kredyt bankowy

Rachunki bieżące, lokaty, kredyty.
Wiadomość
Autor
natka
.
.
Posty: 17
Rejestracja: 19-10-2011, 10:16

kredyt bankowy

#1 Post autor: natka » 19-10-2011, 13:18

Witam serdecznie,

Piszę do Państwa z zapytaniem odnośnie kredytu, który chce zaciągnąć zarząd wspólnoty.
Jestem właścicielką mieszkania, a sytuacja przedstawia się następująco.

Wspólnota mieszkaniowa (duża wspólnota) chce zaciągnąć kredyt na remont dachu na kwotę 85 tyś zł, kredyt byłby zaciągnięty na okres 20 lat.
Kamienica liczy 9 lokatorów, 4 lokatorów ma wykupione mieszkanie.W chwili obecnej jestem jedynym najemcą przeciwnym zaciągnięciu kredytu.
Moje opozycyjne stanowisko tłumaczę tym iż jest to kamienica dosyć stara ma ponad 100 lat, większa część mieszkańców to osoby w podeszłym wieku, troszkę zadziwiające jest dla mnie to iż w takim wieku są skorzy do zaciągania zobowiązań kredytowych na tak długi okres tj. 20 lat.

Moje pytanie brzmi następująco:
1) Czy wspólnota może dostać kredyt bez mojej zgody na kredyt?
2) Zaoferowałam im iż swoją część zobowiązania zapłacę gotówką, czy mam taką możliwość jeśli tak to jakie kroki mam dalej w tym kierunku poczynić.

Jestem za remontem dachu tylko wolała bym swoje zobowiązania zapłacić gotówką.

Proszę o radę i z góry dziękuję za odpowiedź.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lucky9
.
.
Posty: 67
Rejestracja: 13-01-2011, 18:35
Lokalizacja: Ząbki

Odp.: kredyt bankowy

#2 Post autor: lucky9 » 19-10-2011, 13:34

85 tyś za remont dachu to dość dużo. Czy ktoś Was przypadkiem nie chce naciągnąć? Poza tym, nieważne ilu jest lokatorów, ważne ile jest lokali. Piszesz, że jesteś najemcą, jako najemca nie masz prawa głosu, kto jest właścicielem i czy zgadza się na kredyt?

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: kredyt bankowy

#3 Post autor: irenalo » 19-10-2011, 13:41

natka pisze:W chwili obecnej jestem jedynym najemcą
natka pisze:Jestem właścicielką mieszkania
To w końcu jak: jesteś najemcą czy właścicielem?
Dla ułatwienia dodam: że ten, kto wykupił od gminy mieszkanie jest właścicielem. Ten kto nie wykupił - najemcą.
natka pisze:Kamienica liczy 9 lokatorów
Czyli jest 9 lokali mieszkalnych i ewentualnie użytkowych, tak?
natka pisze:1) Czy wspólnota może dostać kredyt bez mojej zgody na kredyt?
Tak. Ale jeżeli jesteś właścicielem, to możesz zaskarżyć do sądu uchwałę o zaciągnięciu kredytu.
natka pisze:2) Zaoferowałam im iż swoją część zobowiązania zapłacę gotówką, czy mam taką możliwość jeśli tak to jakie kroki mam dalej w tym kierunku poczynić.
Kredyt zaciąga wspólnota, więc za kredyt odpowiedzialny jest każdy członek wspólnoty proporcjonalnie do swojego udziału. Jednorazowa wpłata nic Ci nie da .
natka pisze:Jestem za remontem dachu tylko wolała bym swoje zobowiązania zapłacić gotówką.
We wspólnocie powyżej 7 lokali decyduje większość wg udziału. I trzeba się z tym pogodzić. Można skarżyć uchwałę, ale samo zaskarżenie nie oznacza, że się wygra.
Cześć sędziwych właścicieli zostawi komuś w spadku mieszkania, więc kredyt będą spłacać spadkobiercy. I to nie wprost, a poprzez wpłaty na fundusz remontowy.
Mnie niepokoi 20 letni okres kredytowania. Nie wiesz w jakim banku i na jakich wspólnota chce zaciągnąć kredyt?
Polecam na początek zapoznać się z tym:
http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html
Ostatnio zmieniony 19-10-2011, 17:25 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: kredyt bankowy

#4 Post autor: irenalo » 19-10-2011, 13:46

lucky9 pisze:85 tyś za remont dachu to dość dużo.
Kryty dachówką spadzisty dach, z cudeńkami typu wieżyczki lub lukarny, w starej kamienicy może tyle kosztować. Poza tym nie wiesz jaki jest zakres robót i jakie elementy oprócz dachówki trzeba wymienić, nie wiesz jakiej wielkości jest dach. Więc skąd możesz wiedzieć, że to za drogo?
Ostatnio zmieniony 19-10-2011, 13:52 przez irenalo, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

lucky9
.
.
Posty: 67
Rejestracja: 13-01-2011, 18:35
Lokalizacja: Ząbki

Odp.: kredyt bankowy

#5 Post autor: lucky9 » 19-10-2011, 13:59

Masz rację, już wyjaśniam. Natka napisała, że kamienica liczy 9 lokatorów, jeżeli chodziło o ilość lokali to budynek nie jest pewnie zbyt duży. U nas (12 lokali) zrobienie zupełnie nowego dachu kosztowałby ok 20-30 tyś. Za 80 tyś moglibyśmy np. ocieplić całą kamienicę. Nie twierdzę, że na pewno kwota jest zawyżona, poza tym nie pomyślałam, że może kamienica jest zabytkowa?
Ale i tak radziłabym się przyjrzeć takiej kwocie bardzo dokładnie. Najlepiej, jeżeli kilka firm zrobi wycenę dla porównania.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

irenalo
moderator
moderator
Posty: 8820
Rejestracja: 27-03-2006, 20:06

Odp.: kredyt bankowy

#6 Post autor: irenalo » 19-10-2011, 14:02

lucky9 pisze:że kamienica liczy 9 lokatorów, jeżeli chodziło o ilość lokali to budynek nie jest pewnie zbyt duży
Ale napisała, że kamienica stuletnia, wiec i mieszkania mogą mieć po 150 m 2. I jeżeli i są dwa na pietrze, to dach może być olbrzymi.
Nie wiemy, ile jest kondygnacji itp.
A co do ocieplenia: jeżeli kamienica jest zabytkiem lub pod ochroną konserwatorską, to nie ma takiej możliwości.
Ostatnio zmieniony 19-10-2011, 14:06 przez irenalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Schowaj odnośniki
Pokaż odnośniki do wpisu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Usługi bankowe”