Przegląd wentylacji mechanicznej

Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń.
Wiadomość
Autor
irenalo
moderator
moderator
Posty: 8603
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: Przegląd wentylacji mechanicznej

#13 Post autor: irenalo » 27-02-2013, 09:43

piotrusb pisze:okazało się że jest zły przepływ powietrza(za mały)
Co powoduje ten za mały przepływ? Jakiś element (lub jego brak) w Waszych lokalach?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Ka
.
.
Posty: 65
Rejestracja: 30-10-2009, 11:52

Odp.: Przegląd wentylacji mechanicznej

#14 Post autor: Ka » 27-02-2013, 10:18

Tak jest ustawiona centrala wentylacyjna zresztą to rola administratora aby ustawić i wyjaśnic a nie chwalić sie ze przegląd za połowę ceny a właściciel firmy wyciąga kasę od mieszkańców za przyzwoleniem zarządu i administratora

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

Fenix
.
.
Posty: 11
Rejestracja: 08-03-2013, 08:14

Odp.: Przegląd wentylacji mechanicznej

#15 Post autor: Fenix » 11-11-2013, 11:35

Podłączę się do tematu, aczkolwiek trochę inny zakres...
1. Czy i ew. na jakiej podstawie wolno mi wyrzucić 2 anemostaty (ew. całkowicie zamknąć i uszczelnić) i zostawić tylko w łazience i w kuchni?
2. Czy podczas przeglądu wentylacji mechanicznej za rok, mogę przedstawić oświadczenie o zlikwidowaniu j.w. i postawić firmę kontrolującą i zarządcę przed faktem dokonanym?

W nowym mieszkaniu w bloku mamy wentylację i 4 anemostaty i przeżywamy koszmar. Objawy: szum, gwizd, hałas, przeciągi, w zimie strata ciepła, itp. Szczelina duża na anemostacie, zablokowana regulacja anemostatów, przymykanie nawietrzników w oknach nic nie daje, bo i tak ciągnie, nawet drzwiami! W bloku brak gazu!

Wiem, że niektórzy mieszkańcy podczas wykańczania polikwidowali anemostaty przez zaślepki i zamurowanie i jest OK. Natomiast kilka osób tego nie zrobiło i teraz ciągnie im bardziej. Ostatnio jakaś firma robiła przegląd anemostatów (ciąg, stan) i stwierdziła, że nie mogę całkowicie zamknąć szczeliny ani usunąć -jak to jest?
Inni mówią, że bez tych "ustrojstw" nie mają przeciągów, mają cieplej w mieszkaniu, mniej płacą za C.O.... My jesteśmy bardzo wyczuleni na ciągi i od razu łapiemy katar i przeziębienie, dlaczego więc nie możemy usunąć dwóch ustrojstw? Piony są przecież regulowane przez tą właśnie firmę kontrolną...

B. proszę o konkretną radę, bo idzie zima i mamy zamiar 2 anemostaty zakleić taśmą, zresztą i tak uchylamy okien, okresowe wietrzenie w naszym przypadku jest dużo lepsze niż ciągłe, ufff, przecież to nasze mieszkanie za które wydaliśmy kupę kasy (nie hotel) i dlaczego ktoś nas uszczęśliwia taką popierdzieloną wentylacją?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

falcon
.
.
Posty: 70
Rejestracja: 26-03-2012, 09:03

Re: Odp.: Przegląd wentylacji mechanicznej

#16 Post autor: falcon » 09-12-2022, 15:16

tomek-krk pisze:
04-12-2012, 16:13
Przegląd wentylacji mechaniczna powinna być wykonywana prze osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności urządzeń wentylacyjnych i tylko on.
Trochę odkopię temat bo mnie zainteresował.
To w takim razie do przegląduu wentylacji mechanicznej wystarczą uprawnienia kominiarskie czy też osoba wykonujaca przegląd musi mieć uprawnienia np sanitarne?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

piotrusb
.
.
Posty: 5696
Rejestracja: 28-12-2009, 17:51

Re: Przegląd wentylacji mechanicznej

#17 Post autor: piotrusb » 09-12-2022, 16:10

Tu należy rozróżnić dwie kwestie. Pierwsza to przegląd przewodów wentylacyjnych - sprawdzenie ich przepustowości pod kątem przepływu powietrza - taki przegląd obowiązkowo wykonuje się co roku i musi go przeprowadzić osoba z uprawnieniami kominiarskimi. Druga - to przegląd wentylatorów dachowych pod kątem ich sprawności mechanicznej. Tu prawo nie określa wprost i jednoznacznie częstotliwości przeglądów, należy się więc kierować zaleceniami producenta, a przegląd powinien przeprowadzić serwisant posiadający odpowiednie kwalifikacje potwierdzone przez przez producenta, czy dystrybutora wentylatorów.

Ponieważ jednak art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane mówi, że:
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu
a wentylatory dachowe są na takie czynniki narażone, to uważam, że należy je poddawać corocznej kontroli.

Ponieważ zaś art. 62 ust. 1 pkt 2 upb mówi:
Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów
dlatego przy przeglądzie 5-letnim należy sprawdzić instalacje elektryczne wentylatorów.
piotrusb

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przeglądy techniczne”