenia przez odpowiednie służby kontroli instalacji i urządzeń gazowych, przewodów i kanałów spalinowych, wentylacyjnych, a także innych instalacji i urządzeń. Dalej § 18 ust. 2 pkt 1 w/w rozporządzenia zawiera zapis, w którym zobowiązano użytkownika lokalu, aby udostępniał lokal dla wykonania obowiązków obciążających właściciela budynku oraz dostawcę energii elektrycznej, zaś zgodnie z pkt 9 użytkownik lokalu zobowiązany jest do udostępnienia lokalu w celu przeprowadzania kontroli i badania instalacji elektrycznej przez odpowiednie służby.

Zgodnie z oficjalną interpretacją Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: „W przypadku gdy dostęp do lokalu okaże się niemożliwy wspólnota mieszkaniowa powinna rozważyć zasadność podjęcia stosownych uchwał stwierdzających wykraczanie właściciela przeciwko porządkowi domowemu i zastosować sankcje, takie jak określone np. w art. 16 uwl. Alternatywną drogą jest także wytoczenie powództwa cywilnego przeciwko właścicielowi o zapewnienie dostępu do lokalu i uzyskanie wyroku sądowego o żądanej treści”.

W przypadku gdyby właściciel lokalu nie udostępnił swojego lokalu na żądanie, wspólnota może zatem wystąpić do sądu o nakaz udostępnienia lokalu. W przypadku zaś gdyby właściciel lokalu nawet po wyroku sądowym dalej odmawiał udostępnienia lokalu wspólnota powinna w postępowaniu egzekucyjnym złożyć do sądu wniosek o nałożenie grzywny celem wymuszenia wykonania obowiązku. Sąd na podstawie art. 1050 § 1 kpc wyznacza wówczas właścicielowi lokalu termin do wykonania z zagrożeniem grzywną. Po bezskutecznym upływie terminu, sąd na wniosek wspólnoty nakłada na dłużnika grzywnę i jednocześnie wyznacza nowy termin do wykonania czynności, z zagrożeniem surowszą grzywną (art. 1050 § 3 kpc). Dodatkowo, zgodnie z art. 1050(1) § 1 kpc sąd, na wniosek wierzyciela (wspólnoty), może zamiast zagrożenia grzywną, zagrozić dłużnikowi (właścicielowi lokalu) nakazaniem zapłaty na rzecz wierzyciela określonej sumy pieniężnej za każdy dzień zwłoki w wykonaniu czynności, niezależnie od roszczeń przysługujących wierzycielowi na zasadach ogólnych. W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż dziesięć tysięcy złotych, chyba że dwukrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne (art. 1052 kpc), a wymierzając grzywnę sąd jednocześnie orzeka o jej zamianie na areszt (do 6 miesięcy), w przypadku, gdyby nie została zapłacona (art. 1053 § 1 kpc).

Zgodnie zaś z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 11 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 637/14 odmowa ze strony właściciela lokalu jego udostępnienia celem realizacji obowiązków wynikających z prawa budowlanego nie może zostać uznana za uprawniony przejaw korzystania z prawa własności lokalu. Skutkuje ona bowiem utrzymywaniem budynku w stanie technicznym nieodpowiadającym przepisom prawa w stopniu rodzącym zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców, co w sposób oczywisty pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego, co potwierdzają art. 140 i 142 kc.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Jarek61
.
.
Posty: 49
Rejestracja: 26-10-2011, 14:29
Lokalizacja: Mazowsze

Odp.: Kominiarz i elektryk

#3 Post autor: Jarek61 » 01-06-2017, 08:33

Piotrusb, serdeczne dzięki. No i teraz wszystko jasne. Raz jeszcze dziękuję.
J. O.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przeglądy techniczne”